#Politika●Dina Štěrbová
Za Jaromírem Štětinou — cestovatelem, novinářem a humanitárním aktivistou
Na nedávno zesnulého Jaromíra Štětinu vzpomíná horolezkyně Dina Štěrbová.
#Politika●Dina Štěrbová
Za Jaromírem Štětinou — cestovatelem, novinářem a humanitárním aktivistou
Na nedávno zesnulého Jaromíra Štětinu vzpomíná horolezkyně Dina Štěrbová.
#Energetika●Matěj Moravanský
Blackout probudil české fosilní obludárium
Realita české fosilní politiky nezajímá. Za výpadek proudu ihned vinili obnovitelné zdroje. Příčinou byl ale spadlý drát. Českou politiku očividně ovládá fanatická nenávist vůči čisté energetice.
#USA●Jiří Pehe
Za rostoucím politickým násilím v USA stojí demografický zlom
Politické násilí v USA prokazatelně narůstá. Stojí za ním především Donald Trump a jeho hnutí MAGA, terčem jsou nebělošští imigranti. Motivací přitom není jen touha po moci, ale také prostý strach bílé většiny, že ztratí svou dominanci.
#Maďarsko●Nela Zea Revayová
Orbánovo tažení proti LGBTQ+ je nástrojem k diskriminaci všech
Novela zákona o shromažďovacím právu, která byla schválena letos v březnu maďarským parlamentem ve zrychleném řízení a která pod rouškou ochrany dětí postavila do ilegality Budapest Pride, je součástí politiky vedoucí k omezení práv všech.
#digitální technologie●Jan Vobořil
Stát organizuje plošný nelegální sběr telekomunikačních dat. Musíme změnit zákon
Evropské soudy dlouhodobě označují princip plošného sběru dat o využívání telefonů či přístupu na internet za nepřípustný. Česká vláda to ale stále ignoruje. Městský soud v Praze potvrdil, že je takové jednání nezákonné.
#KSČM●Jan Májíček
Budoucnost levice: Kde staré končí, nové začíná
Letošní volby do Sněmovny dokončí cyklus, který začal před čtyřmi lety vypadnutím SocDem (dříve ČSSD) a KSČM. Budoucnost levice je potřeba hledat jinde. Příští levici je třeba budovat zdola s respektem k palčivým problémům dneška.
#USA●Petr Jedlička
Bezos v Benátkách zasloužil přinejmenším polít vodou
Týdenní party pro přední světové celebrity rámovaná jako svatba známého boháče zosobnila většinu z toho, proti čemu se v městě už roky protestuje. Spíše než o splnění romantického snu šlo o vztyčený prostředníček místu i jeho obyvatelům.
#Rusko●Gabriela Svárovská
Lukašenkův režim se nemění, ale čtrnáct lidí může znovu žít
Běloruský diktátor propustil čtrnáct politických vězňů včetně někdejšího prezidentského kandidáta Sjarheje Cichanouského. Další oponenti režimu jsou stále zatýkáni a vězněni. Režim v Bělorusku neoslabí bez soustavného mezinárodního tlaku.
#Porodnictví●Lenka Laubrová Žirovnická
Kojení versus umělá výživa: Falešné dilema, které ženám nepomáhá
Konflikt mezi manipulativním marketingem umělého kojení a důrazem na kojení přerostl takřka v kulturní válku. Ozdravit ale potřebuje především celý systém porodní a poporodní péče.
#Evropa a my●Pomahač, Svárovská
Emisní povolenky na vytápění a dopravu: peníze lidem, nebo velkým firmám?
Odkládáním dekarbonizace, jíž jsou emisní povolenky účinným nástrojem, odkládáme i lepší a dostupnější veřejnou dopravu nebo zateplení domácností. Prodlužování spalování fosilních paliv nás stojí peníze i budoucí ekonomické příležitosti.
#Média●Lukáš Ulrych
O co šlo ve volbě generálního ředitele České televize?
Ve volbě generálního ředitele se jednalo o politický zápas mezi vládou a opozicí, z nějž vládní strany nevyšly dobře. Všem se nám nejspíše hořce vymstí, že současná vládní koalice nedokázala nezávislost veřejnoprávních médií lépe pojistit.
#Česká korupce●Kryštof Doležal
Hlavním problémem kauzy Čapí hnízdo je dnes už její nezdůvodnitelná délka
V protikorupčním boji platí, že i pozdní spravedlnost je spravedlnost, avšak případ Čapí hnízdo je už teď ve svém důsledku prohrou pro všechny, a zároveň negativní zátěží reputace jinak vcelku rychlé české justice.
Analýza●Oto Novotný
Jak se SOCDEM rozhodla nebýt sociální demokracií
Způsob, jakým Jana Maláčová s Lubomírem Zaorálkem provedli v Sociální demokracii vnitrostranický puč, destruují stranu a pošlapávají základní sociálnědemokratické hodnoty, analyzuje někdejší poradce předsedů ČSSD.
Zpráva●Matěj Moravanský
Klimatický rozvrat mění léto v České republice a Evropě na zdravotní hrozbu
Stále se zrychlující rozvrat základní klimatických systémů planety přispívá k častějším a silnějším vlnám veder. Právě ty nyní v Evropě zažíváme. Je nutné vedrům přizpůsobit obce i města. Bez konce fosilních paliv to ale nepůjde.
Zpráva●Matěj Moravanský
Větrné a solární zdroje mohou tvořit spolehlivý základ české energetiky
Energetický systém v České republice lze postavit na obnovitelných zdrojích. Počasí sice ovlivňuje výrobu, ale při vhodné kombinaci a dostatečné kapacitě úložišť lze výkyvy vyrovnat. V Dánsku nebo Portugalsku to tak již funguje.
Zpráva●Vojtěch Petrů
Podpora SPOLU kvůli bitcoinové kauze klesá. Propad může pokračovat
Kauza bitcoinového daru přijatého ministerstvem spravedlnosti má podle expertů měřitelný dopad na preference koalice SPOLU. Navzdory tomu se zatím její postavení zdá relativně stabilní. Výměnu ve vedení ODS lze očekávat po volbách.
