Západ si neví rady s Orbánem, česká vláda mlčí

Jiří Pehe

Alibistické mlčení současné české vlády, která mimo jiné vznikla jako koalice proti Orbánovu obdivovateli Babišovi, k situaci v Maďarsku, napomáhá tomu, aby se po sněmovních volbách v roce 2025 i Česká republika vydala maďarskou cestou.

Nekonfliktní chování premiéra Fialy vůči Viktoru Orbánovi je samo o sobě v podstatě skandál. Foto Facebook Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán stupňuje své útoky na liberální demokracii a stále více vystupuje jako ruská pátá kolona v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. Žádná ze západních mezinárodních organizací, jichž je Maďarsko členem, se mu ale není schopná jasně postavit.

Evropská unie i NATO doplácejí na absenci ustanovení ve svých zakládajících smlouvách, která by umožňovala zemi, jakou je Maďarsko, vyloučit z jejich řad. Ukazuje se, že je to zásadní nedostatek. Obě organizace si nejen při svém vzniku, ale i poměrně dlouho poté, zřejmě nedokázaly představit, že by jakákoliv země, které splnila náročné podmínky pro členství v „exkluzivních klubech“, mohla po nějaké době flagrantně porušovat principy, na nichž jsou vystaveny.

NATO nemá možnost vyloučit členskou zemi, která principy členství porušuje, prakticky vůbec. Evropská unie má sice ve svých stávajících smlouvách článek 7, který umožňuje, aby zemi porušující principy právního státu a evropské hodnoty bylo odebráno — až do nápravy problémů — hlasovací právo, jenže takové rozhodnutí musí být učiněno jednomyslně všemi ostatními členskými zeměmi.

Stačí tedy, aby země jako Maďarsko měla jednoho jediného spojence, a hrozba suspendování hlasovacích práv je zcela bezzubá. Takového spojence má Maďarsko v současném Polsku.

Jistým trestem je samozřejmě už samo zahájení řízení pro porušování pravidel právního státu s členskou zemí, ale tam jde jen o určitou ztrátu prestiže. S tím si politik jako Orbán nedělá těžkou hlavu.

Naopak svoje výpady proti liberální demokracii a právnímu státu stupňuje, včetně nenávistných výpadů a restriktivních opatření proti komunitě LGBTQ. V Maďarsku už také téměř neexistují nezávislá média.

Orbán též nedávno uspořádal v Budapešti již druhé setkání nacionálně-konzervativních a krajně pravicových stran. Liberální demokracii už několik let otevřeně odmítá jako systém pro Maďarsko nepoužitelný.

×
Diskuse
JP
July 1, 2023 v 11.22

Ano, ta skutečnost že ve stanovách EU naprosto absentuje možnost vyloučit některou z členských zemí, i když se tato flagrantním způsobem rozchází se základní hodnotovou linií této evropské organizace, je jejím zcela fatálním deficitem. Který se už sotva dá nějakým způsobem napravit. Alespoň v současné době ne.

Jistě, EU (respektive tehdy EHS) se zakládala za zcela jiných rámcových politických podmínek, nikdo tehdy nemohl mít dost dobře představivost že do ní jednou budou přijímány postsovětské státy, mnohdy ještě nasáklé sovětským způsobem uvažování a jednání. Zakladatelé Evropského společenství se tehdy příliš spolehli na umravňující sílu demokracie.

Co tedy dnes počít s Maďarskem? Prostřednictvím Visegrádské čtyřky? Která byla od samotného svého počátku značně pofidérním spolkem, bez jakékoli vyšší relevance?...

Nedá se nic dělat, ale Orbána zřejmě bude nutno "vysedět"; vyčkat až tím či oním způsobem odejde z politické scény, a doufat že i v Maďarsku se časem prosadí alespoň zásadní principy demokracie.