Jednání o německé koalici vstoupilo do druhé fáze, kancléřem bude Scholz
Petr JedličkaSociální demokraté, liberálové a Zelení se shodli na základních obrysech spoluvlády. Nyní jednají o detailech. Angela Merkelová již bere Olafa Scholze na mezinárodní fóra jako svého nástupce. Křesťanské demokraty čeká výměna celého vedení.
Do druhé fáze ze čtyř vstoupilo v Německu jednání o nové vládní koalici. Stalo se tak ve středu, přibližně měsíc po spolkových volbách. V první fázi vedli sociální demokraté (SPD), liberálové (FDP) a Zelení sondážní rozhovory, aby zjistili, jestli se vůbec shodnou na základních obrysech eventuální spoluvlády. Nyní od středy už jednaní o konkrétních kapitolách vládního programu.
„Prakticky to (ve druhé fázi jednání) vypadá tak, že se scházejí více než dvě desítky pracovních skupin tvořené zástupci všech tří stran, přičemž každá řeší předem vymezená témata. Do čtrnácti dnů by měly tyto skupiny dospět ke společným stanoviskům, která pak předají k doladění hlavní vyjednávací skupině s účastí předsedů stran,“ vysvětlovala na BBC Jenny Hillová, berlínská zpravodajka stanice.
Pokud se podaří vyjednávající trojici zvládnout aktuální fází, čekají je ještě další dvě: zmíněná finalizace koaliční dohody v hlavní vyjednávací skupině, a pak její schvalování uvnitř jednotlivých stran. Půjde-li vše dle plánu, měla by být koalice dohodnuta se vším všudy do 6. prosince.
Pravděpodobný nový kancléř Olaf Scholz z SPD již dříve uvedl, že by chtěl novou vládu do Vánoc. „Ze sondážní fáze máme k dispozici dvanáctistránkovou sumu závěrů (...) takže víme, že nová vláda SPD, Zelených a FDP by neměla zvyšovat daně, měla by prosadit rychlejší ukončení těžby uhlí a měla by zvýšit minimální mzdu. Musí se ale ještě vyjednat detaily (…) Zúčastněné strany mají též jiný názor na razantnost klimatické politiky, zahraniční a obchodní politiku nebo na to, kolik investovat do modernizace Bundeswehru,“ shrnul ve speciálu Deutche Welle Terry Martin, jeden z moderátorů stanice.
Diskrétnost, koordinace, změny u CDU
Trojkoaliční vláda na spolkové úrovni je v Německu rarita. Takřka vždy zde zatím vládla jedna z velkých stran s jedním menším partnerem nebo velká koalice. Vyjednávající strany mají však zkušenost z vládnutí v jednotlivých spolkových zemích, kde koalice SPD-Zelení-FDP existují, a také z období po minulých spolkových volbách, kdy se Zelenými a FDP vyjednávali křesťanští demokraté.
Právě zkušenost z podzimu 2017 přiměla podle pozorovatelů politiky, aby letos hned na začátku uzavřeli dohodu o diskrétnosti. Tu zatím všechny tři vyjednávající strany dodržují, a tak je neoficiálních informací z jednání zatím jen minimum.
Jednou z mála neoficiálně známých výjimek je postřeh, že zástupci Zelených a FDP docházeli na poslední kola sondážních rozhovorů společně, což naznačuje, že svůj postup koordinují. Programově by přitom měl být největší střet právě mezi těmito dvěma stranami, protože liberálové slibovali nezvyšovat výdaje, zatímco Zelení nákladnou ekotransformaci.
Jednoznačně bokem hlavního politického dění zůstává v posledních týdnech CDU/CSU. V Německu sice může vést koaliční jednání, kdo chce (není zde pověření od prezidenta jako u nás), lídr křesťanských demokratů z proběhlých voleb Armin Laschet je ale nakonec ani pořádně nezahájil a pozvolna ustupuje ze scény.
Laschetův hlavní dosavadní konkurent v rámci CDU/CSU — bavorský premiér Markus Söder — se přitom nechal slyšet, že ani on teď o jednání usilovat nebude — prý začne, pouze pokud rozhovory SPD, Zelených a FDP ztroskotají.
CDU jinak chce perspektivně měnit celé širší vedení. Má se tak učinit na mimořádném sjezdu plánovaném na příští leden.
Další informace:
- Deutsche Welle Coalition talks in Germany: How can the Greens get together with the Liberals and Social Democrats?
- Der Spiegel Wer wird SPD-Chef unter Scholz?
- Economist How will Germany’s coalition negotiations work?
- TAZ.de „Jetzt sollen mal Jüngere ran“
- Deutsche Welle Opinion: German coalition talks have a long way to go