0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Petr Jedlička

Profese: redaktor DR
E-mail: pjedlicka99@gmail.com

Ke kontextu současné situace – Slovensko má aktuálně podobný covidový přírůstek jako ČR, avšak při polovičním počtu obyvatel a volnější síti zdravotnických zařízení. V Žilině například začala před týdnem docházet lůžka.

Plně naočkováno má Slovensko 41 procent populace (ČR 56 procent) a od léta se nedaří číslo moc zvyšovat. Nepomohla ani loterie. Část vlády přitom odmítá další lockdown, část zase povinou vakcinaci některých profesí.

Opozice, tedy zejména Hlas a Směr, brojí aktuální populisticky proti povinnému očkování, ze soc. dem. pozic proti nedostatečné sociální politice vlády a celkově proti nekompetentnosti kabinetu. Obě uskupení pořádají v posledních týdnech už i protivládní demonstrace.

Na druhou stranu – Hegerova-Matovičova vláda, resp. státní aparát, pokračují v horečnatém vyšetřování nejrůznějších přečinů Ficovy garnitury. Pokud se stávající vláda nerozpadne, je možné, že si policie dříve či později přijde i pro samotného Roberta Fica.

Kábulské letiště už je znovu v provozu. Postarali se o to technici dovezení z Kataru. Sestavování nové vlády se naopak protahuje. Podle pátečních vyjádření tálibánských mluvších bude složení nového kabinetu oznámeno "nejdříve v sobotu".

Na okraji je zajímavá v dané souvislosi pozice Kataru. Tento blízkovýchodní stát zatím vystupuje jako hlavní poválečný partner tálibánského Afghánistánu -- nejen prostředník směrem k západním státům, ale i investor, patron a pomocník. Katarská televize Al-Džazíra přitom při informování právě o pandžšírském odboji soustavně zdůrazňuje, že se jeví být dalším zbytečným krveprolitím a že v posledku může vést k nové vleklé občanské válce.

Jednání o podmínkách kapitulace zřejmě již ve středu zkrachovala. Podle Tálibánu si kladli obránci Padžšíru "nerealistické" požadavky, jako ponechání si všech zbraní a třetinové zastoupení ve vládě. Zda je to pravda, nevíme. Od čtvrtka se na každý pád znovu plnohodnotně bojuje.