Profil čtenáře:
Jiří Dolejš

Profese: poslanec
Praktický posun je už v tom že se to přiznává nahlas, dokonce usnesením sněmovny. Vzteklá reakce u institutu Václava Klause to potvrzuje.
spojení oranžové, zelené a červené by mi ani nevadilo - spíš by vadilo hnědnutí. Wageknechtová to zkouší přes mladé, když partajní elity se spíš zpěčují. Mladí asi budou také méně řešit dědictví honeckerovské NDR, které Sahra tak trochu zlehčuje.
Ale ony rozhodnou reálie a bez personifikace to taky nepůjde - např. u zelených - F. Brantnerová je proti, Ludger Volmer je za - ovšem on je u zelných tak trochu za disidenta
. Jak má tedy vzniknout kompromis pro spolupráci?
je-li cílem oslovit alternativním populismem utečence k AfD, pak bych nehledal nějaké programové objevy ale spíš marketing a komunikaci přes přitažlivé tváře a profesionálně zvládnuté komunikaci přes sociální sítě
za minimální positivum bych považoval že se nebude levice dál štěpit (že si tu někdo nechystá cestu jinam) a že se vyhnou pasti imitace nacionální argumentace AfD. Sahra má bohužel potenciál dvojaký - je mediálně viditelná ale současně štěpí
Nerměla by příliš autoritativně určovat ideologii a další cestu, ostatně hnutí by měla vznikat zdola a ne centristicky - důležité jak se projeví sympatizanti od jinud (zelení, sociální demokraté atp).
A hlavně - hnutí by nemělo sloužit frakčnímu boji uvnitř die Linke. Tak snad... na jakýkoliv závěr je brzy, stejně jako chtít zralý inovativní obsah.
Sahra W. je v čele frakce die Linke tudíž jde o iniciativu z této strany - že není shoda s některými aktivitami ani v poslaneckém klubu (dle deníku Zeit jen 15 z 65 poslanců die Linke výslovně podporuje tuto inciativu) ani ve struktuře strany (viz zmíněná distance Berlína ale i dalších) nemění nic na tom, že jde o iniciativu shora. Poklud je to vlastní hra Sahry W pak by bylo dobré ji uchopit pozitivně a nikoliv rozkladně - to by skutečně bylo mrtvě narozené dítě. A já myslím, že to jde - zejména pokud nečlenové die Linke tomu vtisknout charakter občanského hnutí které ve svém populismu nebude sklouzávat k populismu nacionálně pravicovému (trumfnout AfD na jejím hřišti se stejně nepodaří). Které se dokáže shodnout na společeném pohledu zejm. na sociální agendu.
Tak když si např. vypůjčím ten text od Plastiků
"Z Ničeho Vše a ze Všeho Nic
budující a zpívající smrad a sluneční hnůj
a hnojný, železně vážný kotrmelec
a věčnou rybí pravdu...."
Nemyslím že by to bylo pouze fekální - ten životní pocit bez příkras je téma jako pro umělce tak filosofy.
Deprivace od běžných sociálních vazeb může obnažit takové kouty lidské mysli...
Mystické, nemystické - prostě syrové a bez cenzury konformní estetikou. a to mi přijde sdosatek originální