Rozhovor●Petrů, Rahimi
Pedagožka Loňková: Mírou dobrého školství jsou spokojené děti. Senát to nechápe
S držitelkou ceny Global Teachers Prize jsme hovořili o diskutované školské novele, o omezení odkladů a zavádění slovního hodnocení dětí. A také o tom, co o přístupu politické reprezentace ke školství vypovídá průběh jednání v Senátu.
Zpráva●Vojtěch Petrů
Novým ředitelem ČT bude Fridrich nebo Chudárek. Rada finálně rozhodne za týden
O novém generálním řediteli České televize rozhodne až další kolo volby. Rada kvůli patové situaci odložila rozhodnutí na příští týden.
Rozhovor●Anna Absolonová
Šéf Povodí Odry: Příroda je důležitá. S kritikou bagrování Olše ale nesouhlasím
S ředitelem Povodí Odry Petrem Birklenem jsme hovořili o likvidaci povodňových škod, přehradě Nové Heřminovy, přírodě blízké péči o toky, ale také o bagrování řeky Olše, které bylo podle České inspekce životního prostředí protizákonné.
Zpráva●Jedlička, Míšková
S létem se opět ozývá problém overturismu, rozmáhá se i mimo jih Evropy
Fenomén přehlcení atraktivních míst turisty zesiluje v posledních letech i trend chlubit se kašírovanými fotkami na sociálních sítích. Nejcitelněji přitom overturismus dopadá většinou na ceny bydlení.
Zpráva●Matěj Moravanský
Nemáme to pod kontrolou. Klimatický rozvrat nadále zrychluje, tvrdí studie
Podle nové analýzy postupu klimatické změny tempo oteplování dál roste. Emise skleníkových plynů přitom nevykazují známky toho, že se blíží jejich vrchol. Dopady včetně silnějších bouří, vln veder nebo sucha jsou přitom stále častější.
Zpráva●Petr Jedlička
Izrael zastavil útoky na Írán, v budoucnu je však chce opakovat
Netanjahu vyhlásil po dvanácti dnech splnění cílů operace. Ani Írán přitom už nehodlá „pokračovat v odplatě“. Zdá se tak, že další eskalaci se podařilo zabránit. Izrael ovšem slibuje, že po případném obnovení jaderného programu udeří znovu.
Zpráva●Petr Jedlička
Izraelský útok na Írán po zapojení USA: obavy z další eskalace sílí
Američané o víkendu podpořili Izrael sérií úderů na íránská jaderná zařízení. Írán by nyní měl podle obvykle uplatňované logiky zaútočit na americké cíle v oblasti.
Rozhovor●Fatima Rahimi
Expert na Írán: Počínání USA a Izraele může inspirovat autoritářské režimy
Expert na Írán Matouš Horčička vysvětluje, proč je další vývoj v Íránu nepředvídatelný bez ohledu na vývoj izraelské agrese, zda může tamější režim současnou krizi zvládnout a jak těžké bude hledání Chameneího nástupce.
Zpráva●Ivana Míšková
Evropská města stále více regulují elektrokoloběžky, reagují na tlak zdola
Zpráva●Julie Šafová
Z Evropy mizí kožešinové farmy, perspektivně se možná zakážou i plošně
Komentář●Jan Šícha
Na motivy klinické smrti Národní galerie a sociální demokracie
Volební potenciál sociální demokracie byl dvanáct procent, známost lídra činila dvaaosmdesát procent. Z Národní galerie odešlo odborné zázemí. A také je léto.
Komentář●Mikuláš Peksa
Kdo psal Babišův a Orbánův „Vlastenecký manifest“
Jazyk „Vlasteneckého manifestu“, s nímž se Babiš s Orbánem hodlají etablovat v rámci evropské politiky, odpovídá slovníku lepenistů. A je pravděpodobné, že oba visegrádští autoritáři se spoluprací s francouzskou krajní pravicí počítají.
Sloupek●Jiří Pehe
Proč vládní koalice prohrála v evropských volbách
Českou vládu dříve zdobila v některých věcech ochota k čelnímu střetu s populisty. Před evropskými volbami ale byla ta tam. Svým lavírováním a vlastním populismem, zejména strany sdružené v koalici SPOLU, k vítězství opozice samy pomohly.
Sloupek●Jiří Pehe
Evropská krajní pravice a euroskeptici těžko hledají shodu
Euroskeptická frakce ERC si pod vedením G. Meloniové stále více zahrává s krajní pravicí. ODS váhá, zda přejít k lidovcům, jak připouští Petr Fiala, nebo ve frakci setrvat, což pozici ČR při jednání o posty v EU rozhodně neprospívá.
Komentář●Oto Novotný
Volby do Evropského parlamentu a cesty sociální demokracie z krize
Komentář●Petr Janyška
Evropské volby v Polsku stvrdily Tuska jako jednu z hlavních postav EU
Komentář●Lukáš Ulrych
Vláda nedrží slovo, které dala učitelům
Učitelé vydělávají méně než před několika lety. Vláda ve vztahu ke školství připomíná zemědělce, který se rozhodne šetřit tím, že letos nezasadí. Krátkodobě ušetří, ale připraví se o úrodu — tedy o budoucnost.
Komentář●Mikuláš Peksa
Kauza Bitcoin ukázala, že bitcoinům rozumí jen málokdo
Na případu, který stál Pavla Blažka ministerské křeslo, je pozoruhodné, jak lidé stále vnímají kryptoměny nesprávně. Bitcoiny nejsou vhodným nástrojem k provádění tajných plateb: ve skutečnosti se vše děje „před zraky celého internetu“.
Komentář●Pavel Bednář
Veřejná správa se hroutí. Vláda za zavřenými dveřmi dělá, že se nic neděje
Fialův kabinet neplní vlastní sliby a před blížícími se volbami zcela rezignoval na sociální dialog se zaměstnanci veřejného sektoru. Důsledkem může být další privatizace veřejných služeb a zhoršení jejich dostupnosti i kvality.
