Složitá cesta ke sjednocení německé levice

Jiří Dolejš

V úterý 4. září zahajuje v Německu oficiálně činnost nový politický projekt, hnutí Aufstehen. Dokáže spojit fragmentovanou sociální základnu levice, nebo se z něj stane další mrtvý politický pokus?

V Německu se letos dal dohromady nový politický projekt, který má pomoci die Linke zesílit nejen na úkor AfD, ale i SPD. Zvolilo si název název „Aufstehen“ (lze přeložit jako „Vstávat“ či „Povstaňme“). Bývá připodobňováno ke španělskému Podemos (česky „Můžeme“), které vzniklo v roce 2014 jako alternativa k tradičním stranám a je součástí levicové frakce GUE/NGL, či Mélenchonovu populistickou La France insoumise (česky „Nepoddajná Francie“), která se utvořila v roce 2016. Připomenout lze i antikapitalistické hnutí Indignados (česky „Rozhořčení“) či obdobné americké Occupy Wall Street.

Německé hnutí Aufstehen (oficiální začátek byl stanoven na 4. září) vzniká nikoliv zdola, ale z popudu parlamentní strany die Linke s cílem mobilizovat levicově, ale i protestně orientované voliče. Jeho tváří je Sahra Wagenknechtová, předačka frakce die Linke v Bundestagu a životní partnerka Oskara Lafontaina (bývalého předáka německé sociální demokracie, z níž odešel v roce 2005 po sporech s kancléřem Gerhardem Schröderem právě do die Linke). Iniciátoři se dušují, že cílem není konkurovat stranám, ale vytvářet prostor pro vzájemnou debatu.

To by snad mohlo fungovat, kdyby se tato platforma soustředila na témata, která spojují, kdyby šlo o nadstranické hnutí s především sociálním nábojem. Reálně si ale do svých základů zanáší štěpící procesy, kterými je současná levice zasažena. V minulosti to bylo často hodnocení důsledku stalinistických deformací, dnes je to především otázka migrace, soužití kultur a vztah k nacionalismu. Od konzervativců přichází požadavky na bojovný euroskepticismus a ochranu národa před invazí cizinců. Současná politika evropské levice prý netáhne, protože je příliš postmoderní, sluníčkářská a odcizená „lidu“. Má to být snad snaha obrátit zatím kriticky proevropskou die Linke od objektivní evropské integrace?

×
Diskuse
JP
September 5, 2018 v 10.32
Jeden údaj v textu je nutno korigovat: tato nová iniciativa naprosto nevzniká z popudu strany "Die Linke"; naopak je to daleko spíše hozenou rukavicí jejímu vedení. Je to fakticky konkurenční podnik.

To jediné co má tento nový podnik s "Die Linke" společného je to, že jeho skutečná iniciátorka, Sahra Wagenknechtová, je sama součástí vedení "Die Linke".

Na tomto novém hnutí je docela pikantní to, že (ještě) nemá vůbec žádný vlastní program. Na tom se teprve mají jeho účastníci dohodnout, respektive ho vůbec vytvořit až dodatečně.

Otevřeně řečeno, to nebudí dojem že by se mohlo jednat o nějaký promyšlený, nadějný projekt. Spíše se zdá, že Sahra Wagenknechtová si tady hraje jenom svou vlastní hru.
September 5, 2018 v 14.45
jak odlákat uprchlíky k AfD
Sahra W. je v čele frakce die Linke tudíž jde o iniciativu z této strany - že není shoda s některými aktivitami ani v poslaneckém klubu (dle deníku Zeit jen 15 z 65 poslanců die Linke výslovně podporuje tuto inciativu) ani ve struktuře strany (viz zmíněná distance Berlína ale i dalších) nemění nic na tom, že jde o iniciativu shora. Poklud je to vlastní hra Sahry W pak by bylo dobré ji uchopit pozitivně a nikoliv rozkladně - to by skutečně bylo mrtvě narozené dítě. A já myslím, že to jde - zejména pokud nečlenové die Linke tomu vtisknout charakter občanského hnutí které ve svém populismu nebude sklouzávat k populismu nacionálně pravicovému (trumfnout AfD na jejím hřišti se stejně nepodaří). Které se dokáže shodnout na společeném pohledu zejm. na sociální agendu.
JP
September 6, 2018 v 11.38
Ono je ovšem krajně obtížné pojímat "pozitivně" něco, co podle všeho postrádá jakýkoli konkrétní, uchopitelný obsah.

Právě naopak se toto hnutí zdá být od samotného počátku spíše negativistickým - tedy pokusem nějak se vymezit proti dosavadním, etablovaným politickým subjektům a jejich programům (ideologiím).

Apriori samozřejmě není možno zcela stoprocentně vyloučit že tu přece jenom vznikne něco, co bude mít určitou relevanci; ale osobně jsem v tomto ohledu značně skeptický.
September 6, 2018 v 19.46
nový obsah ?
je-li cílem oslovit alternativním populismem utečence k AfD, pak bych nehledal nějaké programové objevy ale spíš marketing a komunikaci přes přitažlivé tváře a profesionálně zvládnuté komunikaci přes sociální sítě
za minimální positivum bych považoval že se nebude levice dál štěpit (že si tu někdo nechystá cestu jinam) a že se vyhnou pasti imitace nacionální argumentace AfD. Sahra má bohužel potenciál dvojaký - je mediálně viditelná ale současně štěpí
Nerměla by příliš autoritativně určovat ideologii a další cestu, ostatně hnutí by měla vznikat zdola a ne centristicky - důležité jak se projeví sympatizanti od jinud (zelení, sociální demokraté atp).
A hlavně - hnutí by nemělo sloužit frakčnímu boji uvnitř die Linke. Tak snad... na jakýkoliv závěr je brzy, stejně jako chtít zralý inovativní obsah.
JP
September 7, 2018 v 10.55
Právě, já tu vidím více štěpení než sjednocování.

Osobně jsem toho názoru, že tato iniciativa je mrtvě narozené dítě, a že z toho nevznikne nic relevantního. Už proto že ten záběr je příliš heterogenní, jak řečeno míří jak na (relativně) radikální politickou levici, ale i na (bývalé) Zelené, na sociální demokraty... Tohle v reálu prakticky nemůže fungovat.
September 8, 2018 v 11.16
zda je šance na reálné spojenectví se ukáže
spojení oranžové, zelené a červené by mi ani nevadilo - spíš by vadilo hnědnutí. Wageknechtová to zkouší přes mladé, když partajní elity se spíš zpěčují. Mladí asi budou také méně řešit dědictví honeckerovské NDR, které Sahra tak trochu zlehčuje.
Ale ony rozhodnou reálie a bez personifikace to taky nepůjde - např. u zelených - F. Brantnerová je proti, Ludger Volmer je za - ovšem on je u zelných tak trochu za disidenta
. Jak má tedy vzniknout kompromis pro spolupráci?