0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Petr Jedlička

Profese: redaktor DR
E-mail: pjedlicka99@gmail.com

O víkendu byl vyhlášen další klid zbraní, tentokrát dojednaný s oběma stranami kyvadlově ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem. Porušen byl opět do několika hodin, podobně jako Ruskem vyjednaná příměří před tím

Útočný proud směřující na Zandžilan ovládl již celou délku íránské hranice. Proud směrující na Qubadli se stočil na severozápad a míří k Lačinskému koridoru. To je oblast, jíž vede jediná velká silnice, která spojuje Karabach s vlastní Arménií. Pokud by se Ázerbájdžáncům podařilo koridor dobýt, byl by Náhorní Karabach de facto obklíčený.

Arménská strana stále popírá ázerbájdžánskou ofenzívu en bloc. Dle jejího výkladu jde jen o výjezdy malých mobilních jednotek na území Republiky Arcach, které se ovšem zase vždy stahují, když se k nim přiblíží arménsko-karabašské jednotky. Pouze u malého území zatím Arménie/Arcach připustily, že bylo „takticky vyklizeno“.

Sítěmi se mezitím v posledních dnech začal šířit názor, že stávající arménský režim je rozhodnut Karabach obětovat – ekonomicky a reálpoliticky je totiž pro Arménii pouze zátěží. Teorii také nahrává, že vlastní arménská armáda se do pozemních bojů zatím oficiálně příliš nezapojila – bojují pouze samotné karabašské síly + dobrovolníci, Arménie poskytuje jen vzdušnou, dělostřeleckou a raketometnou podporou,

Vzhledem k roli Náhorního Karabachu v arménském nacionalismu jde nicméně takřka jistě o konspirační teorii. Je těžko představitelné, že by jakýkoliv arménský politik příslušné rozhodnutí opravdu učinil…

Dopadlo to nakonec takto:

- předseda ZU Michaloliakos dostal 13 let nepodmíněně,

- členové vedení a poslanci ZU pět až sedm let,

- vrah rappera Fyssase doživotí.

Dnešní vývoj v podstatě potvrzuje trendy popsané ve vlastní zprávě – boje pokračují na celé frontě, pohyb je ale zejména na jihu v rajónu (provincii) Džebraíl. Ázerbájdžán ohlásil obsazení několika vesnic, Arménie potvrdila „taktický ústup“.

Ázerbájdžánská média ukazují vyvěšování vlajek na domech dobytých sídel, záběry z dronů, jež likvidují vojenskou techniku, a videa z města Gandža, která je stále odstřelována. Karabašští představitelé uvádějí, že palbou cílí na vojenské letiště. Na videích jsou ale vyděšení civilisté.

Arménská média ukazují zničené domy ve Stěpanakertu, záběry z pohřbů padlých a odjezdy dobrovolnických sborů na frontu.

Ázerbájdžánský prezident Alijev v posledním projevu uvedl, že Ázerbájdžán míní získat zpět celý Náhorní Karabach, a vyzval Arménii, že chce-li mír, má dát na stů rozvrh stažení svých vojsk z oblasti.

Arménský premiér Pašinjan něco takového vyloučil, neboť prý by pak nastal masakr arménského obyvatelstva. Sám přitom zdůrazňuje v mediálních výstupech také neoosmanské ambice Turecka směřující k vytvoření tureckého velkostátu sahajícího do Bulharska po Čínu.

Četní arménští představitelé mimochodem mluví o Ázerbájdžáncích přímo jako o Turcích.

Z Bidenova týmu zatím žádná nákaza hlášena není, i sám Biden je negativní. Z Trumpova týmu je ale pozitivní také šéfmanažer kampaně Bill Stepien, jeho kampaňová šéfporadkyně Kellyanne Conwayová a tři významní republikánští politikové, kteří byli v posledních dnech s Trumpem ve styku.

Hotová panika navíc vládne dle reportérů v Bílém domě, kde se dost možná nakazila řada zaměstnanců provozu...

Trump sám se pokusil celou situaci zaspinovat na možnou nákazu od některého z "nadšených policistů či vojáků, kteří mu v posledních dnech děkovali obětím za vše, co pro ně udělal". V rozhovoru pro Fox uvedl, že se mu takováto obětí těžko odmítají.