Komentář●Stanislav Štech
České školství na konci vlády úspor. Zmatky, improvizace a plané sliby
Vláda Petra Fialy přinesla českému školství několikerou změnu ministra a celou řadu nových legislativních a metodických opatření. Neoliberální přístup ke správě věcí veřejných však zůstává neměnný.
Komentář●Alena Zieglerová
Nová kalkulačka ukazuje, jak na domácnosti dopadne Jurečkova superdávka
Konečně si mohou dotčení jednotlivci a rodiny spočítat, jak se změní jejich finanční situace v souvislosti s přijetím zákona o takzvané superdávce. Výpočty odhalují, že většina si nepolepší — a někteří si pohorší.
Komentář●František Dobšík
Komentář●Matěj Moravanský
ODS zahájila frontální útok na ochranu přírody. Co přijde po volbách?
Komentář●Daniel Kotecký
Tančí Evropská komise, jak Křetínský píská?
Záhy poté, co Daniel Křetínský navrhl, aby Evropská unie zavedla tzv. uhlíkové kredity, začal mechanismus prosazovat eurokomisař Hoekstra. Korporacím by to umožnilo nadále vypouštět emise v EU. Jedná se o klimaticky nezodpovědnou politiku.
Sloupek●Radek Kubala
Oligarcha dotovaný státy. Křetínský získá čtyři miliardy eur z veřejných peněz
Holding Daniela Křetínského má přislíbeno nejvíce dotací na plynové elektrárny určené ke stabilizaci sítě v Evropě. Tyto zdroje mají zajišťovat energetickou rovnováhu, ve skutečnosti však brzdí přechod k čisté energetice.
Komentář●Jiří Koželouh
Levné emisní povolenky by se nám nepěkně prodražily
Zastropování cen emisních povolenek energie nezlevní. Čeští politici, kteří to tvrdí, uvádějí veřejnost v omyl. Spolu s rozšířením systému povolenek a růstem jejich cen ovšem potřebujeme výraznější podporu nízkopříjmových domácností.
Komentář●Anna Lazorová
Plavba v potu. Práce ve vedru ničí lidské životy
Vlny veder sílí spolu s klimatickými změnami. Důsledky však nepociťují všichni stejně. Novým podmínkám je třeba přizpůsobit pracovní prostředí, a to jak cestou legislativy, tak tlakem na firmy, aby zajistily odpovídající pracovní prostředí.
Sloupek●Radek Kubala
Změna trendu. Banky po letech opět navyšují půjčky fosilnímu průmyslu
Největší světové banky už zase ve velkém podporují fosilní paliva. Po čtyřech letech dokonce zvrátily trend a začaly objem financí pro fosilní firmy navyšovat. Na datech tak vidíme fakt, že kapitál nás před klimatickou krizí nezachrání.
Sloupek●Radek Kubala
Utrpení Palestinců je obrazem života v klimatické krizi, připomněla Thunbergová
Gretu Thunbergovou kritizují za plavbu do Gazy odpůrci i část souputníků, kteří nechápou roli fosilních firem v konfliktu v Gaze. Utrpení Palestinců je ukázkou budoucího života lidí z globálního Jihu ve světě zmítaném klimatickou krizí.
Komentář●Veronika Murzynová
Z české ropné a plynové infrastruktury dál uniká metan — navzdory zákazu EU
Z české ropné a plynové infrastruktury podle šetření nadále uniká metan. Jde přitom o plyn, který se na globální změně klimatu podílí rozhodující měrou. Je načase to změnit. Stačí obratem zavést patřičné evropské nařízení.
Komentář●Tereza Wyn Haniaková
Víc než válka: Izrael v Gaze zabil už takřka 1600 zdravotníků
Součástí válečné strategie, již Izrael uplatňuje v Gaze, jsou útoky na zdravotnická zařízení. Počet usmrcených zdravotníků se blíží jen těžko uvěřitelným 1600. Jde o více než zcela nepřijatelné jednání, kterému musíme bránit všichni.
Komentář●Petra Dvořáková
V zájmu všech svobodomyslných Íránců je okamžité příměří. Sami po něm volají
Zatímco na jejich zemi shazuje bomby, vyzývá izraelský premiér Benjamin Netanjahu íránský lid ke vzpouře proti režimu. Spolu s režimními činovníky však pod izraelskými nálety umírají i ti, kdo v zemi demonstrovali za svobodu.
Komentář●Adél Kučera
Starostka Prahy 1 přerušila zasedání kvůli palestinské vlajce
Zastupitelka Prahy 1 vyvěsila ze svého stolu palestinskou vlajku. Setkala se s nečekanou reakcí vedení radnice. Z její budovy přitom visí vlajka Izraele — navzdory obviněním, že soustavně porušuje mezinárodní právo.
Komentář●David Hearst
Svou podporou izraelské agrese Trump žene Írán k výrobě jaderné zbraně
Trump dává Izraeli volnou ruku k útoku na Írán. Jde o největší selhání americké zahraniční politiky od války v Iráku. Cena za obnovení příměří bude mimořádně vysoká.
Komentář●Petr Jedlička
Izraelský útok na Írán je zlomový moment, promění celý region
Komentář●Filip Outrata
Martin C. Putna popírá existenci Palestinců. Pomocí nepřípustných zkreslení
Komentář●Adam Rut
Vyšší trestněprávní ochrana proti předsudečné nenávisti? Nemusí to stačit
Novela trestního zákoníku umožní lépe rozpoznávat a potírat projevy nenávisti kvůli identitě. Bez prevence, ochrany potenciálních obětí a posílení důvěry v instituce, zejména policii, se ale mnoho nezmění.
Komentář●Timon Láska
Rekordní koncert Lady Gaga je oslavou popu a queer kultury
Koncert zpěvačky Lady Gaga v Brazílii přilákal 2,5 milionů posluchačů. Zpěvačka věnovala nejdůležitější vystoupení své kariéry queer lidem a poskytla naději a bezpečný prostor pro stále marginalizovanější LGBT+ fanoušky.
Komentář●Viktor Heumann
Britský Nejvyšší soud: Trans muž s plnovousem musí na dámské toalety
Britský Nejvyšší soud změnil výklad zákona chránícího před diskriminací. Nově chápe pojem žena a muž pouze v biologickém smyslu. Stigmatizace trans lidí sílí a debata o jejich právech se stává politickým bojištěm.
