Alena Zemančíková Zkažené odpoledne

Právo na zisk, nebo právo na klid o svátcích?

Poslanci ODS předložili úpravu zákona, jejímž cílem je zrušit povinnost zavírání všech obchodů během státních svátků. Jde o další útok pravicové vlády na práva zaměstnanců ve jménu zisku.

Ekonomie je nenapravitelně sexistický obor

Muži dominují v ekonomii nikoli proto, že by ženy byly slabší v matematice, ale protože tento obor stojí na zvrácených premisách, jež jsou pro většinu žen naprosto nepřijatelné.

Systém integrace ukrajinských uprchlíků selhává

Od počátku ruské invaze uprchly z Ukrajiny do České republiky statisíce lidí a další stále přicházejí. Přestože vláda zdůrazňuje vedoucí pozici ČR v pomoci Ukrajině, dlouhodobou podporu uprchlíků a uprchlic náš stát nezvládá.

Seznam.cz vábí do mediální reality generované na míru. Akceptujeme to?

Technologický gigant Seznam oznámil, že ve své rozhlasové stanici Expres FM uměle generovanou moderátorku Hacsiko doplní dalšími čtyřmi syntetickými hlasy. Otevírá se tím otázka, jaký mediální obsah konzumujeme a jak ho konzumovat chceme.

Několik osobních poznámek k manželství pro všechny

Ministr pro legislativu a předseda legislativní rady vlády komentuje nedávno schválenou kompromisní novelu, která zavádí institut partnerství. Plná právní úprava svazků pro všechny bez rozdílu je podle něj jen otázkou času.

Nedávné komentáře

U republikánů už drama nečekejme, demokraté mohou ještě překvapit

V USA fakticky skončily prezidentské primárky. Jasnými vítězi jsou opět Biden a Trump. Zatímco u republikánů Trumpa zřejmě nezastaví už ani soudy, u demokratů by mohl být Biden ještě nahrazen. Musel by ale sám souhlasit.

Veřejnoprávní jako TV Slovan. Slovenský telerozhlas mezi Mečiarem a Orbánem

Slovenská veřejnoprávní média jsou po více než čtvrtstoletí, které uplynulo od konce vládnutí Vladimíra Mečiara, opět jen krok od úplného politického ovládnutí. Mimo jiné i proto, že se z dědictví mečiarismu nedokázala nikdy vymanit.

Neúspěch irských referend. Může za ně nepopularita vlády a konzervativní lobby

Irské vládě se nepodařilo prosadit ústavní změny, které měly první zákon přiblížit realitě dnešní doby. Odmítnutí nového pohledu na postavení žen a podobu rodiny vzbuzuje obavy, že země opustí dosavadní progresivní politické směřování.

Sucho v mezích patriarchátu

Film Sucho režiséra a scénáristy Bohdana Slámy pojednává o potřebě nápravy vztahu ke krajině i vztahů mezi lidmi navzájem. Celkové vyznění filmu kazí schematický scénář a těžko uvěřitelné chování postav.

V Íránu zvítězili ve volbách konzervativci. Íránské ženy se ale nevzdávají

V Íránu proběhly první parlamentní volby od masových protestů na podzim 2022. Naprostá většina občanů se voleb neúčastnila a nesouhlasí se současnými představiteli režimu. Život v Íránu je pro běžné občany stále těžší.

Fotbal, demokracie a soukromý kapitál

V německé Bundeslize zvítězili fotbaloví fanoušci nad investičními skupinami. Velký úspěch občanské společnosti je inspirací k celkovému přehodnocení role soukromého kapitálu ve společnosti.

Nový zákon o zbraních rezignuje na větší kontrolu držení samonabíjecích pušek

Podle nového zákona o zbraních vznikne kvalitnější evidence zbraní a držitelů zbrojního oprávnění. Zákon je ale nemístně mírný v otázce držby samonabíjecích pušek. Takové zbraně přitom v ČR nikdo nepotřebuje pro osobní bezpečnost.

Z domova

Tomáš Mígl: Tvrdí se nám, že mladí jsou budoucnost. Přitom se pro ně nic nedělá

S předsedou Mladých zelených a novým prvním místopředsedou Strany zelených jsme mluvili o tom, proč se rozhodl kandidovat do nejužšího vedení strany, kde dnes vidí prostor pro zelenou politiku a jaké by si jeho strana měla stanovit cíle.

Zjištění DR: Trestně stíhané Křetínského odpadové firmě zajistili majetek

Odpadová firma Daniela Křetínského a jeho partnerů způsobila podle Národní centrály proti organizovanému zločinu státu a čtyřem obcím škodu takřka čtyři miliardy. Analyzujeme mechanismus podvodu a ukazujeme, v čem jde o dlouhodobý problém.

Miloš Zeman v čele sociálnědemokratické opozice

Miloši Zemanovi se na vyhroceném sjezdu v Hradci Králové v roce 1993 podařilo stát předsedou ČSSD. Stranu pak vedl do principiální konfrontace s Klausovou vládou. Bylo to období, v němž naposledy hrál v principu kladnou roli.

Miloš Zeman v sametové revoluci a prvních letech po ní

V sérii úvah o Miloši Zemanovi, kterými připomínáme první výročí jeho konce v české politice, dlouholetý hlavní analytik ČSSD připomíná Zemanovu roli v sametové revoluci a prvních letech po ní: tehdy byla vesměs kladná.

