Profil čtenáře:
Jaroslav Hajek

JH
Profese: Přisluhovač globálního kapitalismu

Zastánci manželství pro všechny tvrdí, že jim jde o jen o rovná práva, kdežto odpůrci se ohánějí jazykem, kulturou, "tradičním významem" slova "manželství", atd.

Já už dlouho čekám, kdy se té možnosti někdo chopí (doufal jsem v Piráty). Tak prostě pojďme vymyslet nový obrat, třeba, co já vím, "zákonné partnerství" dostupné všem, jak chtějí progresivní strany, nahrazující jak manželství, tak "registrované partnerství", *novelizovat všechny zákony* které explicitně zmiňují slovo manželství nebo manžel, a hotovka, ne? Obě strany by měly být spokojené. Pokud teda konzervativcům opravdu jde o jazykově kulturní tradice, a ne o zachování právní nerovnosti.

A ano, myslím si, že technicky jde takhle novelizovat všechny zákony jednou novelou, i kdyby jich bylo třeba dvě stě.

"Nedávný posun v náhledu na celou situaci odhaluje o postoji Západu velice temnou pravdu. Přestože jsme vyjadřovali obavy, že Ukrajina bude rychle rozdrcena, naše skutečné obavy byly přesně opačné: že invaze povede k nekončící válce. Bylo by pro nás bývalo mnohem pohodlnější, kdyby Ukrajina padla okamžitě. Umožnilo by nám to totiž vyjádřit rozhořčení, zaplakat si nad její ztrátou a dál jet jako obvykle. To, co mělo být dobrou zprávou — menší země nečekaně a hrdinně vzdorující brutální agresi velké mocnosti — se stalo zdrojem hanby a problémem, s nímž si nevíme rady."

Tohle nechápu, Žižek snad vývoj vůbec nesledoval. Kdyby nebylo dodávek zbraní ze Západu, a zejména špionážních dat ze satelitů USA, Kyjev by dost pravděpodobně byl už dobyt a Zelenskyj v exilu nebo zajat či mrtev. Nebo snad Žižek za "Západ" považuje jen Německo, nebo co.

konkrétně z Mnichova: zákony nestačí, zejména nárokové. V Německu existuje od roku 2013 _nárok_ dětí od jednoho(!) roku na předškolní vzdělávání. Jenže zákon je jedna věc, a implementace druhá, a přes teoretický zákonný nárok se dosud v Mnichově řada dětí do školky nedostane, protože kapacity se nepodařilo dostatečně navýšit.

Město pro tuhle problematiku provozuje speciální poradnu s milými poradkyněmi, které vás odborně politují, pomohou vám dostat se na několik dalších čekacích listin, a pak vám doporučí čekat a mezitím s dítětem chodit do nějakých skupin a setkání. Řada dětí v této situaci prostě zůstane do nástupu na ZŠ. ZŠ je povinnost, nikoliv nárok, a tímpádem se kapacity najdou.

Na Německo nezvyklý rozpor mezi zákonem a realitou je široce znám a prakticky nikdo z postižených se nepokouší o nárok dítěte soudit, třebaže by to teoreticky šlo. Během pandemie problém pozbyl na relevanci, ale teď téma začíná zase více rezonovat, tak třeba se to změní.

Ve Švýcarsku to měli pořešené přímočařeji. Dva roky (bezplatné) školky před ZŠ jsou povinné, a kapacity se prostě najdou, tak jako se najdou pro ZŠ. Pro mladší děti jsou naopak školky pouze placené a soukromé (sem tam nějakou provozuje obec či město, ale taky jakou placenou soukromou).

Valuty = bankovky a mince v cizí měně

Devizy = bankovní vklady v cizí měně, dluhopisy a jiné cenné papíry denominované v oné měně.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Devizy_a_valuty

Vzhledem ke všeobecně malým zásobám bankovek a mincí cizích měn v libovolné zemi a jejich nepraktičnosti v mezinárodním obchodu tedy Srí Lanské vládě spíš došly devizy.

že podle více zpráv se nejednalo o klasické mírumilovné pohřební procesí, na které by náhle zaútočili násilí lační policajti (to by asi bylo moc i na Izrael), ale dav nesoucí rakev si ji "převzal" víceméně násilím - asi to tam bylo dost nepřehledné, ale rozhodně to nesení davem nebylo v plánu. Izraelská policie, jak je smutným zvykem, reagovala s brutalitou kterou má vyhrazenou vůči Palestinským "teroristům".

https://www.algemeiner.com/2022/05/13/israeli-police-forces-intervened-at-reporters-funeral-to-prevent-mob-from-taking-coffin-against-wishes-of-family/

https://www.washingtonpost.com/world/2022/05/13/shireen-abu-akleh-al-jazeera-israel-jenin/