reklama
Trvalé příspěvky
Jednorázové - červen
0/400 000 Kč Podpořte nás na cestě k finanční stabilitě. ♥ Daruji

Profil čtenáře:
Petr Jedlička

Profese: redaktor DR
E-mail: pjedlicka99@gmail.com

Je zde ještě jedna aktuální zajímavost: protože levicová koalice NUPES měla v předvolební smlouvě, že neustaví jednotný parlamentní klub, stávají se lepenisté de facto nejsilnější opoziční partají -- nejsilnější z levicových stran Mélenchonova La France Insoumise -- má 72 poslanců.

Podle francouzské parlamentní tradice by tak lídr bloku -- nejspíše sama Marine Le Penová -- měla dostat mocné křeslo předsedkyně výboru pro finanční záležitosti. Uvidíme, zda se tato tradice i letos dodrží.

Pro kontext odpovědi na tuto otázku si je zapotřebí uvědomit jednu věc: Francie nemá ustálenou tradici menšinových vlád a politiky kompromisů – i když občas nastane kohabitace, premiér (byť z jiné strany než prezident) mívá za sebou většinu. Tentokrát je ale něco takového těžko představitelného.

Ze zástupců NUPES odjeli na první schůzku s Macronem pouze předsedové socialistů Faure a komunistů Roussel; Mélenchon odmítl. Lepenisté pak oznámili, že budou podporovat pouze ty Macronovy politiky, které přesně odpovídají jejich programu – jmenovitě snižování DPH.

Nejlogičtějším spojencem bloku prezidenta je neogaullistická pravice, která mimochodem ovládá Senát. Ale ani ta se zatím nějak moc vstřícně netváří. Macron bude muset hodně ustupovat a následně složitě vyjednávat u všeho, co přes Národní shromáždění půjde. Je velice pravděpodobné, že lepenisté i levice se budou zhusta uchylovat k obstrukcím.

Co bude dále konkrétně: nejprve nastoupí nová vláda. Tři ministři současného kabinetu ve volbách prohráli a musí pryč. I Macronova mezivolební premiérka Elisabeth Bornová (která získala mandát, ale nese spoluodpovědnost za nevydařené volby) už podala demisi. Pokud by nepodala, sliboval Mélenchon vyvolat hlasování o nedůvěře. Nástupce/nástupkyně Bornové naznačí mnohé o probíhajících dohodách.

Pro následný parlamentní provoz se nabízí teorie, že Macron prohlasuje s levicí jeden ze svých velkých plánů – konkrétně sérii opatření pomáhající těm, jež zatěžuje stávající drahota – a s pravicí pak další – důchodovou reformu mimojiné zvyšující věk odchodu z 62 na 65. Jenomže opozice k jednomu či druhému plánu může chod parlamentu blokovat.

Jedna z předpovědí očekávatelného vývoje hovoří o rozpadu NUPES, jež není v programových otázkách stejně moc koherentní. Nejlépe je to vidět v přístupu k jaderné energii, EU a NATO. Jiná prognóza pak předpovídá rok nekonečných hádek a po něm předčasné volby. Dříve než za rok prezident Národní shromáždění rozpustit nemůže.

Výzkumníci Ipsos potvrdili domněnku zmíněnou ve zprávě: 72 procent Macronových stoupenců v okrscích, kde proti sobě stáli ve druhém kole levičák z NUPES a lepenista, zůstalo doma či zmarnilo hlas. Podobné procento stoupenců NUPES se přitom chovalo stejně v situaci, kdy stál proti sobě lepenista a Macronův kandidát.

A další zajímavá informace: Navzdory horečnatým mobilizačním snahám levice nepřišli en masse volit ani mladí, ani chudí. Účast voličů ve druhém kole pro kategorii 18-24 let byla 29 procent. Účast lidí z domácností s příjmem menším než 1200 eur za měsíc 36 procent. Možná i proto nakonec NUPES zaostala za očekáváními.

Jestli každého, to nevím. Podobných případů jako je Assangův právě moc není. Platí nicméně, že právě pod vlivem Assangem zveřejněných informací se v USA změnil vztah k zahraničním intervencím natolik, že je po roce 2014 nedokázal hájit už ani republikánský mainstream.

Zde ještě zajímavý grafický přehled, co která země slíbila Ukrajině dodat a co skutečně dodala

https://twitter.com/maxfras/status/1537347929194774529