Důl Turów přišel o povolení k další těžbě. Důležitá bude reakce premiéra Fialy

Polský soud prozatím nepravomocně zrušil licenci na pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów. Podle zástupce Sousedského spolku Uhelná Milana Starce premiér Fiala přislíbil, že bude o další těžbě jednat se svým polským protějškem.

Intelektuál Zeman?

V sérii textů, kterými připomínáme šťastné výročí konce Miloše Zemana v české politice, se analytik a důvěrný znalec Zemanovy politické osobnosti zabývá otázkou, nakolik je Miloše Zemana možno pokládat za intelektuála.

Osobnost Miloše Zemana: nenaplněná nietzscheovská perspektiva

K oblíbeným filozofickým autorům Miloše Zemana se řadí Friedrich Nietzsche. Toužil se stát velikánem, nadčlověkem, uctívaným a slavným. To se mu podařilo jen zčásti. Většině dnes slouží jako odstrašující příklad.

Ze světa

V Portugalsku se změní vláda, socialisté odcházejí po osmi letech do opozice

Předčasné volby v Portugalsku těsně vyhrála tradiční pravice. Největší nárůst hlasů však zažila krajní Chega. Padesát let po karafiátové revoluci se tak do nejvyšší politiky vrací jako silný hráč nacionálně populistický subjekt.

Desítky světových médií požadují po Izraeli, aby dodržoval práva novinářů v Gaze

Desítky světových médií včetně celé řady nejrenomovanějších organizací požadují po Izraeli, aby začal chránit práva novinářů v Gaze. V konfliktu bylo už zabito 94 novinářů, z toho 89 Palestinců. K výzvě se připojil i Deník Referendum.

Německo se děsí. Připravuje se na silnou a radikální AfD

Vzestup krajně pravicové AfD vyvolává v Německu obavy, motivované vcelku přirozeně historickým vývojem země. Německo zatím postupuje v identifikaci příčin jejího vzestupu, hledání cesty ke zvratu zatím ale valné výsledky nepřináší.

Alexej Navalnyj je mrtvý. Nejznámější Putinův vězeň prý „naráz pozbyl vědomí“

Známý opozičník, protikorupční aktivista a politický vězeň zemřel několik týdnů po převozu do trestanecké kolonie za polárním kruhem. Podle vězeňské správy upadl po vycházce do bezvědomí a už se neprobral. Skutečný viník je ale nasnadě.

Maďarští orbánovci zažívají kolosální skandál, rezignovala i sama prezidentka

V Maďarsku se ukázalo, že Katalin Nováková omilostnila odsouzeného v kauze zneužívání dětí. Právě ochranou dětí se přitom orbánovci zaštiťují při svém antiliberálním tažení. Kromě prezidentky rezignovala už také exministryně spravedlnosti.

Střelba na Filozofické fakultě UK

Výzva k zásadnímu zpřísnění pravidel držení střelných zbraní

Měsíc od tragických událostí, které vyvrcholily vražděním na FF UK, píší zástupci akademické obce poslancům a vládě. Signatáři požadují snížení počtu legálně držených zbraní a zjednodušení pravidel pro trvalé odebrání zbrojního průkazu.

Netruchlit k zapomnění. Obětem vražd na FF UK dlužíme jasnou odpověď

„V nedávných projevech předsedy vlády Petra Fialy a prezidenta Petra Pavla jsem neslyšel nic o tom, jaké konkrétní kroky chtějí iniciovat a podniknout, aby se podmínky držení zbraní výrazně zpřísnily.“ Ondřej Holub k držení útočných zbraní.

Obchodníci se smrtí. Přísná a efektivní kontrola držení zbraní je nezbytností

V České republice roste počet střelných zbraní. Efektivní kontrola jejich držení je nezbytnou, ale nikoli dostačující podmínkou k tomu, abychom se co možná vyhnuli dalším tragickým událostem podobným té na pražské filozofické fakultě.

Postavme se obchodníkům se strachem. Nejlépe tak uctíme památku obětí

Tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je politickým tématem. Nedovolme, aby jej zneužila zbraňová lobby a další obchodníci se strachem. Usilujme o solidárnější společnost beze zbraní.

Lenka Hlávková. Uměním spojovat lidi byla proslulá i za hranicemi

Na ředitelku Ústavu hudební vědy na pražské filozofické fakultě vzpomíná její kolega: na její odvahu a zdravou asertivitu, na její životní optimismus a smysl pro humor, na vzácnou schopnost tvořit pevná přátelství.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Vláda Petra Fialy

Rozšíření lustračního zákona na politiky je účelové. Babiše ale může oslabit

Lustrační zákon zákon byl problematický od svého vzniku. Fraškou se stal v roce 2014, kdy se kvůli Andreji Babišovi přestal vztahovat na členy vlády. Snaha současné koalice opět rozšířit jeho působnost je tak v jistém smyslu pochopitelná.

Protidrogová politika na rozcestí

Návrat Jindřicha Vobořila jako protidrogového koordinátora sliboval zlepšení české protidrogové politiky. Lidovci však po návrhu dekriminalizovat pěstování konopí pro vlastní potřebu a povolit regulovaný trh odmítají i kompromisní návrh.

