Volby v Německu: co sledovat
Petr JedličkaVýsledky jednotlivých stran nejsou zdaleka tím jediným, co je na aktuálních volbách důležité a zajímavé. Podobně jako o budoucí koalici se rozhoduje i o strategii příštích kampaní, o linii CDU/CSU nebo o budoucnosti bydlení.
Němci volí své poslance v neděli 26. září, tedy dva týdny před námi. Budou rozhodovat, kdo nahradí v kancléřské sesli po šestnácti letech Angelu Merkelovou či jaké strany budou formovat odpověď této výrobní velmoci na největší téma současnosti — změny klimatu.
Jak uznaly v předvolebních debatách všechny relevantní strany, Německo bude v rámci snah o odvrácení klimatickému rozvratu nuceno transformovat nejen energetiku, ale i velkou část svého průmyslu. Na novou vládu čekají také evropské problémy, otázky vztahů s Ruskem, Čínou či Británii a domácí sociální témata: dostupné bydlení, boj s prekarizací či důsledky zvětšující se nerovnosti.
Na kandidátních lístcích k letošním volbám lze nalézt obvyklou sestavu: CDU/CSU, SPD, Zelené, FDP, Linke a AfD. Také průzkumy hovoří veskrze shodně. Přesto výsledky jednotlivých stran nejsou zdaleka tím jediným, co je na letošních volbách důležité a pozoruhodné. Zde několik specifických aspektů voleb, které má smysl zvláště sledovat.
Rozdíly mezi SPD a CDU/CSU
Všechny průzkumy z posledních několika týdnů předpovídají, že nejvíce hlasů získá německá sociální demokracie — SPD. Rýsuje se to tak v rozporu s dlouhodobými trendy, neboť SPD překonávají soustavně už patnáct let křesťanští demokraté a místy dokonce i Zelení.
Příčin letošní situace je více, jak ale přibližovali podrobně už Kateřina Smejkalová a Jan Šícha, hlavní úlohu sehrála kombinace volby kancléřského kandidáta SPD (Olafa Scholze) a CDU/CSU (Armina Lascheta). Zatímco Scholz zvládl svou roli bravurně a je takřka polovinou Němců vnímán jako politik nejpodobnější Angele Merkelové, Laschet si několikrát uškodil svým typicky žoviálním vystupováním ve vážných situacích.
Čelný představitel SPD si vytvořil pro letošní volby image státníka, zatímco jeho konkurent z CDU/CSU získal bezmála image klauna. Všechny tři německé hlavní strany — CDU/CSU, SPD a Zelení — přitom letos vedly kampaň zaměřenou především na lídra, takže Laschet doplácí na své chyby dvojnásob.
Je zde nicméně jedno ale — SPD doháněla CDU/CSU z rozdílu dvaceti procentních bodů, a i když teď vede, není vzdálenost mezi oběma uskupeními veliká. Z grafu výsledků jednotlivých šetření je navíc vidět, že v posledních dnech začala SPD opět oslabovat. Je tedy možné, že Laschetova strana Scholzovu nakonec překoná, výkonu svého lídra navzdory?