Komentář●Miroslav Šubrt
Dost bylo sterilizací. Ke změně úředního pohlaví by mělo stačit prohlášení
Ústavní soud zrušil sterilizaci jako podmínku ke změně úředního pohlaví a nařídil do 30. června 2025 upravit legislativu. Místo medicínských zásahů by prvořadý měl být přístup založený na sebeurčení a respektu k lidské důstojnosti.
Komentář●Klára Kocmanová
O identitě lidí nesmí rozhodovat ponižující komise
Vláda schválila návrh zákona o úřední změně pohlaví, který předložili poslanci ODS a KDU-ČSL. Místo aby nová legislativa translidem jejich situaci ulehčila, přináší jen další komplikace, ponížení a zbytečné podmínky.
Komentář●Jaroslav Vávra
Filmový festival Mezipatra slaví čtvrt století své existence
Komentář●Josefína Linka
Komentář●Petr Bittner
Na začátku jsou hesla o zastavení invaze. Na konci napadené a zraněné ženy
Úpadek politické kultury se naplno odhaluje v předvolební kampani. Mnozí populisté neváhají útočit na ty nejzranitelnější. Dokáže se ještě česká demokratická společnost postavit xenofobii a misogynii?
Komentář●Jiří Vojáček
Stejně jako v roce 1938 čelíme mocnosti, která rozpoutává válečné běsnění. Opět si můžeme vybrat: buď budeme přihlížet — a válka nás stejně nakonec dožene, nebo se poučeni minulostí včas postavíme agresorovi.
Komentář●Markéta Gregorová
Bílá kniha obrany a Evropa v roli globálního hráče
Bílá kniha obrany, kterou tento týden představila Evropská komise, je dobrým základem k účinné ochraně evropské bezpečnosti. Je ale i východiskem k tomu, aby se Evropa stala globálním hráčem. Hodnoty, které reprezentuje, ji k tomu zavazují.
Komentář●Petr Jedlička
To nejpodstatnější na střetu v Oválné pracovně
Ostrá výměna stanovisek mezi Zelenským, Trumpem a Vancem se odehrála v atmosféře tlaku na Ukrajinu, aby bez záruk ustoupila Rusku a s USA podepsala surovinovou dohodu. Šlo o nevídanou situaci. Bude podobně nevídaná i evropská odpověď?
Komentář●Pavel Havlíček
Pozice USA k Ukrajině — od slibů ke smutné realitě
Přístup nového prezidenta USA k napadené zemi vykazuje při snaze o maximální odstup svoji logiku, i tak však zůstává krajně problematický. Evropa by neměla zůstat pasivní.
Komentář●Petr Jedlička
Komentář●Jakub Patočka
Komentář●Jakub Čech
Celé město jako jeden školský obvod: Obce obcházejí zákon, ministerstva mlčí
Každý rodič očekává, že jeho dítě bude mít právo navštěvovat základní školu nejblíž bydliště. Některá města ale systém spádových škol rozbíjejí, čímž otevírají prostor pro protekci a klientelismus.
Komentář●Václav Korbel
Školy mohou přijít o psychology a speciální pedagogy. Rozhodnou zákonodárci
Desetina dětí v některých místech republiky nedokončí ani základní školu. Poslanci přesto otálí se schválením klíčových opatření, která pomohou znevýhodněným a dají jistotu školám i podpůrnému personálu.
Komentář●Lukáš Ulrych
Fiasko s přijímačkami jen odráží krizi českého školství a politiky
Český školský systém se nedokázal připravit na příchod silných ročníků. Měl na to přitom víc než patnáct let. Letošní krize je však jen předzvěstí krizí budoucích. Svět se totiž mění a naši politici trvale dlejí v paralýze okamžiku.
Komentář●Jakub Čech
Stejná práce, jiná mzda: Univerzita Karlova porušuje zákoník práce
Na Univerzitě Karlově se systematicky porušuje základní princip pracovního práva, neboť zaměstnanci dostávají za tutéž práci odlišné mzdy pouze podle toho, na které fakultě působí. Snahy o změnu systému zatím nebyly úspěšné.
Komentář●Vojtěch Petrů
Velký přijímačkový průšvih potřetí. Maření dětských snů politikům dále prochází
Komentář●Bělíčková, Dvorská
Mecenášská kuriozita Daniela Křetínského: vzdělávací program DofE
Komentář●Michal Kalina
Zdravá mobilita není prioritou. Na cyklodopravu dá Praha zlomek peněz
Slibované investice do rozvoje souvislé infrastruktury pro jízdu na kole v Praze zůstávají jen na papíře, město přitom hospodaří s přebytkem.
Komentář●Michal Kalina
Auto jako zbraň. Následky neopatrné jízdy se stále bagatelizují
Milovníci rychlých vozů včetně europoslance Turka porušováním předpisů ukazují naprostou lhostejnost nejen k pravidlům, ale také ke svému okolí, pro které představují nebezpečí.
Komentář●Jasna Flamiková
Místo svých obyvatel a návštěvníků chrání Brno jen bezohledné řidiče
Brno je opět nejnebezpečnějším krajským městem z hlediska dopravy. Každá třicátá nehoda tu končí tragicky. Město přesto odmítá zavést účinná opatření, jako jsou radary, ochrana chodců nebo zvýšení investic do udržitelné a bezpečné dopravy.
Komentář●Miroslav Hudec
Potřebujeme návrat nákladní dopravy na železnici, ne nové dálnice
Česká dopravní politika se řídí spíše zájmy betonářské lobby, než potřebami společnosti. Místní odpor, na který naráží, je oprávněný. Nepotřebujeme nové dálnice, ale spíše návrat nákladní dopravy na železnici a její posílení.
Komentář●Michal Kalina
Městský okruh přiláká do Prahy více aut. Bez jejich regulace město zkolabuje
Hlavní město se snaží prodloužit kladné stanovisko EIA pro dokončení Městského okruhu. Navrhuje při tom vypuštění téměř všech platných regulačních podmínek. Na přívětivější město s prostorem pro udržitelnou dopravu tak můžeme zapomenout.
