Divoký brexit dává smysl — těm, kteří na něm vydělají

Václav Štětka

Oprostíme-li se od idealistických představ, že britská politika je poháněná ušlechtilejšími motivy než ta zdejší, dává scénář divokého brexitu smysl, argumentuje Václav Štětka v pokračující debatě o odchodu Velké Británie z EU.

Petr Jedlička v reakci na můj komentář vyjmenovává řadu velmi dobrých důvodů, pro které by bylo možné označit Johnsonův plán na vypadnutí z EU bez dohody a na bezprostředně následující volby za čiré šílenství. Potíž je v tom, že britskou vládní politiku v současné době determinují zcela jiné síly než zdravý rozum a snaha jednat v nejlepším zájmu země.

Británie, jak dokládají analýzy, které si nechala zpracovat sama vláda, skutečně není na No Deal dostatečně připravena a není realistické očekávat, že zbývajících 80 dní do brexitu na tom něco zásadního změní. Nejde přitom až tolik o zmiňované legislativní vakuum, které vláda z důvodu krátícího se času i předpokládané blokády ze strany Parlamentu zamýšlí překlenout sérií vládních nařízení, byť půjde z právního hlediska o mimořádně kontroverzní řešení.

Britskou vládní politiku v současnosti determinují jiné síly než zdravý rozum a snaha jednat v nejlepším zájmu země. Foto Andrew Parsons, flickr.com

Jedná se především o náhlé a radikální zpřetrhání obchodních a právních vazeb s Evropskou unií (a díky tomu i s mnoha dalšími státy světa), které — jak je již teď zřejmé — nebudou po 31. říjnu nahrazeny žádnými dílčími „mini-dohodami“ (s výjimkou několika klíčových oblastí, jako jsou finanční služby či letecká doprava), jak o tom často bájí brexiteři ve snaze zlehčovat dopad No Deal.

×
Diskuse
Já tedy moc nechápu, jak můžou fungovat investice na pokles, nicméně v současném kasínovém kapitalismu to bezesporu funguje.
Dá se vydělat na něčím pádu.
Když uvážíme, že tady navíc máme nedotknutelný bankovní sektor, který když brutálně prodělá, zatáhnou to daňoví poplatníci (viz 2008),
a k tomu zcela nevyhovující daňový systém různých objížděk a rájů, sestrojený opět na míru těm nejbohatším,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, nelze se divit, že to vypadá jak vypadá.

Změna světa bude muset prorazit v první řadě tímto směrem.

Jenže to stojíte proti bilionům peněz.

A navíc žádný nový Marx, o kterého by se dalo opřít, tady není...
August 13, 2019 v 19.15
Díky i za tuto druhou reakci, budu o tom přemýšlet. Zdravím z dvolené, PJ
JK
August 13, 2019 v 19.18
Aleši Morbicerovi
"Změna světa bude muset prorazit v první řadě tímto směrem. Jenže to stojíte proti bilionům peněz."

No jistě, jenže to by znamenalo zbavit vládnoucí třídu její mocenské základny = majetku. V situaci, kdy by ovládaná třída v takovém boji měla stále ještě hodně co ztratit, je to nereálné.

Revoluční situace objektivně ještě nenastala.
IH
August 13, 2019 v 22.08
Poznámka
Jistě, i divoký brexit může být pro leckoho ekonomickou příležitostí a přínosem. Je tu však i druhá stránka věci. Předpokládám, že my tady bychom neváhali příliš, kdybychom mohli prosadit své ideály. Neproměnili bychom se, doufám, v účetní. Neměli bychom tedy vylučovat, že také naši pravicoví antipodi mohou mít v sobě něco podobného. Samozřejmě jaksi v opačném gardu.