Turów dva roky po dohodě: znečišťovatel platí, ale my více

Nová polská vláda se staví vstřícně k řešení otázek životního prostředí. Premiéru Fialovi se tak otevírá mimořádná šance napravit alespoň některé negativní důsledky česko-polské dohody o dolu Turów, jejíž podepsání bylo fatální chybou.

Jak (ne)porazit Babiše

Premiér Fiala nedávno správně uvedl, že Babiše je potřeba porážet politicky. O to větší škodou je, že jeho vláda provádí opak. Nezačne-li se Fiala neprodleně chovat jako lídr s aspoň elementárním citem pro politiku, čekají nás temné konce.

Sedm poznámek k revizi sociálních dávek

Ministerstvo práce představilo pilíře nové podpory, jež má sjednotit příspěvek na bydlení a přídavek na dítě a sloučit příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Ač tyto změny mohou být v lecčems prospěšné, je namístě mít se na pozoru.

Rovnost LGBTQ lidí

Akceptace stejnopohlavních svazků v osekané podobě je politickou chybou

Sněmovna minulý týden schválila rozšíření práv stejnopohlavních párů, na manželství pro všechny si však Česká republika ještě počká. Je na čase, aby se mladí lidé aktivizovali podobně, jako se to povedlo loni v Polsku.

Manželství pro všechny? Jen upatlaný kompromis

Uzákonění takzvaného manželství pro všechny Sněmovnou neprošlo. Poslanci tak stvrdili, že reprezentují především sami sebe. Z jednání i tak vzešel návrh, který znamená krok vpřed. Proč pro něj hlasovali Piráti, vysvětluje Klára Kocmanová.

Těm, kterých se týká, opravdu pomůže. Ostatním neublíží

V Poslanecké sněmovně prošel druhým čtením zákon o manželství stejnopohlavních párů. Ačkoli data jasně dokazují pozitivní efekt zákona v jiných zemích, mnozí čeští politici zůstávají v zajetí předsudků a dezinformací. Podaří se to změnit?

Aliance pro rodinu u soudu prohrála. Zvítězila svoboda projevu

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová nemusí ze sociálních sítí odstranit příspěvek, že ultrakonzervativní Aliance pro rodinu je Putinovým hlasem v Evropě. Lobbistická organizace se pravděpodobně odvolá.

Práce médií poškozuje trans lidi

Nedávný rozhovor DVTV s Danielem Blackem ukazuje, jak mediální rámování tématu tranzice vypadat nemá. Přílišné zobecňování individuálních zkušeností, jehož se televize dopustila, vede k posilování představ, které trans lidi poškozují.

Klima a energetika

Jak ukončit Tykačův špinavý byznys? Nedotovat, raději vyvlastnit

Tykačova okrádání spotřebitelů i státu už bylo dost. Jeho ztrátové elektrárny by stát neměl dotovat, ale vyvlastnit ve veřejném zájmu.

Odbory a klimatické hnutí jsou mnohem silnější, když bojují společně

V Itálii pracovníci největší elektrárenské firmy protestují za větší investice do čisté energie, v Německu spojily síly odbory a hnutí Fridays for Future. Jde o inspirativní příklady potřebného spojenectví mezi odbory a klimatickým hnutím.

Atomový tendr: překvapení domnělá i skutečná

Vláda chce nové reaktory pro Dukovany a Temelín. Cena odpovídá ročnímu státnímu rozpočtu ČR a firmy, jež se o zakázku ucházejí, ještě nikdy takový reaktor nestavěly. Zhruba stejně budou stát i plánované modulární reaktory.

Evropa využívá čím dál méně elektřiny z fosilních paliv. Stačit to ale nebude

Uhlí i plyn jsou v Evropě při výrobě elektřiny na setrvalém ústupu, zatímco obnovitelné zdroje lámou rekordy. Spolu s tím klesají emise. Energetická transformace v Evropě však nepostupuje dostatečně rychle, a budoucnost je tudíž nejistá.

Zdraví občanů až na posledním místě, vytrvale vzkazuje Pavel Tykač

Poskytování výjimek z emisních limitů škodí životnímu prostředí i zdraví lidí. Elektrárna Počerady přesto usiluje o prodloužení výjimky, aby mohla vypouštět i více než trojnásobek povoleného množství rtuti. Vláda by to neměla dovolit.

Univerzální základní služby: jak snížit ceny základních potřeb i emise zároveň

Evropa nutně potřebuje zastavit klimatický rozvrat a zároveň pomoci domácnostem s narůstajícími náklady na život. Oba problémy může vyřešit stejný přístup: posílení veřejných služeb zajišťujících základní potřeby všech.

Česká elita. Když se oligarchové smějí zbytku společnosti

Pokud se chcete stát českou elitou, musíte vydělávat horentní sumy na úkor ostatních občanů. Alespoň tak to vypadá podle žebříčku serveru Seznam Zprávy, který mezi elitu navíc nezařadil jednotlivé oligarchy, ale firmy podle jejich hodnoty.

Izrael a Palestina

Depeše ze severní Gazy: řádky psané o hladu

Text palestinského novináře působícího v Pásmu Gazy přinášející svědectví o těžko představitelných podmínkách panujících v severní části pásma vydáváme v souvislosti s otevřeným dopisem světových médií k situaci palestinských novinářů.

O hladu v Gaze bez kýče

Mnohé texty o nouzi v Gaze z posledních dní se podobají těm, jež vycházely na sklonku minulého roku. Situace v celém Pásmu se přitom objektivně zhoršuje. Zvláště palčivě je to vidět ze zpráv, jež přicházejí ze severní zóny.

