Prahou prošel pochod proti potratům. Neobešel se bez protiakcí

Jan Kašpárek

V Praze se konal další ročník ultrakonzervativního Pochodu pro život, jehož organizátoři chtějí zakázat potraty. Průvodu se účastnil předseda KDU-ČSL Bělobrádek a požehnal mu olomoucký arcibiskup Graubner. Na akci čekalo několik protestů.

Centrem Prahy v sobotu prošel asi čtyřtisícový Národní pochod pro život a rodinu protestující proti potratům. Proti průvodu se konalo několik protestů. Konzervativní pochod zaštítěný kardinálem Dominikem Dukou, prezidentem Milošem Zemanem a Magistrátem hlavního města Prahy se zformoval kolem druhé odpolední na Klárově. Tam předtím probíhal několikahodinový program, nabízelo se občerstvení, kříže i cedule s nápisy zaměřenými proti potratům.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Průvod ozdobený balónky, českými vlajkami a národoveckými hesly se za doprovodu skotské kapely vydal k centru města. U Prašné brány ale narazil na asi třicet aktivistů vystupujících pod hlavičkou „Institut pro magii a svobodu“, kteří se na happeningu nazvaném Slet čarodějnic pokusili v kostýmech pochod zablokovat.

V černém a s košťaty obsadili na krátkou dobu ulici před blížícím se pochodem, dokud je nevytlačili policejní těžkooděnci. Ti aktivisty následně legitimovali a drželi na místě, dokud průvod nedorazil až k Václavskému náměstí, kde končil. Při policejním zásahu utrpěl zranění jeden člověk, kterého po asi čtvrt hodině odvezla sanitka.

Aktivisté svou akci zaměřili proti organizátorům pochodu, Hnutí pro život ČR. O něm napsali: „Jedním z jeho cílů je (…) plošný zákaz interrupcí, tedy zbavení žen kontroly nad svými těly... Ostře se vymezuje vůči odlišnostem, ať už jde o lidi jiné než heterosexuální orientace nebo jiných náboženských vyznání.“

„Problematika potratů je natolik složitá otázka, že nelze vyřešit voláním po jejich zákazu. Ze zkušeností z jiných zemí (…) víme, že zákaz pouze zvýší počty nelegálních zákroků, při kterých je v ohrožení i život matky,“ vysvětlila svou pozici jedna z organizátorek Sletu čarodějnic Linda Doležalová.

Kromě požadavků průvodu protestující kritizovali i to, že akci zaštítil Magistrát hlavního města Prahy, který souběžně poskytuje záštitu i například LGBTQ+ festival Prague Pride. Ten přitom usiluje o zrovnoprávnění svazků stejnopohlavních párů, což v rozporu s ultrakonzervativní rétorikou Pochodu pro život.

Průvodu pro život se účastnil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V závěru jeho účastníci zpívali hymnu, Svatováclavský chorál a požehnal jim olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Na průvodu mimo jiné vystoupil bývalý ministr za ODS Alexandr Vondra, z jehož vystoupení citoval server iRozhlas věty: „Rodina a s ní i naše společnost, kultura, civilizace vycházející z křesťansko-židovských kořenů a hodnot se dostávají pod stále větší tlak. Pod tlak zvenčí i pod tlak zevnitř. Z jihu do Evropy směřují ekonomicky motivovaní a islámsky horliví lidé. Z východu stupňuje tlak Putin, car, který se tváří jako ochránce tradičních hodnot, ale kterému jde o impérium a o moc,“ řekl. Společenskou soudržnost podle něj oslabuje hodnotový relativismus, který má spočívat v „multikulturalismu a genderismu“.

I na Václavském náměstí, kam průvod došel kolem třetí hodiny, na něj čekaly protesty. Sešli se tu křesťané z kolektivu Prázdné trůny a členky feministického uskupení Sdruženy s transparentem „Ježíš nám dal svobodu volby, neberme ji ženám. Život lásce, smrt klerofašismu!“

Část z aktivistů zajistila policie, protože stáli na podstavci sochy svatého Václava a odmítli se legitimovat. Policisté je převezli na služebnu v Krakovské ulici. Tam se za zajištěnými vydali i další demonstrující proti Pochodu pro život a čekali na ně přes ulici za doprovodu hudby. Jeden z nich k sobotnímu protestu pro Deník Referendum uvedl: „Naším cílem by měla být sociálně spravedlivá a svobodná společnost, ve které lidé chtějí mít děti sami od sebe, protože nejsou ohroženi chudobou.“