Komentář●Zuzana Válková
Jedenáct míčů sem nebo tam. Škody způsobené akademické obci jsou mnohem horší
Spravedlivé pohoršení veřejnosti po „mimořádných odměnách za střelbu“, což je především reputační apokalypsa způsobená arogancí tiskové mluvčí Univerzity Karlovy, brzy pomine. Trhliny v důvěře se ale žádnými penězi zaházet nedají.
Komentář●Matěj Moravanský
Budoucnost musí být dobrá. O tichém hrdinství Filozofické fakulty
Rok od tragédie na pražské Filozofické fakultě je zřejmé jedno: akademická obec i široké společenství kolem FF ukázaly, že síla a odolnost netkví v budování zdí, ale ve víře v dobrou budoucnost. Protože jediná možná budoucnost je ta dobrá.
Komentář●Matěj Moravanský
Debata o střelbě na pražské Filozofické fakultě je vymknutá z kloubů
Naší odpovědí na tragické události z prosince minulého roku by mělo být hnutí proti normalizaci strachu v českém společenském životě. Prvním krokem k tomu musí být zásadní zpřísnění zbraňové legislativy.
Komentář●David Chytil
Získat střelnou zbraň v České republice je nebývale snadné
Amnesty International zjistila, že české zákony upravující získávání a držení střelných zbraní jsou jedny z nejmírnějších v Evropě. Naše politická reprezentace se zabývá tím, jak tato pravidla ještě více rozvolnit.
Komentář●Otevřený dopis
Výzva k zásadnímu zpřísnění pravidel držení střelných zbraní
Měsíc od tragických událostí, které vyvrcholily vražděním na FF UK, píší zástupci akademické obce poslancům a vládě. Signatáři požadují snížení počtu legálně držených zbraní a zjednodušení pravidel pro trvalé odebrání zbrojního průkazu.
Komentář●Lenka Hrabalová
Írán je rozmanitou zemí. Představa jednoduchého převratu je proto naivní
Západ se rád tváří, že Írán je obýván homogenní společností, která jen čeká na změnu. Není to však pravda. Írán je zemí s různorodým obyvatelstvem. Převrat proto není ničím kýženým. Pád režimu ájatolláhů může napáchat víc škody než užitku.
Komentář●Jan Zámečník
Křik země, křik chudých: papež František a ekoteologie
Poselství papeže Františka zaměřené na ekologická témata není myšlenkově novátorské. Díky naléhavosti, vřelosti a hluboké autentičnosti, s níž František práva přírody hájil, však dokázalo být mimořádně působivé a inspirativní.
Komentář●Jan Šícha
Křesťané, katolíci, jejich možnosti v české perspektivě
Výměna papeže může v našich zemích sloužit k bilanci našich vyšších horizontů. Včetně zjištění, že se tu vcelku vypařily. To ale neznamená, že nelze „žít víc“, že se nemohou dít zázraky.
Komentář●Markéta Jakešová
Papežské omluvy za kolonialismus byly cenné. Církev ale nesmí skončit jen u nich
Vztah původních obyvatel ke katolické církvi zůstává velmi komplikovaný, na papeže Františka však mnozí vzpomínají s úctou. Nebál se totiž odmítnout podíl církve na kolonialismu. Po symbolických gestech je načase přijít i s reálnými kroky.
Komentář●Matěj Moravanský
Proč antikomunisté každoročně vyvěšují Miladu Horákovou?
Před 75 lety byla ve zinscenovaném procesu popravena Milada Horáková. Antikomunisté její jméno zmiňují rádi, zamlčují však, kým byla doopravdy. Jak dnes nejlépe připomenout památku socialistky a feministky Horákové?
Komentář●Jakub Patočka
Cena Eugena Gindla Aleně Wagnerové
Minulý týden v Bratislavě obdržela mezinárodní novinářskou cenu Eugena Gindla živoucí legenda českého novinářství Alena Wagnerová. Vydáváme laudatio šéfredaktora DR, který je členem poroty, jež cenu udílí.
Komentář●Matěj Moravanský
McCarthismus po česku? Fraška odhalující rozpad polistopadového příběhu
Zcela zbytečné antikomunistické doplnění trestního zákoníku ukazuje na neschopnost české antikomunistické pravice řešit současné problémy české společnosti. Proto bude poražena normalizačním kádrem Andrejem Babišem.
Komentář●Jakub Patočka
Způsob debaty o tom, co dělat s pomníčky sovětských vojáků, padlých během osvobozování Československa, a s památníky Rudé armády, ukazuje hlubokou dezorientaci české společnosti ve vztahu k vlastní minulosti.
Komentář●Hynek Trojánek
S chatboty se nemluví. Vytvořme si vlastní budoucnost
Umělá inteligence se vkradla do škol, na pracoviště i do mezilidských vztahů. Zatím však je to stále na nás, o kolik soukromí a důstojnosti se necháme připravit a kam až AI dovolíme zajít.
Komentář●Janis Varufakis
Technofeudalismus jako nová ideologie vystřídal dosavadní neoliberalismus. Neregulovaný trh nahrazuje algoritmem. Trumpovy kroky k deregulaci umělé inteligence a kryptoměn jsou pro nové technofeudály darem z nebes.
Sloupek●Radek Kubala
Žíznivá umělá inteligence. Obří datacentra berou vodu komunitám po celém světě
Nová investigativní práce odhalila, že tři největší digitální korporace staví desítky obřích datacenter v suchých oblastech. Způsobují tím lokální zkázu. Umělá inteligence výrazně prohloubí dopady klimatické krize.
Komentář●Markéta Gregorová
Proč jsem si svůj Ghibli portrét nakreslila sama
Politici přehlížejí problémy spjaté s intenzivním nástupem umělé inteligence. Namísto toho se prezentují fotkami přeměnými pomocí AI ve stylu japonských animovaných filmů. Je to urážka Mijazakiho umění a projev pokleslé politické kultury.