Izraelské tažení v Gaze na začátku března: všichni vyhlíží druhé příměří

V týdnu před vypršením izraelské lhůty Hamásu ohledně propuštění rukojmích finišují jednání o dalším přerušení bojů. Do Izraele by se měla během eventuální pauzy vrátit další část zadržených. V Gaze by měla být odvrácena hrozba hladomoru.

Izrael nesplnil požadavky Mezinárodního soudního dvora

Měsíc od vydání předběžných opatření k zabránění genocidě v Gaze se na situaci podle renomovaných lidskoprávních organizací mnoho nezměnilo. Izrael nesplnil opatření vydaná mezinárodním soudem.

Izraelské tažení v Gaze dospělo k důležitému mezníku

Izraelské ozbrojené síly se chystají vstoupit do města Rafáhu, místa, kde se dnes tísní přes milion uprchlíků. Budou-li postupovat jako doposud, následky mohou být nedozírné.

Válka na Ukrajině

Desatero pro vítězství Ukrajiny

Ukrajinský prezident Zelenskyj prvně připustil, že by se ještě letos na jaře mohlo jednat o míru. Nebyl by to ale zřejmě takový mír, jaký si ukrajinské vedení představuje. Co by muselo být splněno, aby Ukrajina ve válce zvítězila?

Jak nenechat Ukrajinu padnout ve třetím roce války

Zajištění podpory napadené Ukrajině je otázkou i naší bezpečnosti. Společný evropský postup umožňuje dlouhodobou a systémovou podporu, ale bez pomoci USA nestačí. Ta může s Trumpem jako prezidentem ustat. Problémem je také únava z války.

Český přístup k ukrajinským uprchlíkům na trhu práce je nestrategický

Přístup České republiky k uprchlíkům z Ukrajiny je v ledasčem příkladný. Způsob, jímž stát Ukrajince pouští na český pracovní trh, je však hluboce nestrategický. Ztrácejí na něm nejen sami mnohdy vysoce kvalifikovaní uprchlíci, ale i ČR.

Pokud Západ Ukrajinu opustí, Rusko vyhraje

Budoucnost finanční a vojenské podpory Ukrajině je na Západě stále častějším předmětem diskuzí. Důvěryhodnost Putinova Ruska doma i v zahraničí oslabuje, Ukrajina se však bez zásadní západní podpory neobejde.

Proč by Ukrajinci měli podporovat Palestince

Jak se můžeme dívat na záběry z Gazy a nevidět Mariupol nebo Bachmut? Ruská invaze na Ukrajinu a izraelský útok v Gaze mají mnoho společného. Jakkoli lze chápat zdrženlivost ukrajinské vlády, občanská společnost by mlčet neměla.

Udržitelná doprava ve městech

První rok městské pětikoalice: Praha začíná opět stagnovat

Pražská radnice pod vedením Bohuslava Svobody úřaduje už rok. A zatím to vypadá, že jejím programem bude především stagnace, nebo přímo návrat ke „starým“ pořádkům. Trpí sociální agenda, doprava i školství. Od primátora slyšíme jen výmluvy.

SUV v Paříži se nás netýkají, ale efektivita veřejné dopravy v Praze ano

V ulicích Prahy neustále přibývá aut. Kvůli nim se také prodlužuje doba zpoždění MHD. Veřejná debata by se proto měla vést o tom, jaká je efektivita jednotlivých druhů dopravy a jejich vliv na okolí.

Plán na zdražení jízdného v pražské MHD je nezodpovědná politická hra

Vládnoucí pražská koalice se začala dohadovat o zdražení jízdného v městské hromadné dopravě. Je to nekoncepční a nezodpovědný krok. Veřejné služby by v době všeobecného zdražování v důsledku inflace zdražovat neměly.

Praha dá letos méně peněz na aktivní mobilitu

Pražská koalice se štěpí v oblasti dopravy na stoupence bezmotorové dopravy a MHD na straně jedné a podporovatele automobilismu na straně druhé. Letos se bude rozhodovat o změnách, které mohou dopravní tvář Prahy výrazně ovlivnit.

Hala pražského Hlavního nádraží by k zemi jít neměla

Nová hala pražského Hlavního nádraží je bezpochyby hodnotnou kulturní památkou, která navíc dobře slouží cestujícím. Návrh na její nahrazení otevřenou dřevěnou konstrukcí nedává smysl z kulturního, ekologického ani ekonomického hlediska.

České školství

Stávka škol je reakcí na pokrytectví státní správy

Vláda, která se prezentovala důrazem na vzdělání, si svou nekoncepční školskou politikou a rozpočtovými škrty vykoledovala nejprve stávku vysokých škol a nyní i těch mateřských, základních a středních. Vláda hazarduje s celou generací dětí.

Ministr Bek se vymlouvá. Vládní kroky zhorší kvalitu vzdělávání

Současná vláda včetně ministra školství Mikuláše Beka o vzdělávání sice ráda mluví, v praxi však mezi její priority nepatří. Dlouhodobé podfinancovaní dopadá nejen na vysoké školy, ale opět výrazně zasáhne i základní a střední školy.

