reklama
Trvalé příspěvky
Jednorázové - květen
0/400 000 Kč Podpořte nás na cestě k finanční stabilitě. ♥ Daruji

Profil čtenáře:
Filip Outrata

FO
Profese: redaktor
E-mail: filipout@seznam.cz

Rozumím, jak to myslíte, pane Nusharte, jen bych připomněl, že opozičníci to v Rusku měli a mají podstatně, řekl bych dokonce nesrovnatelně těžší než třeba v socialistickém Československu. Tam nebyli disidenti pokud vím vražděni jako Anna Politkovská ani napadáni jako před pár dny Dmitrij Muratov. Našel jsem údaj, že za Putinovy vlády bylo v letech 2000-2018 zavražděno 130 ruských novinářů. To jsem myslel tím mučednictvím.

Četl jsem rozhovor s ruským novinářem, který teď směřuje do Rigy, odkud bude možné dělat nezávislou ruskou novinařinu, která se nějak dostane i k lidem v Rusku. Takže se asi nedá říci, že by novináři v emigraci neměli žádný vliv na to, co se děje v Rusku. Ne všichni ale odejdou, mnozí zůstanou, i před veškeré hrozby.

Opravdu si nemyslím, že se bude konat jakýkoli příliv ruských imigrantů. Budou to podle mě jednotlivci. Srovnání s imigrací z Blízkého východu není případné. Ale uvidíme, jak to bude.

Jinak řečeno, kolektivní odpovědnost je možné naplňovat různým způsobem, ve své mateřské zemi i v emigraci. Věřím, že většina z těch Rusů, kteří kvůli nesouhlasu s válkou a se směřováním své země kolektivní odpovědnost sdílejí a můžeme čekat, že se podle toho budou chovat. Jejich určité prolustrování ne podle názorů, ale z hlediska toho, jestli to náhodou nejsou agenti, by ale snad nevadilo ani zmíněné Anně Šabatové...

myslím, že ruská emigrace je úplně jiného druhu než uprchlická vlna z Ukrajiny. Zatím, jak jsem zaregistroval, utíkají odpůrci režimu, typově nezávislí novináři, kteří v Rusku nemůžou dělat svoji práci - a vlastně ani bojovat proti režimu.

Kdybychom je nutili, aby zůstali v Rusku, tak je jednak odsuzujeme k mučednictví - což má, pravda, v Rusku velkou tradici... a také se připravujeme o lidi, kteří můžou hodně pomoci svobodě a demokracii v Rusku, ale i u nás.

Podle mě teď opravdu nebudou z Ruska odcházet ti, kdo podporují Putinův režim nebo věří jeho propagandě, ale ani ryzí prospěcháři - pro ty bude možnost nějakých obchodů mimo Rusko velmi obtížná.

Myslím, že na situaci Ukrajinců a ukrajinských uprchlíků příchod určitého malého počtu ruských politických emigrantů nebude mít žádný negativní vliv. Ani na vnímání uprchlíků třeba českou společností.

A musím přiznat, že to, co prožívají lidé jako je Vaše známá z Tveru, se sice snažím si představit, ale asi to úplně nedovedu. Myslím hodně na tyto lidi.

Myslím, pane Kolaříku, že je jasné, jak jsem to myslel. Válka, mentalita nepřátelství, sjednocení proti nepřátelům vnějším, ale i vnitřním, to je to, co píšete, a já s tím naprosto souhlasím. Proto je mi tak strašně proti mysli přidávat do toho nepřátelství k Rusku jako takovému, ke všem Rusům a všemu ruskému, což dost často vidím - u Vás ovšem ne, to musím velmi ocenit.