Sloupek●Radek Kubala
Středová politika prohrává. Potřebujeme milion Mamdaniů pro demokracii
Kandidát důsledně levicové frakce demokratů Zohran Mamdani vyhrál primárky na starostu New Yorku, čímž způsobil v americké politice šok. Ačkoliv jeho kompetence prověří čas, už dnes nám ukázal, jak bojovat s autoritáři i korporátní levicí.
Komentář●Jakub Patočka
Ideový i morální kolaps SocDem a KSČM otevírá prostor k obnově skutečné levice
V debatách o budoucnosti levice u nás řešíme jednak specifický český problém, jednak českou variantu problému světového: jak má vypadat příští demokratická levice, která skutečně bude reprezentovat většinu společnosti.
Komentář●Karel Pučelík
Levicové ideje, realismus a velké sebevědomí. Bude to Sánchezovi stačit?
Ve Španělsku dlouhodobě vládnou sociální demokraté a premiér Pedro Sánchez může být evropské levici v mnohém vzorem. Nynější korupční skandál lidí kolem Sáncheze však může zavinit konec jeho úspěšného projektu.
Komentář●Antonín Hořčica
Spojení Levice a Budoucnosti je nadějí pro hodnotovou obnovu levice
Tradiční české levicové strany hluboce selhaly. Potřebujeme nový demokraticko-socialistický projekt, který bude klást důraz na ekologickou spravedlnost, solidaritu a participaci. Je nejvyšší čas začít ho zdola budovat.
Komentář●David Andersson
Vítězství demokratického socialisty v New Yorku je znamením doby
Vítězství kandidáta, který se označuje za „hrdého demokratického socialistu“, v primárkách Demokratické strany v New Yorku, má mimořádný význam, protože vstoupilo do principiálních debat o správné opoziční strategii proti Trumpovi.
Komentář●Jan Škvrňák
Polská levice posilování obrany nerozporuje, žádá však investice i jinam
Komentář●Šárka Homfray
Sexuální obtěžování na pracovišti je problém, který nesmíme dále přehlížet
Sexuální obtěžování zažila v České republice v roce 2024 téměř pětina zaměstnanců veřejného sektoru. Navzdory širokému výskytu se tento závažný společenský problém setkává jen s malou odezvou. Důstojnost na pracovišti musíme chránit.
Komentář●Eva Svatoňová
Odsuzujeme a manipulujeme. Hnutí pro život chce inzerci na těhotenských testech
Ultrakonzervativní Hnutí pro život účinně kombinuje pozitivní prezentaci na veřejnosti, politický lobbing, síťování se zdravotníky a zastrašování kritiků. Spolu s celosvětovým vzestupem krajní pravice může vliv hnutí v ČR nebezpečně růst.
Komentář●Fatima Rahimi
Afghánské ženy jsou pod vládou Tálibánu vystaveny stále tvrdšímu útlaku. Mnohé z nich hledají útočiště v knihách, neboť svět literárních hrdinek jim pomáhá přežít frustrující každodenní realitu.
Komentář●Julie Šafová
Příliš opatrná self-made woman. Feministický odkaz Markéty Pekarové Adamové
Odchod Markéty Pekarové Adamové z politiky je symptomem širšího problému postavení žen v politice. Předsedkyně TOP 09 na nelehkou pozici političek opakovaně upozorňovala. Sama ovšem v zastání dalších žen také chybovala.
Komentář●Ondřej Holub
Komentář●Ondřej Holub
Vědět, co je dobré. Františka Plamínková a právo žen jít za vlastním hlasem
Komentář●Vojtěch Petrů
Brněnská ODS z veřejných peněz dotuje divadlo svého podporovatele Bolka Polívky
Brněnské Divadlo Bolka Polívky získá od města 24 milionů. Vedení města jde na ruku soukromému divadlu, vlastní příspěvkové organizace však často drží zkrátka. Význam jejich tvorby výrazně přesahuje hranice regionu.
Komentář●Adam Scheinherr
Praha jako laboratoř politických selhání
Politici ve vedení Prahy se dopouštějí hrubých chyb v oblasti školství, dopravy i jinde. Lenost, nezájem či chybějící kompetence politiků vládnoucí koalice otevírají cestu populistům a extremistům. V Praze i v celé zemi.
Komentář●Anna Vinklárková
Hra o centrum Prahy: komu patří Florenc?
Posun autobusového nádraží na Florenci dál od metra má být krokem k modernizaci dopravy v hlavním městě. Ve skutečnosti však především umožňuje developerské skupině Penta zhodnotit další pozemky.
Komentář●Jan Bierhanzl
Nová filozofická čtvrť? Jen další prostor pro bohaté
Developerská Sekyra Group se rozhodla ve své pražské čtvrti Rohan City pojmenovat ulice po filozofech. S argumentem, že chce do veřejného prostoru vnést ducha svobody a morálky. Vnesla však jen potvrzení, že komodifikovat lze i filozofii.
Komentář●Jan Šícha
Strach, než propukne „největší událost v muzejním světě“
V Muzeu Prahy probíhá do očí bijící fluktuace zaměstnanců, naznačené plány neodpovídají definici muzea, nade vším létá prasolev. A ředitel o instituci obmyslně říká: „Jsme muzeem nového typu.“ Opravdu to v Praze nikomu nevadí?
Komentář●Jana Valová
Modřanská kauza ukazuje, že obchod s chudobou kvete i v Praze
Komentář●Drápalová, Flamiková
Brno uhranuté lanovkou. Protiprávní kroky, utajované studie a ničení přírody
Komentář●Milan Starec
Vedení ČEZ bude hlídat hejtman Půta. Navzdory obviněním z korupce
Na hospodaření ČEZ bude z dozorčí rady dohlížet liberecký hejtman Půta. Ten je přitom sám obviněn kvůli rekonstrukci konstela sv. Máří Magdalény. Jeho zanedbávání regionální energetiky by mělo vést také k pochybnostem o jeho kompetencích.
Komentář●Petr Doubravský
Vláda v otázce Turówa stále selhává. Je nutné znovu začít jednat s Polskem
Po dvou letech od podpisu česko-polské smlouvy o dolu Turów je jasné, že její kritici měli pravdu. Vláda se však ani v nejmenším nepokouší své selhání napravit a místo toho svým občanům tají informace o dopadu těžby na stav podzemních vod.