Sliby chyby. Školství není prioritou vlády

Fialova vláda prohlašuje, že vzdělávání patří mezi její priority. Realita podfinancovaného školství ale potvrzuje opak. Nestačí bránit škrtům, je potřeba zvýšit výdaje na školství.

Jak si vláda vykoledovala první stávku vysokých škol od roku 1989

Vláda, jejíž premiér a ministr školství jsou oba bývalí rektoři, bude čelit výstražné stávce akademiků. Člen Stávkového výboru FF UK přibližuje důvody, které ke stávce vedly. Jde především o nedůstojné mzdy a financování vysokého školství.

Náboženství a civilizace

Není budoucnost tam, kde děti jedí odpadky těch, kdo se stravují v hojnosti

Papež František dlouhodobě varuje před extrémní koncentrací bohatství a upozorňuje na utrpení chudých a hladových. Papežovy projevy, pro někoho na první pohled radikální, jen přirozeně navazují na sociální nauku katolické církve.

Josef Nuzík novým olomouckým arcibiskupem

Olomouckým arcibiskupem jmenoval papež František biskupa Josefa Nuzíka, administrátora olomoucké arcidiecéze. V katedrále svatého Václava v Olomouci to 9. února oznámil apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo.

Polsko je na cestě k odluce církve od státu. Nečekejme ale příliš

Tradičně katolické Polsko se mění. Vláda Donalda Tuska připravuje první kroky k finanční odluce církve, omezí se výuka náboženství na veřejných školách, sníží se vliv církve na reprodukční medicínu.

Není nemístné o Vánocích truchlit

Vánoce nejsou jen radostnou oslavou Ježíšova narození. Nutně se totiž pojí s vědomím hrůz světa, do něhož přišel. Je však třeba nepodlehnout beznaději, přitakat životu a zlu se se vší rozhodností postavit.

Politika dějin

Fico nad Husákovým hrobem. Anatomie jedné poklony

I když Ficova poklona nad Husákovým hrobem vypadá při pohledu z Prahy jako nesrozumitelný, mírně bizarní spektákl, ve skutečnosti je za ním hluboká logika, kterou demokraté mohou ignorovat jen k vlastní škodě.

Dohodu s Lichtenštejny ano, ale ne podle Hermana

Expáter a exministr kultury ve službách Lichtenštejnů Daniel Herman se snaží sugerovat, že máme jen dvě možnosti: přijmout, nebo nepřijmout dohodu, kterou nám nabízejí. Není tomu tak. Má se jednat a o možnostech máme vědět.

Jiří Gruntorád a John Bok vrátili do politiky téma autenticity

Oba stateční muži prosadili svou, přiměli stát, aby konečně začal napravovat křivdy na chartistech, obětech perzekucí minulého režimu. Až čas ukáže, co rozhodnutí vlády ve stylu Chytré horákyně znamená pro tuzemskou politickou kulturu.

Ministr Jurečka by měl odstoupit, aby zachránil život cennější než jeho kariéra

Ministr by měl odejít z důvodů křesťanských, osudových, literárních, estetických. Člověk se občas potká s něčím, co ho přesahuje.

Dejte chartistům spravedlivé důchody

Někdejší disident, zakladatel knihovny Libri Prohibiti, chartista Jiří Gruntorád, začal 17. listopadu 2023 držet hladovku za spravedlivé důchody pro chartisty. Je to státní ostuda obnažená u příležitosti státního svátku.

Umělá inteligence: hrozba nebo naděje?

Současný svět je jako plavba Titaniku

Svět čelí několika globálním krizím. Válečné konflikty, masová migrace, rozvrat klimatu i nástup umělých inteligencí nás ohrožují nejen svou intenzitou, ale především svou provázaností. To, na co doplácíme, je nekontrolovatelná zpupnost.

Zachytí vás vždy a všude. Zákaz biometrického sledování nepřipouští výjimky

Evropská unie schvaluje zákon o umělé inteligenci, který slibuje úplný zákaz systémů na rozpoznávání tváří. Snahy prosadit do něj výjimky popírají jeho smysl.

Jednou nohou v dystopii. Systém rozpoznávání obličejů používá i česká policie

Policie přiznala, že používá software na rozpoznávání tváří, byť údajně jen ke zpětnému porovnávání. Na možnostech zneužití technologie, která se šíří i v soukromém sektoru, to nic nemění. Do osvěty se paradoxně pouštějí soukromé firmy.

Krotit biometrický dohled je fajn. Chybí však diskuse o samotném sdílení identit

Evropský parlament významnou většinou schválil Nařízení o umělé inteligenci, které zásadně omezuje použití kamer rozpoznávající tváře. Toto opatření je však jednoznačně nedostačující. Je třeba posílit diskusi o sdílení obsahu na internetu.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Perspektivy levice

Úspěšná zelená politika musí stát na naději

Pět let poté, co se v Evropě vzedmula „zelená vlna“, dominuje politické diskusi před evropskými volbami strach a polarizace. Levice proto musí klást důraz na pozitivní hodnoty a posilovat je pomocí příběhů založených na naději.

Volební rok v Británii: velké střídání stráží?

Ve Velké Británii začala ostrá fáze předvolební kampaně. Průzkumy ukazují výraznou podporu labouristů, kteří pod vedením Keira Starmera dokáží oslovovat i středové voliče. Konzervativci bojují o poslední zbytky přízně slibem nižších daní.

