reklama

Profil čtenáře:
Petr Jedlička

Profese: redaktor DR
E-mail: pjedlicka99@gmail.com

Patří se doplnit ještě jednu kontextuální věc – pravicově-konzervativní blok, jež bude nyní vládnout, nezískal většinu hlasů.

Většinové zastoupení v parlamentu má díky tomu, že byl jako jediný schopnen vytvořit velkou volební koalici, kterým italský volební systém nahrává.

Kromě ní kandidovala ještě levicová koalice kolem Demokratické strany, v níž byla ale kromě PD jen malá zelená či důsledněji levicová uskupení, a pak centristicko-liberální blok, ještě o něco menší.

Kvůli rozbití poslední vlády levicová koalice odmítla byť jen domlouvat spojenectví s Hnutím pěti hvězd. Liberální centristé pak zase odmítli dojednávat volební koalici s levicí.

Dan Veselý se mýlí často tak, že je to hodné polemiky, ale v tomto případě se plete neomluvitelně. Mluvit o americké v proxyválce v konfliktu, v němž se -- byť s pomocí USA -- bráníte sousední mocnosti, která vám postupně zabírá další a další území, a v níž musíte hájit i vlastní hlavní město, je ideologická zaslepenost nejhrubšího zrna.

Nebojte, naobjednávaly jsme k otázce "co dělat" texty od odborníků, hned jak se to začalo hroutit. Chvíli trvá je napsat, ale měly by začít vycházet co nevidět

Jinak ještě k perspektivě té lodní situace: Ukrajinci teď doufají, že se jim příští měsíc podaří odvoz obilí objemově ztrojnásobit, tedy zvýšit z jednoho milionu tun na tři. Pokud by to dokázali, a pokud by zároveň fungovaly dál i dosavadní přepravní trasy po silnici, po železnici a skrze rumunské přístavy na Dunaji, mouhou vyvážet 5,5 milionu tun za měsíc a ten export minulé sklizně ještě do zimy dát.

Pohledám... zatím jsem studoval jen nějaké materiály ohledně zemědělství, kde se pracovalo s tím třetinovým snížením výnosů, a kromě toho ale i s velkými problémy do budoucna -- na okupovaných územích - zejména u Chersonu - totiž sídlila řada firem, které obchodovaly s náhradními díly na kombajny a traktory. Ukrajinští zemědělci je mají už letos problém sehnat, a pokud se válka protáhne do dalšího roku, bude ještě hůř.

Další téma, o němž se hodně píše, je plyn. Ukrajina byla před válkou ze 70 proccent soběstačná. Jelikož vypadly východní podniky, měla by to teoreticky přes zimu zvládnout. Protože ale Rusové poničily stovky kilometrů rozvodné infrastruktury, je pravděpodobné, že bude na podzim žádat o nouzové dodávky plynu ze Západu, jež bude mít sám málo...