0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Jaroslav Hajek

JH
Profese: Přisluhovač globálního kapitalismu

> Asi není možné, aby za zřícení mostu při jeho rekonstrukci nemohl nikdo. Někdo za to nešťastné dílo odpovědnost nést musí.

Právě že v právním státě ctícím presumpci neviny je to klidně možné. Rozhodně pokud mluvíme o lidech - prostě pokud nikomu neprokážeme zásadní pochybení, tak mohlo jít o souhru drobných pochybení a jiných okolností.

Před tímhle článkem jsem o případu ne moc dávno slyšel tuším v pořadu Reportéři ČT, a měl jsem podobný pocit - že státní zastupitelství uplatňuje zvláštně středověký přístup "zemřelo osm lidí, tak někdo musí jít do basy" místo aby se soustředilo na odstranění problému do budoucna, kterým je nadále podnikající stavební firma, které most spadl.

Nejsem sice právník, ale předpokládám, že dokázat zodpovědnost firmě, která logicky nese zodpovědnost za své zaměstnavatele i subdodavatele, by neměl být takový problém. Zákaz činnosti, náhrada škody, odškodnění. A pak se může klidně dál řešit, jestli náhodou někoho i nezavřít. Život nikomu nevrátí ani jedno, ani druhé, ale představa, že zabásneme stavbyvedoucího a jiní stavbyvedoucí si dají v budoucnu větší pozor - na co vlastně? - je naivní.

Zatím to spíš vypadá, že soud se potáhne X let, vinu se dostatečně prokázat nepodaří nikomu, a v důsledku celá věc vyšumí. Ach jo.

ten náhodou na pracující myslí.

Jako Karel IV. s jeho Hladovou zdí, i Zeman I. přišel s bombastickým celkem zbytečným megaprojektem, kanálem Dunaj- Odra-Labe, aby dal lidem práci. No není to super?

Má to samozřejmě malý háček, mocnář už má v pácu spřátelené čínské firmy, které prý většinu kanálu vybudují, a ČR jim to jenom zacvaká z daní číšníků a fotografů. No ale to je v pořádku, protože čínský prekariát taky potřebuje práci.

https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/2772128-kanal-dunaj-odra-labe

nenesou východní Němci žádnou kolektivní odpovědnost. Za AFD nesou odpovědnost ti, co je volili, a to nebyla ani polovina, a o tom, co vede zejména mladé k neonacismu, se píšou knihy.

Autorka jistě předpokládala inteligentního čtenáře, neuznávájícího princip kolektivní viny, takže asi nepovažovala za důstojné zdůrazňovat, že rasistické útoky odsuzuje. Jestli volila AFD, to nevím, ale tipoval bych že ne.

ale revoluci nepřeje situace v zahraničí, a vypadá to, že to bude rozhodující faktor (což je asi u revolucí často). Rusko je ochotné poskytnout nějakou tu "bratrskou pomoc" ve prospěch Lukašenka (zřejmě za nějaké ústupky). Spojené státy právě mají jiné starosti, a Evropská část NATO nemůže bez aktivního zájmu a asistence USA Rusko od tohoto záměru nijak odrazovat. EU se možná rozhoupá k nějakým osobním sankcím proti exponentům režimu, ale ty zřejmě nebudou nijak moc bolet a dost možná bude už stejně dávno pozdě.

Lukašenka to ví a myslím, že řada Bělorusů to ví taky. Obdivuju ty, co to ještě nevzdali.