Ne Husák, ale nedůstojné životní podmínky mnoha lidí ohrožují demokracii

Pronikavý komentář Ondřeje Holuba vysvětlující smysl a kontext Ficovy poklony Husákovi vyvolal i některé pohrdlivé reakce plné nepochopení — přesně takové, jaké jdou Ficovi a jemu podobným na ruku.

Levicové strany musí začít znovu vážně mluvit o majetkové a příjmové nerovnosti

Levici se ani v době rostoucí snižování životní úrovně nedaří oslovovat evropskou veřejnost. Příklon k pravicovým tématům hlasy nepřinesl. Sociálnědemokratické strany nyní mohou zaplnit ideové a programové vakuum, které pomohly vytvořit.

Na protestoch proti Ficovi by ľavica nemala chýbať

Robert Fico si je dobře vědom, že velká část slovenské společnosti se cítí politiky přehlížená. Jeho Smer proto předstírá levicovost, ale ve skutečnosti ničí demokracii. Levice musí tento podvod jasně pojmenovat a nabídnout východisko.

Feminismus a práva žen

Navalného hnutí otevřelo cestu politické emancipaci ruských žen

V opozičním hnutí Alexeje Navalného se výrazně angažovaly ženy. Ruský režim je za to dnes tvrdě stíhá. Mnohé musely odejít do exilu, další si ve vězeních odpykávají mnohaleté tresty.

Francie si dala do ústavy svobodu volby interrupce

Ve Francii je interrupce legální už půl století. Zapsat ji do ústavy je krokem, jak ji ochránit i v případě, že by se k moci dostala síla, která by ji chtěla zrušit. A rozhodnutí zákonodárců je zároveň signálem celému světu.

Sedni!

Debata o Istanbulské úmluvě dokládá hanebný nezájem našich senátorů a senátorek o svět kolem nich. „V našem stavu kultury a civilizace manželství není svaté, potrat není vražda a homosexuální orientace je normální,“ píše Alena Zemančíková.

Osmadvacet senátorů stačilo, aby ČR odmítla Istanbulskou úmluvu

Senát ve středu odmítl ratifikovat úmluvu, ta jde na několik let k ledu. Debata před hlasováním byla směsicí nepravd, strašení a konzervativních klišé. Ministr Blažek se o prosazení úmluvy nesnažil.

Brno & Praha

Praha 1 potřebuje omezení hluku a dopravy, ne absurdní divadlo primátora Svobody

Centrum Prahy dlouhodobě trápí odliv stálých obyvatel. Je to dáno i nočním hlukem z neregulovaného turismu, a především dopravy. Noční zákaz vjezdu do některých oblastí pro motorovou dopravu jde i přes obsažené výjimky správným směrem.

Výběh pro lední medvědy za 1,2 miliardy? Zdroje zjevně jsou, ale jen pro někoho

V situaci, kdy ekonomika stagnuje a instituce škrtají, kde se dá, pražská zoo prudce navýšila rozpočet na jeden ze svých projektů a Rada města Prahy ho bez výhrad schválila. Umělé nafukování veřejných projektů má u nás dlouhou tradici.

Demolice Myslivny padá nejen na vlastníka, ale i na město a jeho instituce

Při právě probíhajícím bourání brněnského hotelu Myslivna je likvidována takřka veškerá umělecká výzdoba. Ničí se tak nejen stavba, ale i historický kontext. Na vině je nejen vlastník a město, ale i kompetentní paměťové instituce.

Letní úprava brněnského přednádraží: částečné změny

Brněnské nádraží a jeho okolí je dlouhodobě velmi špatnou vizitkou města a poslední úpravy nepřinesly výraznější zlepšení. Prostor potřebuje především mnohem razantnější omezení automobilové dopravy.

Pražská politika bydlení připomíná zásah zdravotníků u hromadné havárie

Praha schválila nová pravidla pronájmu sociálních bytů navržená Alexandrou Udženijou z ODS. Zainteresovaní odborníci s novými pravidly zásadně nesouhlasí. Omezení možností získat důstojné bydlení uškodí ohroženým lidem i celé společnosti.

Důl Turów

Premiér Fiala má šanci napravit své selhání a zastavit rypadla u českých hranic

Výsledek polských voleb dává naději, že nová vláda přehodnotí pokračování těžby na dole Turów nedaleko českých hranic. Petr Fiala má možnost napravit nefunkční a nevýhodnou dohodu o podmínkách těžby, kterou uzavřel.

Clona v Turówě nepomáhá a spolu s vodou mizí i důvěra

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že podzemní těsnící stěna v Turówě je funkční. Zároveň přiznává, že vodu z českého území nechrání a ta dál odtéká do Polska. Stěna totiž byla vybudována na špatném místě.

Premiér Fiala brání důl Turów. Polskému soudu i českým občanům navzdory

Polští politici Práva a spravedlnosti hájí v Turówě zájmy těžařů i proti rozhodnutí polského soudu. Petr Fiala v tom polskou vládnoucí garnituru neochvějně podporuje. Zdraví a kvalita života tamních českých občanů jsou mu totiž lhostejné.

S Turówem až navěky. Amen.

Důl Turów získal povolení k těžbě na dalších více než 20 let. Za oběť jí padnou polské lázně Opolno-Zdrój, region přijde o unijní peníze na transformaci a důsledky v úbytku vody a znečištění odnesou místní na české a německé straně hranice.

