Profil čtenáře:
Helena Zemanová

HZ
Profese: dálný východ od Prahy

na rozdíl od vás bych se zvlášť zabývala historiografií jakožto vědou a odděleně od ní vyučováním dějepisu na našich školách. Souvislost tu pochopitelně je, ale v koncipování školních osnov hraje tato věda menší roli, než jí přičítáte.

"Škoda, že nikdo z nás vůbec ani náznakem netuší, "co chtěla říct Darja Kaščejeva o svém dilematu, kdyby nebyla přerušena?", a škoda, že se to už nikdy nedovíme.

Škoda, že se už nikdy nedostane do žádných médií, a nikdy s ní už nikdo nebude dělat žádný rozhovor, a nezeptá se jí na to."

My se to pravděpodobně dozvíme, jak jemně naznačujete, pane Kolaříku. Třeba to pak někdo řekne i panu Nushartovi, i když nevím, jestli to pro něj bude mít význam.

Vy víte, pane Nusharte, co chtěla říct Darja Kaščejeva o svém dilematu, kdyby nebyla přerušena?

pochybuju, že vidíte do všech souvislostí, které zvažuje ukrajinský prezident, vláda a armádní velení. Nevylučuju, že kdyby se Zelenský a spol. řídili vašimi /jistě dobře míněnými/ zásadami, samostatná Ukrajina už by dnes neexistovala. Armáda samozřejmě nutně potřebuje posily. Lidské i materiální. Ale zrovna tak jsou životně důležití lidé udržující chod ekonomiky a správy státu. Ze všeho nejdůležitější, a to na všech zmíněných postech, je vědomí, proč je nutné vzdorovat ruské přesile. S udržením nálady, která lidi sjednocuje, není možné hazardovat. Proto musí být parametry mobilizace vyvážené, tisíckrát promýšlené.