Komentář●Milan Starec
Turów dva roky po dohodě: znečišťovatel platí, ale my více
Nová polská vláda se staví vstřícně k řešení otázek životního prostředí. Premiéru Fialovi se tak otevírá mimořádná šance napravit alespoň některé negativní důsledky česko-polské dohody o dolu Turów, jejíž podepsání bylo fatální chybou.
Komentář●Milan Starec
Premiér Fiala má šanci napravit své selhání a zastavit rypadla u českých hranic
Výsledek polských voleb dává naději, že nová vláda přehodnotí pokračování těžby na dole Turów nedaleko českých hranic. Petr Fiala má možnost napravit nefunkční a nevýhodnou dohodu o podmínkách těžby, kterou uzavřel.
Komentář●Břetislav Rychlík
K naději a sociálním výkonům politických elit
O letošním adventu vyvolala vzrušení představa posuzovat bezdomovectví jako trestný čin, včetně úvahy o zavírání bezdomovců do vězení. Osobně neztrácím víru v lepší řešení, než jsou různé podoby represe lidí, kteří se nemohou bránit.
Komentář●Petr Schovánek
Jednou snad budeme v teple domova spát všichni
Pomoci lidem na ulici můžeme koupí takzvané nocleženky. Je to správné, ale ještě lepší bude, až to nebude zapotřebí, protože všichni budou mít kde bydlet. Zákon o podpoře v bydlení k tomu může částečně, ale významně přispět.
Komentář●Roman Vyšanský
Z ulice se dostává těžko. Lidem musí konečně začít pomáhat stát
Českým politikům by slušelo, kdyby přestali chápat bezdomovectví jen jako vadu na kráse veřejného prostoru a zasadili se o jeho prevenci. Těm, kteří už na ulici jsou, je třeba podat pomocnou ruku. Příklady dobré praxe známe, stačí chtít.
Sloupek●Jiří Pehe
Summit NATO: politický tanec v tekutém trumpovském písku
Summit NATO v Haagu přinesl závazek členských států zvýšit obranné výdaje na 5 % HDP a posílit evropskou část aliance. Přetrvávají však pochybnosti kvůli Trumpovu nevyzpytatelnému postoji a absenci zmínky o Ukrajině v závěrečném prohlášení.
Komentář●Jiří Pehe
Trump mění USA v nedemokratický fašizující stát
Donald Trump využil protestů v Los Angeles především k tomu, aby si otestoval, jakou sílu má americká občanská společnost a co vše si může dovolit ve státech ovládaných Demokratickou stranou.
Sloupek●Jiří Pehe
Poslední dění překvapivě ukázalo, že trumpismus v Evropě neboduje
Byť to z vyjádření mnohých médií a politiků nevyplývá, nedávné události v evropské politice včetně polských prezidentských voleb ukázaly, že trumpismus na kontinentu selhává. Trumpovy zásahy jsou bez efektu, nebo dokonce s opačným účinkem.
Komentář●Janis Varufakis
Trump svěřuje osud dolaru do rukou nejtemnějších technologických gigantů
Připravovaná americká legislativa o kryptoměnách může rozbít celosvětový měnový systém, vybudovaný ve 20. století. Namísto centrálních bank budou mít rozhodující vliv soukromí technologičtí giganti.
Komentář●Emese Ilyés
Jak na setkání s Trumpem: jihoafrická lekce mistrovské diplomacie
Komentář●Bernie Sanders
USA, genocida v Gaze a izraelské korumpování amerického Senátu
Komentář●Tobiáš Lipold
Spirála odvolacích voleb na Tchaj-wanu je šancí i rizikem
Tchaj-wan, který je trvale ohrožován ze strany Číny, dlí v politické krizi. Nadále dominující demokraté nemají po volbách většinu. Vsadili proto na možnost odvolat konkrétní opoziční poslance. Svou pozici tím můžou posílit, ale i oslabit.
Komentář●Simona Fantová
Velmocenské zájmy Číny na úkor ochrany veřejného zdraví
Čína využívá OSN k prosazování vlastních mocenských ambicí. Systematicky vylučuje Tchaj-wan ze zasedání Světového zdravotnického shromáždění a bojkotuje vyšetřování původu pandemie nového koronaviru.
Analýza●Petr Jedlička
Trumpovy tarify po měsíci: srozumitelnější, ale stále ne rozumné
Většina států začala s USA v uplynulých týdnech vyjednávat o revizi obchodních vztahů a případné i smluv, jak si Trump přál. Škody na vztazích a výměně jsou ale neoddiskutovatelné. V Asii navíc zřetelně posílilo postavení Číny.
Komentář●Slavoj Žižek
Protesty v Číně či v Srbsku odhalují nové způsoby konfrontace autoritářské moci. Na první pohled nepolitický odpor je ve skutečnosti radikálním výrazem snah o novou politiku. Pokrytectví EU je ve světle srbských protestů do očí bijící.
Komentář●Charles Burton
Cena za užší vztahy s Pekingem by pro Kanadu mohla být vysoká
Kroky Trumpovy administrativy vytvářejí pro Kanadu velké pokušení orientovat se více na čínský trh. Důsledkem by však skoro jistě byly politické ústupky Číně, vysoká bezpečnostní rizika a nepřátelství USA.
Komentář●Kamila Hladíková
Plán Pekingu na povzbuzení ekonomiky jako divadlo pro masy
Bilionový stimulační balíček pro čínskou ekonomiku trhy neoživil. Místo systémového řešení nebo povzbuzení investic jen odsouvá problémy a sází na psychologický efekt.
Komentář●Simona Fantová
Poslanci odmítli tlak Čínské lidové republiky na Tchaj-wan
Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny přijal usnesení ke zkreslování rezoluce OSN č. 2758 a zapojení Tchaj-wanu do mezinárodních organizací. Reakce čínských médií i nedávné čínské vojenské cvičení dokládají potřebnost podobných prohlášení.