Násilí na lidech bez domova

Jednou snad budeme v teple domova spát všichni

Pomoci lidem na ulici můžeme koupí takzvané nocleženky. Je to správné, ale ještě lepší bude, až to nebude zapotřebí, protože všichni budou mít kde bydlet. Zákon o podpoře v bydlení k tomu může částečně, ale významně přispět.

Z ulice se dostává těžko. Lidem musí konečně začít pomáhat stát

Českým politikům by slušelo, kdyby přestali chápat bezdomovectví jen jako vadu na kráse veřejného prostoru a zasadili se o jeho prevenci. Těm, kteří už na ulici jsou, je třeba podat pomocnou ruku. Příklady dobré praxe známe, stačí chtít.

Českobudějovická ODS užívá lidi bez domova jako materiál pro svůj populismus

Vedení českobudějovické radnice se rozhodlo přesunout zázemí pro lidi bez domova na městskou periférii. Výsledkem bude ztráta dostupnosti a vytvoření velkého problému. Alarmující je, že motivace místní ODS je především ideologická a zištná.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Spojené státy

Plíživý návrat absolutismu

Soud v americkém státě Delaware rozhodl, že odměna 56 miliard dolarů pro ředitele Elona Muska byla přehnaná. Nejbohatší člověk planety na rozsudek zareagoval bohorovně: pokouší se svou společnost přesunout pod jinou jurisdikci.

Západ se na Ukrajině chová pokrytecky. A sebevražedně

Schizofrenní politika Západu, podle níž je Ukrajina plně suverénním státem, jemuž však nelze veškerá práva suverénního státu přiznat, není ničím jiným než projevem strachu z Ruska. A strach z Ruska znamená jediné — jeho konečné vítězství.

Čeho je moc, toho je příliš. Je načase pustit Assange na svobodu

Je jedno, jaký máte názor na Assange jako novináře nebo člověka. Jeho případné vydání do USA by bylo „smrtící ranou pro investigativní novinářství založené na utajovaných skutečnostech“. Trestán je už jedenáct let. Pusťte ho na svobodu.

V USA se rozhoduje o budoucnosti demokracie

Americké prezidentské volby budou pro budoucnost liberální demokracie zásadní. Trump si i přes řadu trestních stíhání drží vysokou podporu. Zda jej porazí Joe Biden, bude záviset i na tom, kdy a jaké rozsudky padnou v Trumpových kauzách.

Čína & Tchaj-wan

Nové argumenty k teorii úniku viru z laboratoří ve Wu-chanu

Američané odtajnili další část dokumentů k projektům nadace EcoHealth Alliance Petera Daszaka. Materiál obsahuje podrobný návod na genetické modifikace, jejichž výsledkem měly být viry vykazující shodné rysy s virem způsobujícím covid-19.

Čína mezi Izraelem a Palestinci, po boku Ruska a Hútiů

Čína podporuje palestinský boj, zachovává „protizápadní neutralitu“ a stejně jako Rusko se nebojí, že hútijské útoky na dopravní lodě v Rudém moři ohrozí její obchod.

Taiwanské volby — úspěch demokracie v Asii ve stínu břemene minulosti

Svou volbou nového prezidenta dali Taiwanci najevo, že jim záleží na demokracii a nenechají se zastrašit mocným sousedem. Zůstávají však ve stínu nevyřešených historických otázek.

Evropa ve vztahu k Číně klame hlavně sama sebe

Evropská unie už od roku 2008 v rámci úsporných opatření drasticky omezovala investice do rozvoje zdejšího průmyslu. Nyní se hrozí čínského technologického náskoku a snaží se Číně vyhrožovat. Tím ale evropské ekonomice nijak nepomůže.

Jaroslav Tvrdík už zase létá do Číny a vypráví o tom báchorky pro česká média

Jaroslav Tvrdík se vrátil z cesty do Číny a vypráví o přátelství s premiérem Li Čchiangem. Ve hře je ale možná zájem PPF vyvést z Číny tenčící se zisky z kdysi lukrativního podnikání.

Kulaté výročí iniciativy Pás a stezka. Ukončíme českou spolupráci?

Letos na podzim slaví Si Ťin-pchingův projekt Pás a stezka desáté narozeniny. Partnerským zemím přináší místo profitu především extrémní zadlužení, zato geopolitický vliv Číny roste. Svou stopu má tato iniciativa i v České republice.

Měl covid-19 původ ve Wuchanském institutu? Mluví pro to silné argumenty

Původ pandemie covidu-19 nebyl ani po téměř čtyřech letech uspokojivě objasněn. Stále více indicií nicméně míří do výzkumných laboratoří v čínském Wu-chanu. Jasno o původu viru dodnes nemáme i v důsledku netransparentnosti čínských orgánů.

Pulzující africký kontinent

Somaliland: Na cestě k uznání 55. státu Afriky?

Ve stínu dlouhodobých katastrofálních poměrů v regionu Rohu Afriky zůstává fakt, že tu již desítky let prosperuje kvazistát Somaliland. Jeho dějiny ukazují, nakolik poměry v dnešní Africe stále ovlivňuje její koloniální minulost.

Chaotické volby v Kongu se dotýkají i České republiky

V Demokratické republice Kongo proběhly prezidentské volby, jež pošlapaly všechny základní demokratické principy. Mimořádné nerostné bohatství země je však pro EU i USA natolik lákavé, že tamní režim raději akceptují.

