Profil čtenáře:
Filip Outrata

FO
Profese: redaktor
E-mail: filipout@seznam.cz

máte pravdu, skutečně patřím k těm privilegovaným a to samozřejmě musí spoluurčovat moje názory, ať chci nebo nechci.

Uvědomil jsem si to před několika dny, kdy se nám rozbila pračka. Zavolal jsem na opravy, na dvě různé firmy. V obou telefon zvedli Ukrajinci, respektive Ukrajinec a Ukrajinka. Pán z jedné z těch firem hned přijel, pračku opravil, poradil, a než odešel, omluvil se za to, že nemluví lépe česky.

Byl jsem privilegovaný tím, že jsem si mohl dovolit zaplatit za opravu (a mohl bych si dovolit i pračku novou), ale i tím, že mám zaměstnání v oboru, kde se skutečně nemusím bát konkurence ukrajinských pracovníků.

Takže jsem si mohl užívat pocity vděčnosti a uznání k lidem, kteří se tak dobře prosazují, pracují, přispívají k našemu dobru, a ještě se chovají tak vzorně jako ten dobrý pan opravář. A mohl jsem naopak mít vztek na ty, kdo mluví o "ředění národa Ukrajinci".

Já rozumím nebo se snažím rozumět tomu, co píšete. Jenže mi to přijde velice "tekuté", to, co (nejasně) píšete o preferování přistěhovalců na úkor chudších Čechů mi připomíná to, co se říká o zneužívání sociálních dávek. Je to spíš pocit než realita, řekl bych. Ale mohu se mýlit. V každém případě, pokud skutečně víte o nějakých takových případech, podělte se tu o ně, prosím.

Díky, Oto, za doplnění, je mi jasné, že mohly být zmíněny i jiné inspirační zdroje.

S druhým odstavcem naprosto souhlasím, jen se obávám, že geopolitiky se tak snadno nezbavíme.

Myslím, že nacbolovská opozice měla jinou roli a postavení dejme tomu před dvaceti lety, kdy byla oproti režimu radikální nacionalistickou, "vizionářskou" alternativou, ovšem teď se samotný putinovský režim posunul směrem k nim. Takže v režimní ideologii a odůvodnění agrese proti Ukrajině zaznívají prvky duginovské teorie.

Není to úplně jasné, to uznávám, ale jistý smysl mi to dává.

Já v této lokalitě bydlím přes třináct let a oceňuji, že je skutečně zatím dost zelená, je to na okraji Zeleného pruhu. Dokonce je tu místo pro sáňkování, pohříchu ovšem už nebývá sníh...

Další vlna zastavování se ovšem nyní blíží se stavbou metra a bude to zřejmě znamenat (spolu se stavbou nového mostu na Dvorcích, propojujícího Prahu 4 s novou developerskou zástavnou na Zlíchově a Smíchově) dost citelnou proměnu charakteru čtvrti, v posledních letech poměrně stabilního. Netěším se na to.

Ta reakce generální ředitelky AI byla ovšem v každém případě neuvážená a hloupá.