Britské strany se shodly na předvánočních volbách, čeká se velká mobilizace

Na předčasné volby kývli nakonec i labouristé. Rozhodnout mohou nejen o Johnsonových plánech a brexitu, ale i britském volebním systému, druhém skotském referendu nebo Jeremym Corbynovi.

(pjed)

29.10.2019 16:18

Ax2x

Předseda Labour Party slibuje tu „nejambicióznější a nejradikálnější“ kampaň, jakou kdy Británie zažila. Foto Fb-archiv J. C.

Hlavní politické strany Velké Británie se shodly na předčasných volbách. Proběhnout mají v první polovině prosince. Konkrétní datum zatím nebylo stanoveno – vzejde až z výsledku úterního nebo středečního jednání v Dolní sněmovně. Podpořit předvánoční volby slíbili ovšem jak konzervativci, liberální demokraté a skotští nacionalisté – ti všichni se příslušně vyslovili už o víkendu –, tak i labouristé.

Předseda Labour Party Jeremy Corbyn ohlásil připravenost strany na volby v úterý krátce před polednem.

„Začínáme s kampaní, jež bude tou nejambicióznější a nejradikálnější, jakou naše země zažila. Budeme nabízet skutečnou změnu (...) nabízet politiku, jež ukončí bezpráví a ničivou chudobou, jež mnoho lidí trápí (...) Budeme nabízet skutečnou naději tam, kde (Johnsonova) vláda nenabízí nic. V každém městě, v každé vesnici,“ uvedl Corbyn v úterý před novináři.

Právě hlas labouristů zabraňoval v posledních týdnech vládnímu táboru kolem premiéra Borise Johnsona volby vyhlásit – Johnson se o to pokusil neúspěšně celkem třikrát, přičemž naposledy toto pondělí. Nikdy však nezískal ve sněmovně dostatečnou podporu.

Posun u labouristů nastal až po splnění hlavní podmínky, kterou si vedení strany kladlo: odstranění hrozby, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody o vzájemných vztazích těsně po brexitu. Podle Corbyna byla hrozba zažehnána aktuálním rozhodnutím EU vyhovět vynucené žádosti britského premiéra o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Podle kuloárních informací britských médií byla však určující spíše neoficiální dohoda mezi Johnsonem a ostatními stranami, že premiér odloží projednávání brexitové legislativy na období po volbách. Odklad projednávání potvrdil v úterý ústně i člen vlády odpovědný za schvalování vládních návrhů ve sněmovně Jacob Rees-Mogg, jinak též vůdčí postava tvrdých brexitářů.

„Labouristé a menší opoziční strany ještě mohou zabojovat v parlamentu o volební datum tak, aby jim vyhovovalo co nejvíce. Mohou zabojovat i o přiznání volebního práva sedmnácti- a šestnáctiletým. To hlavní je ale jasné (...) Navzdory přání mnoha poslanců směřujeme k volbám v prosinci – v měsíci, ve kterém se v Británii nevolilo už několik desítek let,“ hlásila do úterního vysílání BBC Laura Kuenssbergová, vedoucí redaktorka pro britskou politiku této stanice.

Význam a očekávání

Předčasné volby nejsou pro většinu pozorovatelů překvapením. Dle velké části z nich byly Johnsonovým hlavním cílem už od nástupu do premiérské funkce v létě. Takřka všichni pak s nimi počítali od září, kdy Johnson ztratil po revoltě několika desítek poslanců sněmovní většinu. Otázkou bylo jen, zda proběhnout ještě před brexitem, nebo až po něm.

Rovněž v relativní shodě se nyní předpokládá intenzivní kampaň. Premiér bude usilovat o silný mandát k dokončení brexitu a transformaci Británie v novou technologickou a obchodní velmoc podle svých vlastních představ. Zcela zásadní budou volby i pro Corbynovo vedení Labour Party, jež bojuje o přežití, pro snahu liberálních demokratů o vlomení se mezi dvojici dosud dominantních stran a také pro skotské nacionalisty. Ti v souvislosti s brexitem usilují o druhé referendum o nezávislosti svojí domoviny.

Pro brexit samotný znamenají pak volby další odklad i další možnosti: pokud zvítězí jasně konzervativci, mohla by Británie stihnout odchod z EU možná i do konce roku; pokud opozice, bude o brexitu vypsáno nové (potvrzovací) referendum, které jej může ještě zhatit, nebo přinejmenším opět oddálit.


Další informace:
Channel 4 News MPs debate early election to sort out Brexit
The Guardian General election: Labour says it will back pre-Christmas poll
BBC News Labour to back early general election
BBC News Corbyn's backing means election is on


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Úterý, 29.Října 2019, 23:06:30

Poslanci před chvílí dohlasovali. Volby budou 12. prosince

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.