Komentář●Linda Piknerová
Trumpovy výroky v zrcadle jihoafrické politiky
Trumpova prohlášení o Jihoafrické republice odhalují napětí mezi USA a touto africkou zemí. Trumpův šovinismus by však neměl zastřít složitou politickou situaci v JAR a reálné problémy, které tamní chystaná pozemková reforma přináší.
Komentář●Slavoj Žižek
Globální kapitalismus a permanentní válka
Na brutálních konfliktech v Kongu či Súdánu je dobře vidět, že nejsou důsledkem neschopnosti místních si demokraticky vládnout, ale pokračováním ekonomické kolonizace Afriky. Bohatství na zdroje se v globálním kapitalismu stává prokletím.
Komentář●Linda Piknerová
Volby v Jihoafrické republice rozbily přelud jednoty duhového národa
Třicet let od pádu apartheidu v Jihoafrické republice proběhly zlomové volby. Africký národní kongres musí poprvé v dějinách země vytvořit koaliční vládu. Volba partnera je klíčová pro další směřování státu a největší africké ekonomiky.
Komentář●Linda Piknerová
V dubnu 1994 propukla ve středoafrické Rwandě naplno série masových pogromů, jež nese právem označení genocida. Události, při kterých bylo jen za prvních sto dní povražděno na 800 tisíc lidí, připomíná Linda Piknerová.
Komentář●Linda Piknerová
Komentář●Iva Sojková
Esej●Aka Morčiladze
Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.
Esej●Sergej Lebeděv
Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti
Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.
Komentář●Tatiana Țîbuleacová
My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace
Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.
Esej●Viktar Martinovič
Zpátky v Sovětském svazu. Opět
Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.
Komentář●Milan Smrž
Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno
Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.
Komentář●Alena Zieglerová
Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?
Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.
Komentář●Klára Šeďová
Mladí lidé ztrácejí jistoty. Tíží je zejména klima a problémy s bydlením
Nechtějí se zapojovat do veřejného dění. Jsou to „sněhové vločky“, snadno zranitelní. To vše se o mladých lidech říká. Ale co o nich vlastně víme? Rozsáhlý výzkum Národního institutu SYRI přináší první výsledky.
Komentář●Magdalena Opletalová
Bytová nouze tíživě dopadá na statisíce lidí v České republice, přesto chybí politická snaha a odvaha k účinným řešením. Nestačí „zlepšit dostupnost bydlení“, je nutné nedostupnost bydlení ukončit — urychleně, spravedlivě, s lidskostí.
Komentář●Jakub Komárek
Dvě pětiny výplaty za bydlení. Za nezastavěné pozemky se přitom platí drobné
Daňový systém u nás nezohledňuje hodnotu ani využití majetku, zvýhodňuje spekulaci a zatěžuje domácnosti. Platíme vysoké daně z práce, ale nízké z vlastnictví, což se citelně promítá do dostupnosti bydlení.
Komentář●Ivan Bartoš
Bydlení nemá být luxus. Vládní koalice se ale rozhodla pomoci jen někomu
Dlouho připravovaný zákon, který by mohl 1,5 milionu lidí pomoci udržet si střechu nad hlavou, nechala vládní koalice několik měsíců ladem, aby z něj následně schválila jen nefunkční torzo.
Komentář●Pavel Veleman
Naším úkolem je spojovat všechny sociálně ponižované skupiny
Zhoršující se sociální situace je hozenou rukavicí pro pracující v oblasti sociální práce. Nebouřit se vůči asociálnímu Jurečkovu ministerstvu je zrazováním vlastního etického kodexu. Potřebujeme upřímný a tvrdý postoj vůči zlovůli mocných.
#Česká korupce●Julie Šafová
Krtkův svět: když si reklama hraje na film
Nový český film Krtkův svět přináší příběh podnikatele, který opakovaně porušil zákony, poničil přírodu a lhal. Kýčovitý snímek tohoto muže vykresluje jako oběť prohnilého systému, uštvaného otce i oddaného vyzyvatele české byrokracie.
#Ženy, děti, rodina●Julie Šafová
Seriál Adolescent: Obezřetná exkurze do světa mužského hněvu
Čtyřdílná kriminální série Adolescent sbírá nadšené reakce od diváků Netflixu i britského premiéra. Dotýká se tématu toxické maskulinity a násilí vůči ženám, z více důvodů ale o sledovaném tématu v posledku říká jen velmi málo.
#Občanské iniciativy●Julie Šafová
Patos místo naděje. Dokument o Milionu chvilek postrádá novou perspektivu
Dokument Chvilky naděje slibuje pohled do zákulisí fungování spolku Milion chvilek. Filmu natáčenému po dobu šesti let ale chybí kritická reflexe či schopnost říct o ve své době mimořádně silném hnutí cokoli podstatně nového.
#Právo a soudy●Kateřina Šimáčková
#Limity těžby●Martin Veselý
Seriál Limity je promarněnou příležitostí učit se, jak spolu nesouhlasit
#Věda●Pavlína Rychterová
Martin Pollack: průvodce světem včerejška
Ve věku 80 let zemřel rakouský historik, spisovatel, novinář a překladatel Martin Pollack, který celou svou tvorbu věnoval tragickým dějinám střední a středovýchodní Evropy ve 20. století.
#Právo a soudy●Kateřina Šimáčková
„Nepřidáš se k většině, když páchá nepravosti.“ Eliška Wagnerová nám byla vzorem
Na svou „mentorku a přítelkyni“ vzpomíná jedna z nejvýraznějších postav české justice, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva.
#Afrika●Petr Jedlička
Nepohodlné názory Desmonda Tutua
V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.
#Příroda a ekologie●Zuzana Vlasatá
Opustil nás Ivan Holoubek, emeritní profesor Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, bojovník za lepší svět — a přítel.
#Věda●Pavlína Rychterová
Smrtí Františka Šmahela česká věda ztratila historika světového formátu a výjimečnou osobnost, jež byla nedostižným vzorem pro několik generací jeho žáků. Jeho životní příběh ale odhaluje i řadu nezhojených ran české akademické sféry.
#Umění●Mikoláš Chadima
#Folk●Vladimír Merta