Profil čtenáře:
Petr Jedlička

Profese: redaktor DR
E-mail: pjedlicka99@gmail.com

Jinak ta aktuální unijní iniciativa se zatím týká provizorního námořního koridoru, jímž začnou do Gazy vozit pomoc lodě střední velikosti -- takové, jež využívají různé charity. V podstatě jde o dohodu s Izraelem, že si je zkontroluje a že na ně nebude pak střílet.

Americká iniciativa se týká vybudování celého provizorního přístavu z plovoucích doků pro větší zásobovací lodě a následně pontonového mostu. Výstavba zabere nejméně několik týdnů, možná i měsíc. Teprve pak to začne fungovat.

(Informace o absenci jakékoliv aktivity blízkovýchodních států není pravdivá, stačí se podívat na fotografie kolon kamionů s pomocí čekajících na vpuštění do Gazy. Náklad má na sobě často vlajku země původu. Vedle blízkovýchodních monarchií jsou také často vidět vlajky Pákistánu a Indonésie)

Americký prezident Biden včera v projevu o stavu země slíbil, že ozbrojené síly USA vybudují na pobřeží Gazy provizorní přístav, který umožní vykládat další pomoc v objemu odpovídajícím několika stovkám kamionů, aniž by museli zahraniční vojáci vstoupit na půdu samotné Gazy. Tak uvidíme, kdy to bude...

Skandál je stále živý, na veřejnosti se objevují jména dalších prominentů, jež se v milosti pro dotyčného angažovali. Jmenovitě jde o Orbánova šéfa komunikací Antala Rogana, který má michodem v obranovském systému na starosti i maďarské tajné služby, a protestantského hodnostáře Zoltana Baloga, Orbánova osobního poradce.

Nové protesty v ulicích jsou naplánovány na pátek. V sobotu má pak Orbán přednést zprávu o stavu země, a tak bude zajímavé, jak zareaguje.

Provládní tisk aktuálně vyzývá k semknutí se za premiérem a tepe jeho kritiky. BBC vybírá ze dvou komentářů:

"We must demonstrate our strength, because the pack of hyenas, these completely amoral, lying bastards... now smell blood because they think that the moment has come," wrote Zsolt Bayer in the government flagship daily, Magyar Nemzet.

Another commentator, Zsolt Jeszenszky, did not hold back in the government tabloid, Pesti Sracok.

"Those who proclaim [Judit Varga] an ally of paedophiles, who foam at the mouth demanding her head, are the same vile, satanic mob who demanded the death of Christ from Pontius Pilate," he fumed. "The scum, the sewer rats, have not changed in 2,000 years."

Jeden z exit pollů zpětně ukázal, že většina (70 procent) hlasujících pro Haleyovou v New Hampshire nebyli registrovaní republikáni. Silná mobilizace protitrumpovského hlasu tedy proběhla, ale nestačilo to.

https://thehill.com/homenews/campaign/4426773-70-percent-haley-voters-new-hampshire-not-republicans-exit-poll/

Tato skutečnost mimojiné též ukazuje, jak je pozice Haleyové ve vztahu k republikánské základně ve skutečnosti stále dost slabá.