  Diskuse
  April 9, 2018 v 5.16
  Vyjádření na konci článku
  Je téměř totožné s oficiálním vyjádřením Hnutí pro život.
  Naopak plošný zákaz ukončení těhotenství bychom mezi cíli hledali marně.
  "Plošný zákaz bychom mezi cíli hledali marně."
  Naznačuje něco slovo plošný? Možná.
  Je zajímavé, že česká liberální právní úprava nepřináší nárůst počtu interrupcí. Ten naopak /zejména ve srovnání se stavem kolem r. 1990/ dramaticky poklesl. Vysvětluje se to kvalitní antikoncepcí a osvětou. Polsko, které zavedlo téměř absolutní zákaz, má v přepočtu dvojnásobný odhad počtu interrupcí než Česko.
  April 9, 2018 v 9.44
  Paní Heleně Zemanové
  Citoval jsem citované vyjádření "aktivistů"... které působí, jako by citovalo z nějakého vyjádření Hnutí pro život.
  Ti ale plošené zákazy nepožadují.
  Každopádně smyslem mého sdělení bylo to, že mi jsou aktivity Hnutí pro život sympatické právě pro důraz na plánované rodičovství. Což IMO zahrnuje i větší zapojení otců a větší úctu k zájmům nenarozených dětí.
  Abych byl úplně upřímný myslím, že v tomhle je mnohem lepší spoléhat spíše na vzdělání a výchovu než zákonné normy (takže pokud bych hledal nějaká mezinárodní srovnání, ty korelace bych se pokoušel hledat i tam).
  Pokud Hnutí pro život apeluje na ženy ve prospěch ochrany nenarozených dětí bez toho, že by požadovalo úpravu současné legislativy /nebo takovou žádost chystalo do budoucna/, není myslím důvod k protestům. Ledaže by aktivisté měli informace, které neznáme.
  JH
  April 9, 2018 v 21.59
  Web Hnutí pro Život
  skutečně vypadá celkem mírumilovně a vstřícně, nicméně se v sekci "modlitby za nejmenší" dočtete:

  "Je nás 3183, kteří denně prosíme Boha za zastavení umělých potratů, obrácení společnosti, lékařů a rodičů a za respektování práva na život každého dítěte od okamžiku jeho početí."

  Tím je myslím názor hnutí na potraty celkem jasný. Ono totiž pokud věříte tomu, že oplodněné vajíčko je už dítětem, tak celkem není co řešit. Problém je v tom, že všichni tomu nevěří. Jasně, že zabíjet děti je zločin. Ale když se podíváte na oplodněné vajíčko pod mikroskopem, nebude vypadat jako dítě. Na druhou stranu, dvanáctitýdenní embryo už prý celkem jako dítě vypadá (na internetu je řada obrázků).

  O tom by ta debata měla věcně být - o kompromisní shodě na mezním stáří plodu.
  Víte pane Hájku.. já si třeba nejsem jistý, zda kadžé oplodněné vajíčko je dítětem. Proto se mi ani moc nechce vést diskuse o mezním stáří plodu.
  Diskuse, kterou jsem vedl s Českou republikou se týkala toho, jaké takový plod může asi mít zájmy.
  Trochu to souviselo s tím, že jsem špatně pochopil větu:"Na počaté dítě se hledí jako na již narozené, pokud to vyhovuje jeho zájmům. "
  :-)
  JH
  April 10, 2018 v 11.43
  To je celkem normální,
  pane Lobpreisi, diskuse jsou otravné, zejména pokud někdo něco namítá :)

  Plod samozřejmě nemá žádné zájmy, leda pokud už je dítětem.
  Když mi byly asi tak čtyři měsíce, zájmy jsem měl, na to se pamatuji zcela jasně, i když mi to nikdo kromě mé matky nevěří. Co bylo předtím, to nevím :-)
  April 10, 2018 v 21.51
  Pane Hájku
  Když si mnou citovanou větu znovu přečtete, nebo najdete v občanském zákoníku, zjistíte že se tam nepíše nic o "plodu".
  Zato se tam píše o počatém dítěti., na kteé se hledí, jako by bylo narozené. :-)
  JH
  April 11, 2018 v 11.3
  No právě, pane Lobpreisi,
  když si to znovu přečtete, píše se tam o počatém dítěti, aniž by se ta, říkalo, od kterého dne se plod počatým dítětem stane. Kdyby se tam psalo o plodu, tak je to víceméně očividně ode dne nula. To by byl samozřejmě problém, protože takový zákon by byl v rozporu s potraty vůbec (likvidace dítěte jde očividně proti jeho zájmu).

  Nechápu, co na tom nechápete. Nebo to možná chápeme oba stejně, a já jenom nechápu, co jste tou citací chtěl v první řadě říci.
  + Další komentáře