0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Jaroslav Hajek

JH
Profese: Přisluhovač globálního kapitalismu

To je nabíledni: před rokem byla pandemie ještě velkou neznámou. Nebylo jasné, kdo všechno a jak moc je ohrožen, a kam až to může zajít. Teď je mnohem jasnější, kdo je jak moc ohrožen, a navíc už to trvá dlouho - vítězí setrvačnost snahy o normální život, ať už si pod tím představuje kdo chce co chce.

Existuje řada paralel mezi pandemií a klimatickou změnou, ačkoliv se obě pohromy liší rozměrem a rychlostí průběhu. Věda nám v obou případech umožňuje fundovaně odhadovat, co se stane a co je potřeba udělat, aby bylo úmrtí co nejméně, ale konkrétní čin s konkrétním úmrtím nespojí.

Když se dnes budeme shlukovat, nebudeme nosit roušky, a nenecháme se očkovat, zemře za pár týdnů až měsíců podstatně více lidí, než by jinak zemřelo, zejména ve věku 60+.

No a když se dnes budeme vozit auty a letadly, cpát se masem a volit neekologické strany, bude za pár desítek let umírat mnohem více lidí, než by muselo, a věku 60+ se mnozí z dnešních mladých nejspíš vůbec nedožijí.

A co děláme?

Upřímně řečeno, pokud takový dvacetiletý volič Zelených nebo třeba Pirátů nechce tvrdnout doma, aby chránil dnešní důchodce, zatímco jeho vyhlídky na dlouhý život jsou chmurné a velké části dnešních důchodců je to fuk, tak ho zcela chápu.

že - jak by řekl Adam Michnik - nejhorší na koronavirové pandemii je to, co přijde po ní.

být solidární a zodpovědný, **když země půjde do sociální krize**, na tom není nic levicového. To je prostě jenom rozumné. I ti, kdo se považují za pravicové, by měli chápat, že sociální krize v důsledku uškodí i ekonomice, a je třeba se z ní dostat.

že nějaký postih časem i bude. Bidenova administrativa zveřejnila veřejné obvinění a odsudek a čeká, co udělá Saúdský princ. Případně jeho otec, který je, pokud to dobře chápu, technicky pořád králem.

Skutečný stav věcí byl stejně dávno jasný, takže bych to interpretoval spíš jako tah na šachovnici, než jako signál, že USA teď najednou zjistily, že za vraždou stojí princ, a zároveň mu navždy odpouštějí.