Covid-19
Více informací
Hospitalizace:
1 746
(-61)
Úmrtí celkem:
36 972
Denní úmrtí:
27
průměr za 5 dní
Pozitivní testy:
16 601
průměr za 7 dní
Počet očkovaných:
6 899 441
(+3 679)
Proočkovanost:
64%
+

Profil čtenáře:
Petr Jedlička

Profese: redaktor DR
E-mail: pjedlicka99@gmail.com

Ještě dva postřehy na okraj:

Za prvé, identifikovat a obvinit tolik účastníků vpádu tak relativně rychle bylo možné jen díky nevídané spolupráci veřejnosti, či, chcete-li, vlně udavačství. FBI zveřejnila snímky lidí, co chce identifikovat, ze sesbíraných fotek a videí z místa. Okamžitě se jí pak začali hlásit ti, kdo je poznali. Často šlo o zaměstnavatele, kolegy z práce, dokonce i rodinu. Ostatně i jediného levičáckého asi-provokatéra na akci – výše zmíněného Johna Sullivana – nahlásil vlastní bratr.

A ta druhá věc – na první pohled to zřejmé není, ale při bedlivém zkoumání ano, zvláště pokud člověk sleduje odkazovaný videodokument newyorských Timesů: útočníci na policisty doráželi, tloukli je, občas i stříkali paralyzujícími spreji, ALE nelynčovali je. A to ani když se dostali do situace, kdy by mohli, například když nějakého policistu zcela obklopili. Ani v Kapitolu pak hlídače nezvalchovali, ale přetlačovali se s nimi a odstrkovali je. A i když narazili na osamělého policistu, spíš na ně doráželi s tím, ať jim řekne, kde se sčítají hlasy, než že by přímo využili silové převahy. Často přitom na policisty pokřikovali: „Děláme to pro vás.“

Obě tyto dvě zajímavosti jsou často dnes zdůrazňovány v pro-republikánských médiích a jde o jeden z důvodů, proč si republikáni vykládají událost tak rozdílně.

A ještě jedno doplnění –- loni v lednu mnoho trumpovců prohlašovalo, že násilí na Kapitolu rozpoutali provokatéři z Antify či z hnutí Black Lives Matter převlečení za stoupence Donalda Trumpa. Že je to lež, se ukázalo poměrně záhy. Již loni jsme popsali, jak vznikla, a to zde: https://denikreferendum.cz/clanek/32164-zpravy-o-antifaprovokaterech-pri-utoku-na-kapitol-byly-lzive-takto-vznikaly

Na Kapitolu nicméně skutečně jeden provokatér z protitábora byl – tedy zřejmě. Jedná se o jistého Johna Sullivana (27 let), který se zapojil nejprve do protestů Black Lives Matter, a potom byl i na Kapitolu. Tam si přinesl kameru a oblékl trumpovskou MAGA čepici. Byl pak i součástí davu, který vnikl přímo do budovy.

Když policie později Sullivana vyslýchala, vypověděl, že chtěl protest pouze zdokumentovat. Natočené záběry také posléze úspěšně prodal několika médiím. V několika momentech je nicméně na vlastním videozáznamu slyšet, jak oslavuje vniknutí do Kapitolu a pobízí skupinu, aby šla dále. I on se proto nakonec ocitl mezi obviněnými.

John Sullivan byl za celý rok jediným člověkem nějak spojeným s BLM, kterého se podařilo při událostech z 6. ledna 2021 identifikovat. Z Antify nebyl identifikován vůbec nikdo.

Je zde ještě jedna polootevřená otázka, které jsem se v textu nevěnoval – selhání zajištění bezpečnosti a prodleva při aktivaci Národní gardy. Jedná se ovšem už o hodně specifický problém plný technických a procedurálních detailů, který nemá pro české publikum příliš přesahy. Zájemce tak odkazuji třeba na tyto texty:

https://www.nytimes.com/2021/06/08/us/politics/capitol-riot-security.html

https://thehill.com/opinion/national-security/587967-reflecting-on-failures-that-led-to-jan-6-and-getting-it-right-for

https://www.csmonitor.com/USA/Politics/Politics-Watch/2021/0224/Why-did-Capitol-security-fail-on-Jan.-6

Předávání moci postupuje zatím až překvapivě hladce. Po návštěvě dosluhujícího prezidenta Piňery vystoupil Borić s dalším projevem, v němž slíbil dbát na makroekonomickou stabilitu, dodržovat fiskální disciplínu (!) a prosazovat slibované reformy jednu po druhé, nikoliv všechny od začátku. Nyní se vyhlíží, jak bude složena jeho přechodná vláda, která dle chilské tradice od voleb do nástupu nového prezidenta úřaduje spolu s dosluhující.