Další výzva pro papeže Františka? Potraty v Latinské Americe
František KalendaStálý dopisovatel DR pobývající v Brazílii se na základě tamních kauz zamýšlí nad otázkou, v níž se doposud pokrokářství nového papeže neprojevilo.
Stefani z Sãa Paula byla nezodpovědná. Jako mnoho dalších brazilských dívek se ve svých čtrnácti letech dostala do situace, kdy se pod vlivem alkoholu nedokázala kontrolovat, a následně zpanikařila. Protože v Brazílii neexistuje na školách povinná sexuální výchova a vzdělání dospívajících o dostupných antikoncepčních prostředcích je mizerné nebo žádné, celá situace skončila těhotenstvím.
Mít dítě v příslušném věku znamená řadu problémů — kromě zdravotních komplikací především stigma mladé matky pro její rodinu ze střední třídy a nemožnost věnovat se vlastnímu vzdělání. To rodina Stefani, která se teprve v 90. letech pozvedla do střední třídy a přestěhovala se z chudého předměstí, nechtěla dopustit. Dívka šla tedy na drahý ilegální potrat na soukromé klinice, který vyšel v přepočtu asi na sto tisíc korun. To byla cena za nezodpovědnost — a rodinnou čest.
Nyní Stefani studuje univerzitu a na svůj zážitek se snaží zapomenout. Není však mezi svými přáteli a vrstevníky zdaleka jediná, kdo podobnou zkušeností prošel. V Latinské Americe je po Africe druhé nejvyšší množství těhotenství nezletilých dívek. A jenom v Brazílii žije asi osm milionů žen, které za svůj život nelegálně potratily.
Stefani měla štěstí v neštěstí. Jako většina nezletilých matek v Brazílii totiž mohla pocházet z rodiny, jež se musí uchylovat k levnějším a výrazně nebezpečnějším řešením.
Zmíněných ilegálních klinik, od výborně vybavených zařízení po improvizované domácí operační sály, je v zemi asi 700, a ročně provedou skoro milion potratů, což znamená byznys v řádu desítek miliard korun. Jejich dostupnost se nicméně omezuje na střední a vyšší vrstvy v centrálních oblastech země.