0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Petr Jedlička

Profese: redaktor DR
E-mail: pjedlicka99@gmail.com

Situace v ulicích se dle pozorovatelů uklidnila, otázkou je, zda ne jen přechodně. Režim ve středu ohlásil zrušení dovozních omezení na léky (dosud mohla jedna osoba přivést max 10 kg), jídlo a hygienické potřeby (dosud se za množství přesahující osobní potřebu platilo clo). Ve středu byl též obnoven přístup na většinu webových stránek, s výjimkou sociálních sítí. Ve velkých městech je na ulicích o poznání více policistů než obvykle.

Vývoj okolo sepisování ústavy bude nakonec ještě komplikovanější, než se v minulých týdnech zdál. Již během prvních dnů práce sboru se v Santiagu permanentně protestovalo, byly rozbity i některé výlohy obchodů. Různé protestní skupiny mají ohledně textu ústavy různé požadavky a dávají o sobě hlasitě vědět. Je jen otázkou času, kdy se objeví výraznější násilí.

Jak se vše promítne do osudu nové konstituce, těžko říci, negativní důsledky jsou ale pravděpodobnější. Mimo hlavní město byl navíc teď v pátek zastřelen policií araukánský aktivista Ernesto Llaitul, syn Hectora Llaitula, což je zřejmě vůbec nejvýraznější postava mapučského hnutí za rovnoprávnost. Ani tato skutečnost nevěstí nic dobrého...

Evropský Soudní dvůr odvolání tří europoslanců uznal. Trojici tak byla na začátku června obnovena imunita. Opatření platí zatím jen provizorně, další procesy stále běží.

Jen pro srovnání k informaci, že hodnota majetku 25 Američanů vzrosla v pětiletí 2014 -- 2018 o 401 miliardu dolarů -- všechny výdaje České republiky obsažené ve státním rozpočtu za stejnou dobu tvořily po přepočtu sumu 319 miliard dolarů.

Patří se ještě doplnit, že i Haseloffova CDU se před volbami jasně vymezila proti jakékoliv spolupráci s AfD. I díky tomu pak mohla protestní hlasy posbírat...