Merkelová ustupuje? To by se vám hodilo do krámu!

Jan Šícha

Mladá fronta Dnes vyšla v úterý 3. listopadu s titulkem Merkelová ustupuje, chystá to co Maďaři. Pravda je ovšem taková, že Merkelová neustupuje a nechystá to, co Madaři. Německo problém řeší prakticky a pozice Merkelové zůstává neochvějná.

Z jedné z německých ubytoven pro uprchlíky odešlo více než šest set lidí. Od té doby se v žádné evidenci nevynořili. Němci jako na řešení sází na čipové karty, které by jejich majitelkám a majitelům umožnily přístup k pomoci, práci, integraci. Kdo je nebude mít, bude považován za problematického a přijde o výhody. Systém zleva napadají ti, kdo chtějí, aby osobní data uprchlíků byla chráněna podle platných zákonů a zvyklostí.

Unikátní výběr informací ze světa, které v češtině nenajdete nikde jinde. Podpořte Deník Referendum!
×

Na německém území se momentálně pohybuje mnoho tisíc lidí, převážně z Balkánu, kteří těží z toho, že úřady jsou přetížené. Zabydlují se nadivoko. Ti kdo nemají nárok na azyl, chtějí prodloužit svůj čas někde, kde to funguje.

Jen dvě informace o tom, co se děje v Německu, jsou důležité. Uprchlíků je tam moc najednou a nerovnoměrně rozdělených, což se řeší technicky — navyšováním kapacit, lepší organizací. Zima je na krku a Němci se cítí odpovědní za to, aby neumrzaly děti nacházející se i mimo jejich území. Naše vláda alespoň poslala na tyto lidi peníze, čímž pomalu dospívá ke krokům odpovídajícím naší tradici a poloze v Evropě.

Bylo by dobré narýsovat si hranici, kde končí škodolibost a kde začíná svinstvo. Repro DR

Když Mladá fronta Dnes na titulní straně napíše „Merkelová ustupuje, chystá to, co Maďaři“, je to něco podobného, jako kdyby někdo v padesátých letech 20. století napsal „Picasso ustupuje, chystá to, co Čumpelík“. Pro připomenutí — Čumpelík byl malíř socialistického realismu, měl pevnou malířskou ruku a sloužil ideologii. Dnes už se Čumpelík sbírá, a je to dobře, jde o ducha doby, kterou jsme prožili. Orbán má také pevnou ruku, i když ne malířskou, a sbírat se nebude.

Pokud Mladá fronta Dnes použije takovýto titulek, ukazuje přání, které je otcem myšlenky, ke které bychom chtěli dospět: „Nic jsme neudělali a už zase jsme měli pravdu. Všem, kdo něco udělali, to přineslo jen potíže a hroutí se jim to pod rukama.“ Bylo by dobré narýsovat si hranici, kde končí škodolibost a kde začíná svinstvo.

Mladá fronta Dnes svým titulkem podporuje mentalitu hnití, stav pomalu vařené žáby, která jen kouká, a najednou je rozvařená. Mladá fronta Dnes takovým titulkem dělá politiku svého majitele, který se asi zkouší chovat podle průzkumů veřejného mínění.

František Ringo Čech minulý týden v rádiu děkoval, že dostal na Hradě vyznamenání. Nechal se slyšet, že do roka bude na Václaváku proti uprchlíkům demonstrovat sto tisíc lidí. Vyjádřil naději, že pak se změní politika. Jestli se tak stane, budoucí historičky a historikové budou nacházet kořeny změny právě v titulcích novin, jako je ten v Mladé frontě. A změna může nastat jen k horšímu.

Těžko se argumentuje, když se nedá argumentovat něčím, co zdejší lidé znají. Politika a média vytvářejí stav izolace a nehnutosti. V zasuté kolektivní paměti máme autoritativní způsob vlády a společenskou nehnutost.

Tam dnes směřujeme, zatímco Němci jdou opačným směrem. I když třeba německá a maďarská zařízení na hranicích mohou někomu, kdo nerozlišuje mezi Picassem a Čumpelíkem, připadat jako dost podobná.

  Diskuse
  November 6, 2015 v 17.39
  Na barikády za Merkelovou!
  Je to náš člověk! Neuvěřitelně levicová politička, která se postavila nadnárodním monopolům a v době bankovní krize donutila banky, aby sanovaly samy své škody. Zároveň jednoznačně pochopila, že německý přebytek vznikl jen na základě toho, že Německo zahltilo okolní trhy a že je tím pádem potřeba třeba Řekům prominout jejich dluh. Zarazila také okamžitě politiku škrtů. A její chování v migrační krizi je úplně to nejlepší co mohla udělat! Miliony lidí, které inspirovala k pochodu do Evropy, přece mají postavené krásné nové byty, jejich dětem je zajištěno vzdělávání a rodičům práce. Jen kdyby se tak pomalu necourali přes ty ostatní země!
  Prostě je ta Angela báječná a my ji nedáme!
  PM
  November 7, 2015 v 12.12
  Jak získat slevu na vašeho psa viz foto
  je také pozoruhodně důležitým příspěvkem MF ke způsobu tříbení veřejného mínění a ochrany občana - oběti politiky Merkelové.
  Nikdy v historii všech období naší demokratické republiky, dosud nebyly vnucovány suverénnímu občanu tak vysoké poplatky za pravého přítele člověka!!
  Braňme se Angele nenechme se vydírat!
  Popravdě řečeno pane Ševčíku souhlasím s Vámi - jakékoliv obnažování mocenských instrumentů protagonistů neoliberalismu není nikdy naškodu.
  November 7, 2015 v 23.3
  Jeden vtipnější než druhý. Jen aby vám ten zemanovský humor vydržel. Ha Ha Ha
  PM
  November 8, 2015 v 12.20
  Pane Milane Znoji,
  zde nešlo o zemanovské frčky, ale pokus o přiblížení se zacílené informační konfuzi, kterou nabízí a dokumentují masová media.
  Je zdařilá natolik, že zakazuje možnost humoru, a budí značné rozpaky a respekt již jen před zadáním pana Šíchy - Bylo by dobré narýsovat si hranici, kde končí škodolibost a kde začíná svinstvo.
  Natož kde končí a začíná státotvornost v demokratickém parlamentu bez demokratů.............bych dodal.
  FO
  November 8, 2015 v 22.5
  Žertování stranou,
  skutečně důležité bude, co kancléřce vzkážou němečtí voliči. Jsem na to velmi zvědav.
  November 9, 2015 v 11.53
  Co Merkelové vzkážou němečtí voliči
  Myslíte ve federálních volbách v roce 2017? Kdyby ty volby vyhrála SPD, tak to žádné politické zemětřesení nebude, ať už bude v čele CDU stát Merkelová nebo někdo jiný.