Etiopie: Je snazší obviňovat Západ než usilovat o pozitivní změnu

Před rokem Etiopie stála na prahu občanské války. Poté se situace poněkud uklidnila, avšak většina problémů zůstává. Etiopie má přitom potenciál pro rozvoj, vláda však raději spoléhá na pomoc ze světa. Profituje z toho Čína.

Poučení z katastrofy v Derně

Příběh zkázy východolibyjského města o velikosti Olomouce mimo jiné ukazuje, jak je dilema mezi tlumením klimatických změn a adaptací na ně falešné.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Prezidentské volby

Te Deum jako ornament inaugurace

Zdá se, že Petr Pavel chce svým rozhodnutím „zarámovat“ svou inauguraci chvalozpěvem Te Deum stvrdit mýtus „moudrého vladaře na Hradě“, který je v českém národě kontinuálně upevňován navzdory republikánskému zřízení prakticky od dob TGM.

Za změnami v české politice je i generační posun

Za úspěchem Petra Pavla nestojí jen povaha jeho osobnosti či podoba kampaně. Neopominutelnou roli jistě sehrála i výrazná generační obměna. Nastal ideální čas tento jev zasadit do kontextu a důkladně jej interpretovat. Je politicky klíčový.

Nechme Pavla se dovybarvit. Jak ohledně Ukrajiny, tak ohledně Tchaj-wanu

Nastupující prezident zaujal hned v prvním týdnu po zvolení několika silnými zahraničněpolitickými výroky. Každý z nich však může indikovat řadu různých konkrétních politik, ne nutně konfrontačních.

Město a bydlení

Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno

Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Dopis z ošklivého Lisabonu

Lisabon a další města na portugalském pobřeží jsou stále více postižena mezinárodní gentrifikací a snahou přizpůsobit se vkusu zahraničních turistů. Krize bydlení, kterou zažívá většina evropských velkoměst, se tu ukazuje ve vší palčivosti.

Vídeň, Berlín, Barcelona: vzory měst, která usilují o dostupné bydlení

Ceny bydlení a nájemného rostou několik dekád a komodifikace bydlení situaci ještě výrazně zhoršila. Existuje však nemálo příznivých příkladů z evropských měst, které dokládají, že právo na bydlení může být skutečně přiznáno všem.

Nová platforma Akademie věd má zlepšit prestiž nájemního bydlení

V úterý 6. prosince 2022 spustil Sociologický ústav Akademie věd online platformu NájemPlus. Jejím cílem je zvýšit kvalitu a prestiž soukromého nájemního bydlení v České republice.

Sdílené bydlení: budoucnost městského plánování, nebo luxus pro privilegované?

Pokud se projekty sdíleného bydlení mají stát jedním z východisek současné krize bydlení, musí odmítnout neoliberální vzorce a otevřít se marginalizovaným vrstvám společnosti.

Potravinová nejistota způsobuje choroby z blahobytu

Rapidní růst životních nákladů ovlivňuje způsob, jakým se stravujeme. Až osmnáct procent obyvatel ČR zažívá potravinovou nejistotu, která má vliv na jejich zdraví a celkové vyhlídky. Je přitom fér mluvit o „chorobách z blahobytu“?

Recenze

1670 čili Jak rozesmát Poláky. A Čechy také

Seriál 1670 je jedním z příkladů, že Poláci dokáží na vlastní historii pohlížet se sebekritickým odstupem a použít ji i jako námět ke vtipnému zpracování aktuálních společenských témat. Kupodivu tato satira baví i Čechy.

Chci tě celou. Poznámky Milana Blahynky o totalitě

Nad eseji doyena české literární kritiky Milana Blahynky: navzdory některým nemístným paušalizacím a nepřesně mířeným atakům jeho stěžejní teze je podstatná — je třeba vzdorovat „totalitě prodejnosti“.

Neviditelná moc mafiánské praxe

Nad knihou francouzského historika Jacquesa de Saint Victora Neviditelná moc. Mafie a stát v moderních evropských demokraciích o sepětí organizovaného zločinu a slabého státu přemýšlí sloupkařka DR Alena Zemančíková.

Vzpomínky

Památce Alexeje Navalného

V Alexeji bylo tolik naděje, že by ji dokázal probudit i ve své milované zemi, pro kterou byl odhodlán položit život; dokázal by Rusko nadějí naplnit. V Rusku se říká, že největší tma je před svítáním. A teď už se opravdu potemňuje.

Jacques Delors byl velkým hybatelem sjednocující se Evropy

Delors zanechal v Evropě stopu jako málokdo: jednotný trh, jednotná měna, Maastrichtská smlouva, Erasmus. A také silná pozice Komise a jejího předsedy.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Bob Dole má rád Pepsi. Buď jako Bob Dole

V USA si letos připomínali těsně nedožité stoleté narozeniny významného politika, jenž se stal symbolem „starých dobrých časů“. Na jeho osudech by se dalo vyučovat, jak politika v předtrumpovské i předobamovské éře vypadala a jak se měnila.

Jan Dlask, veskrze dobrý člověk

Na Jana Dlaska (5. září 1973 — 21./22. prosince 2023), všeobecně oblíbeného vyučujícího na oboru Finská studia, prvotřídního znalce literatury finských Švédů a neobyčejně laskavého člověka, vzpomíná jeho kolega a přítel od dětských let.

Občan Karel