reklama
Covid-19
Více informací
Hospitalizace:
1 746
(-61)
Úmrtí celkem:
36 972
Denní úmrtí:
27
průměr za 5 dní
Pozitivní testy:
16 601
průměr za 7 dní
Počet očkovaných:
6 899 441
(+3 679)
Proočkovanost:
64%
+

Profil čtenáře:
Jaroslav Hajek

JH
Profese: Přisluhovač globálního kapitalismu

že na nevydařený volební výsledek nereagovali posunem k radikálnějším názorům. Tak snad to vydrží.

zavazuje nás k tomu Waleská deklarace NATO: https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_112985.htm

Technicky by stačilo je dát až příští rok, ale nemá cenu to dál odkládat. Situace ve světě není taková, že by bylo moudré uvažovat o opuštění NATO.

"A žádný z jeho budoucích členů prozatím nenašel odvahu se zcela zbytečné šarády nezúčastnit. Lidé umírají, nemocnice se plní a v Lánech se vedou rozhovory o ničem. Česko země příběhů."

Tady si celý článek zvláštně protiřečí. Na jednu stranu vládu kritizuje, že využívá řekněme "ustrašenou" možnost, že prezidentovi vyhoví a on se na oplátku zachová rozumně (koneckonců leckoho překvapil už jmenováním Fialy), aby se případně rychleji chopila moci, a na druhou stranu ji kritizuje, že odkládá chopení se moci v situaci, kdy dosluhující vláda tak trochu přešlapuje na místě.

Tak já nevím. Článek v závěru postuluje, že "ukázat, že zemi se vládne z podhradí, nikoliv z Hradu", stojí za to zdržení, ale proč vlastně? Je už zjevné, že ústava ČR nepočítala s prezidentovým nedodržováním "ústavních zvyklostí", které vlastně ani moc zvyklostmi nejsou - "tradice" byla nastavena v zásadě pouze osobou V. Havla. Na první republiku se můžeme odvolávat leda velmi volně. Čili polistopadoví tvůrci dnešní ústavy jednoduše proces nedostatečně ošetřili, a přiznat si to je prvním krokem k nápravě. Tvrdit, že Zeman porušuje "ducha" ústavy, a že každému musí být jasné, co ten "duch" ve skutečnosti říká, je takové intelektuální snobství.

bude Babiš, obávám se, skvělý. Protože taktika "vždy se poraď s mediálním poradcem, co říkat" by měla v téhle roli fungovat výborně. V premiérské roli, kde se musí kromě vyjadřování do médií taky rozhodovat a delegovat, to, jak víme, skřipalo, ale v opozici to problém moc nebude. Čili zcela souhlasím s panem Pehem.

Největší naději vkládám do toho, že se Babišovy skandály a selhání budou dál vléct a rozmazávat, a on to sám nevydrží, všechny "vyfakuje" a stáhne se. Druhá možnost je, že se vládě povede zlepšit lidem život natolik, že na Babiše zapomenou. To by bylo super, ale čtyři roky jsou na to zoufale krátká doba, zvlášť když se Zemanovi povede ji ještě zkrátit různými průtahy.

ale nesouhlasím se závěrem, že by měli Piráti jít do opozice. Jak to jeden z nich vyjádřil na Twitteru, opoziční strana se čtyřmi poslanci dostane minimum prostoru v médiích. A po ty čtyři roky, během nichž se začne zajímat o politiku řada jejich potenciálních nových voličů, nebude moc vidět. Že v příštích volbách Piráti seberou "protestní hlasy", je krajně nejisté, protože "protestní" voliči jsou nestálí a rozhodují se až v době kampaně, a snadno to můžou hodit třeba Přísaze, nebo i nějakému novému subjektu.

Pokud jim dá Fialova vláda jakoukoliv šanci prosazovat digitalizaci (a zdá se, že nikdo nemá nic moc proti), měli by do toho jít.