Předčasné volby v Británii potvrzeny, budou 12. prosince
Petr JedličkaBritští poslanci schválili nakonec původní vládní návrh. Současný parlament bude rozpuštěn 6. listopadu. Schvalovat brexit bude až nová sněmovna.
Britové půjdou ještě před brexitem k předčasným volbám. Stane se tak 12. prosince. Definitivně o tom rozhodli jejich poslanci na úterní schůzi, když po kývnutí hlavních opozičních stran schválili příslušnou vládní předlohu. Návrh prošel nakonec v poměru 438 hlasů ku dvaceti. Ani kontroverzní dodatek o volebním právu pro občany EU, ani dodatek o změně volebního věku nebyly k hlasování připuštěny.
„Půjde o první volby, které budou konat v Británii v prosinci za posledních téměř sto let. A těžko přecenit jejich důležitost (...) Pokud vyhrají konzervativci, Boris Johnson nechá nejspíše schválit svou dohodu o brexitu před koncem roku, a Británie opustí EU ještě letos. Pokud toryové prohrají nebo nezískají většinu, zvýší se pravděpodobnost druhého brexitového referenda a s ním i eventuality, že brexit bude nakonec vypadat jinak, že bude opět odložen nebo dokonce odmítnut zcela,“ hlásil do úterního vysílání BBC Rob Watson, politický zpravodaj stanice.
Pozorovatelé připomínají, že volby budou zcela zásadní i z dalších hledisek. Předseda Labour Party Jeremy Corbyn musí se stranou získat lepší výsledek než v roce 2017. Jinak bude tlačen k rezignaci a strana k opuštění důsledně levicového směřování. Vítězství Labour Party se současným vedením by naopak znamenalo takřka revoluci v britské správě i sociální politice a posílilo by radikální levici v celém západním světě, zvláště v Evropě.
„Tyto volby jsou příležitostí, která se objevuje jednou za generaci (...) Nesmíme ji promarnit,“ řekl v úterý sám Corbyn.
O funkci premiérky se významně hlásí tentokrát i menší liberální demokraté v čele s Jo Swinsonovou. Ta volby vykládá jako „nejlepší možnost, jak zastavit brexit úplně“ a sama sebe jako volební variantu pro ty, kdo „chtějí žít v liberální Británii“ a kdo „si myslí, že země si zaslouží lepšího premiéra než Borise Johnsona a Jeremyho Corbyna“.
Skotští nacionalisté slibují zase po eventuálním vítězství ve svých okrscích druhé referendum o nezávislosti. Velké ekologické protesty mohou pak pomoci i britské Straně zelených.
V nejbližších dnech bude předčasné volby schvalovat ještě Sněmovna lordů, což je však pouze formalita. Dolní sněmovně zbývají už jen tři jednací dny do oficiálního rozpuštění ve středu 6. listopadu. Během nich bude projednávat pouze dílčí otázky typu vyšetřování požáru věžáku Grenfell Tower v červnu 2017 či severoirského rozpočtu.
Po rozpuštění parlamentu začne v Británii oficiální část volební kampaně, jež bude trvat v souladu se zákonem pětadvacet pracovních dní. Analytikové už dnes debatují, kterak ovlivní kampaň i volební účast pověstně nevlídné britské podzimní počasí a komu nejvíce pomůže předvánoční termín voleb, v Británii neviděný od roku 1923.
Tři měsíce s Johnsonem
Aktuálnímu vyhlášení voleb předcházely tři měsíce nebývalého politického zápasu započatého nástupem premiéra Johnsona v polovině léta. Johnson slíbil hned na počátku svého funkčního období brexit do 31. října „bez dalších pokud či ale“. Zároveň představil vládní program, který v podstatě připomínal volební.
V září se Johnson pokusil ovládnout jednací program sněmovny s takovou razancí, že ho začali mnozí analytikové podezřívat z úmyslu provést brexit bez dohody, všechna důležitá hlasování však prohrál. Opozice se dokázala sjednotit a spolu se skupinou konzervativních poslanců, kteří vypověděli Johnsonovi poslušnost, zapověděla premiérovi brexit bez dohody.
Johnson pak sáhl k nevídaně dlouhému uzavření sněmovny, jež ale prohlásil britský Nejvyšší soud za neplatné. Nakonec vláda představila upravenou verzi dohody o brexitu, která byla ovšem v následných jednáních výrazně z britské strany změkčena.
Britský parlament dohodu překvapivě schválil, ale souběžně odmítl její projednání ve zrychleném režimu tak, aby se stihl odchod z EU k termínu slíbenému Johnsonem — právě k 31. říjnu. V této situaci navrhly malé britské strany podpořit předvánoční volby a v úterý se k nim připojili i labouristé.
Evropská unie poskytla Británii další, tentokrát flexibilní odklad brexitu do 31. ledna 2020. Vládní představitelé slíbili opozici, že zkusí dohodu o brexitu provést parlamentem znovu až po volbách.
Další informace:
The Guardian Brexit: MPs vote for general election on 12 December - live news
BBC News Brexit: What happens now?
Channel 4 News MPs vote on December election
France 24 December election: Could snap poll break up deadlock over brexit?
-- labouristický poslanecký klub souhlas s vyhlášením voleb ještě více rozštěpil. Řada poslanců rozhodnutí Corbynova vedení otevřeně kritizovala a připomínala, že jen o den dříve uvedl předseda Labour Party ve sněmovně řadu argumentů, proč volby 12. prosince nepodpořit (studenti univerzit budou už na prázdninách, v čase vrcholu kampaně bude slunce zapadat už o půl čtvrté apod). Během jediného dne přitom Corbyn jakoby naprosto obrátil,
-- mezi analytiky je silně zastoupen názor, že labouristům byli volby v posledku spíše vnuceny. Poté, co se k vládní snaze přihlásily malé strany, musela Labour Party reagovat...
-- teoreticky mohou vyhlášené volby prospět všem stranám, u žádné nelze říci, že by byl zvolený termín pro ni krajně nevýhodný,
-- konzervativci mají nad labouristy aktuálně v průzkumech asi 12-14 procent náskok. Britský systém je ale většinový, poslancem se stává jen první na pásce pro daný obvod. Obecné průzkumy oblíbenosti tak mohou zavádět. Před volbami 2017 za Theresy Mayové vedli například konzervativci v některých průzkumech až o 20 procent, volby však skončily vyrovnaně,
-- za Labour Party odmítl znovu kandidovat mimo jiné i Owen Smith, nejvýraznější soupeř Jeremyho Corbyna z druhé předsednické volby v roce 2016,
-- také konzervativci jsou rozštěpeni a mnozí z ministrů vlád Theresy Mayové či Davida Camerona už kandidovat nebudou. Strana však přijala ještě před vyhlášením voleb demonstrativně zpátky do poslaneckého klubu 10 z 21 poslanců, jež vyloučila v září za hlasování proti Johnsonovi. Jedním z nich je i vnuk Winstona Churchila.