  Ve své straně má ale Merkelová stále velmi silnou podporu, viz

  http://www.spiegel.de/politik/deutschland/angela-merkel-cdu-mitglieder-wollen-vierte-amtszeit-fuer-kanzlerin-a-1058837.html
  JN
  November 10, 2015 v 12.3
  "Merkelová ustupuje? To by se vám hodilo do krámu!"
  "Pokud DENÍK REFERENDUM použije takovýto titulek, ukazuje přání, které je otcem myšlenky, ke které bychom chtěli dospět."
  "Bylo by dobré narýsovat si hranici, kde končí škodolibost a kde začíná svinstvo."
  V tomto naruby obráceném případě nepůjde o škodolibost nebo svinstvo, kteréžto pohnutky autor článku podsouvá deníku Mladá fronta Dnes. Myslím, že v případě titulku "Merkelová ustupuje? To by se vám hodilo do krámu!", může jít prostě o vztek z toho, že určitá ideologická řešení, která autor patrně zastává, prostě v praxi nefungují, "navzdory" tomu, že zastánci těchto ideologických řešení, ale kupodivu i kritici těchto ideologických řešení (prostě obě dvě strany sporu), chtějí lidem v nouzi opravdu pomáhat.
  PM
  November 10, 2015 v 20.26
  Merkel je válečný zločinec
  praví jedna strana sporu pane Nusharte viz Pegida Česko.
  Jde o destrukci demokratického režimu - o touhu po konci soupeření ideologií.
  Nejde o pomoc lidem v nouzi, ale o instrumentalizaci lidí v nouzi napříč společností....bych se domníval.
  PK
  November 10, 2015 v 21.8
  Pegida jsou náckové
  A žádná "jedna strana sporu". Pokud to ještě někdo nevěděl, tak už to ví.

  Jinak jako německý volič mohu prohlásit, že spolková kancléřka má nejen moji plnou podporu, ale i můj obdiv. Ovšem jakožto občan Svobodného státu Bavorsko jí nemohu podporu vyjádřit přímo ve volbách, ale musím se spokojit s CSU. Naštěstí vím, že Seehofer a spol. sice dělají vlny (a není se jim moc co divit - Bavorsko a Mnichov jsou při tsunami uprchlíků do Německa první na ráně), ale v jádru to myslí dobře, a neženou věci na ostří nože.
  JN
  November 11, 2015 v 2.16
  Opravdu nechápu, pane Petrásku, proč se domníváte, že mluvím zrovna o Pegidě.
  Obracím se přece na autora tohoto článku, na "zastánce určitých ideologických řešení", čímž mám na mysli hlavně autory a diskutéry zde na DR, těmi "kritiky těchto ideologických řešení" pak mám rovněž na mysli diskutéry zde na DR, bohužel však ne autory článků, neboť redakce DR články, které by vybočovaly z její "jednotné ideové linie" není ochotna vydat a polemiku toleruje pouze v diskusích pod články. Z mého pohledu jde o polemiku, kde opravdu obě dvě strany chtějí lidem v nouzi (uprchlíci jsou také lidé v nouzi) pomáhat a nevím, proč se tedy domníváte, že tím mám na mysli jedince, kteří jim často místo pomoci přejí naopak smrt, nebo to takto prezentují. Takoví lidé zde v diskusích přece žádní nejsou.
  Bohužel druhá strana (ti "zastánci ideologických řešení", nekritičtí propagátoři přistěhovalectví - nerozlišující uprchlíky a ostatní imigraci, lidé vnímající seriózní diskusi o problémech islámu jako xenofobii, fašizaci, maloměšťáctví, lidé, kteří by nejraději tu seriózní diskusi o islámu zakázali...), tedy ta druhá strana se podle mého názoru snaží diskusi o migrační krizi polarizovat, tvrdíc přitom, že na věc jsou možné pouze a jen DVA názory: Ten jejich – "správný" a ten druhý (Zemanův, Konvičkův, Okamurův, Bartošův...). Pokud se objeví nějaký jiný názor, který není v souladu s tím "správným" názorem, je nutno ho okamžitě zařadit jako ten "druhý možný" a tedy "nesprávný" (žádné jiné názory podle tohoto vidění světa neexistují). Tím je samozřejmě poctivá diskuse znemožněna a názorový oponent dehonestován.

  Mám tedy na mysli hlavně diskusi na stránkách DR, tedy zcela jiný spor, než máte na mysli Vy, pane Petrásku.
  + Další komentáře