Profil čtenáře:
Vojtěch Klusáček

VK
Profese:

K bodu 4) vybudování systému prevence, informování a pomoci lidem, již drogu berou - čím a do jaké míry je v tomto ohledu nelegálnost drogy lepší? Jakou výhodu pro prevenci, informování a pomoc beroucím lidem nelegálnost představuje? Nota bene, když samotná konzumace nelegální a postihovaná není.

Dělá to na mě zatím dojem, že odmítání legalizace stojí na morální panice, a.k.a. když to povolíme, bude fetovat každý druhý. Vyjádřeno expresivněji.

Zkuste si představit, co by se s vší tou obludnou kriminalitou stalo, kdyby došlo k legalizaci kokainu.

K čemu třeba síť dealerů a pašeráků? Když je možnost zajít si pro to do lékárny (příklad). Zanikne. Úplně stejně s kartely v produkčních zemích. Když by byla možnost vyrábět a exportovat legální cestou.

K čemu ovšem vede absolutní nedostatek elektrické energie, jsme mohli vidět v létě a na podzim. Ceny elektřiny se utrhnou z řetězu. Energetická nesoběstačnost riziko opakování tohoto vývoje násobí.

Když se ovšem vezme na milost jaderná energetika - jež je prokazatelně stejně nízkoemisní, jako vítr a slunce - materiálová náročnost výroby energie poklesne řádově. Ve srovnání s materiálovou náročnosti energetiky založené na slunci a větru.

Koncepce přebudování energetiky na obnovitelné zdroje + zálohování plynem. On to byl docela dobrý handl. Každý si přišel na své. Plynařský průmysl výhled na rozsáhlé zisky a to stabilně a po dlouhou dobu. Zelené hnutí konec jaderných elektráren a rozvoj OZE a - to především - bohaté fondy na oplátku od plynařů, aby bylo politické prosazení takového plánu vůbec možné. No a pro klima významná redukce emitovaného oxidu uhličitého, ne na nulu, ne tolik, kolik svede energetika postavená na OZE/JE + úložištích, ale redukce na třeba třetinu, čtvrtinu je pořád docela významná.

Teď se ta sázka na handl s plynaři (místo vývojářů a výrobců akumulátorů nebo betonářů přečerpávacích elektráren) ukazuje jako past. A to nejen pro klima. I geopoliticky závislostí na Rusku.