Britský Nejvyšší soud prohlásil premiérovo uzavření parlamentu za nezákonné
Petr JedličkaDolní sněmovna byla znovu otevřena, poslanci se vracejí do práce. Soudci dali za pravdu stěžovatelům, podle nichž neměl premiér k více než měsíční prorogaci přijatelné důvody.
„Mimořádné, nevídané, měnící poměry — politické a ústavní dopady dnešního rozhodnutí (Nejvyššího soudu) těžko přecenit.“ S touto formulací komentuje právní expert BBC Clive Coleman úterní verdikt britského Nejvyššího soudu, který prohlásil letošní prorogaci parlamentu — ceremoniální uzavření sněmoven mezi jednotlivými schůzemi — za nezákonnou.
To, co letošní uzavření parlamentu odlišovalo o dřívějších, bylo jeho načasování a délka. Premiér Boris Johnson ji stanovil na více než měsíc, přičemž obvykle trvá čtyři až šest dní. Navíc si vybral část letošního září a října — pět týdnů z osmi předcházejících stále platnému datu britského odchodu z EU.
Kritici Johnsona již od počátku tvrdili, že tradiční premiérskou pravomoc zneužil v politickém boji. Soud ve svém verdiktu podobně ostře nemluví, konstatuje však, že „rozhodnutí (premiéra) doporučit Jejímu Veličenstvu (královně) prorogaci parlamentu bylo nezákonné, neboť v důsledku (...) zkrátilo parlament na jeho schopnosti vykonávat funkce předepsané ústavou, a to bez dostatečného opodstatnění“.
Předsedkyně Nejvyššího soudu Lady Hale dále uvedla, že se na verdiktu shodlo všech jedenáct soudců jednomyslně, že aktuální prorogace tedy neplatí a že je na předsedech parlamentních komor, jak s daným verdiktem naloží.
Výrazný předseda Dolní sněmovny John Bercow, jenž patřil k nejhlasitějším kritikům Johnsonova kroku, zareagoval obratem prohlášením, že schůze sněmovny bude pokračovat ve středu, a to v 11:30 londýnského času. Podle Johnsonových plánů se přitom měli poslanci sejít až v polovině října.
Co bude nyní
Parlament stihl ještě před prorogací zavázat premiéra tzv. Bennovým zákonem, aby zažádal 19. října o další odklad opuštění EU, pokud poslanci neschválí do té doby buď nějakou brexitovou dohodu, anebo brexit bez dohody. Nyní může sněmovna zkusit nadiktovat premiérovi další politiku, jelikož vláda nemá od rozpadu konzervativního klubu na začátku měsíce poslaneckou většinu.
„Johnsonovi hrozí, že se stane jakousi politickou zombií bez vlastní vůle musící plnit cizí politická zadání,“ uvedl v úterním pásmu Channel 4 přímo Gary Gibbon, politický zpravodaj stanice.
Bránit se Johnson může dle analytiků tím, že získá ad hoc většinu pro předčasné volby, v čemž byl už dvakrát neúspěšný, a kvaziobstrukcí — nyní v září totiž probíhají stranické programové konference, kvůli kterým lze žádat přerušení práce na parlamentu na několik dní, a Johnson může přistoupit také k další prorogaci, tentokrát zákonné, tedy několikadenní. Dále může premiér sám rezignovat, a pak může ještě přijít o důvěru, pokud lídr opozice Jeremy Corbyn příslušné hlasování vyvolá.
Rezignovat ovšem dle posledních zpráv Johnson nehodlá. Na klimatickém summitu v New Yorku, kde ho verdikt v úterý zastihl, prohlásil, že se stanoviskem soudu zásadně nesouhlasí, ale bude jej respektovat, a že verdikt soudu v svých důsledcích komplikuje vyjednávání o brexitového dohodě s EU, ale že on je povede dále tak, aby Británie opustila Unii opravdu k 31. říjnu.
K hlasování o nedůvěře přitom nemá vůli zase opozice, tedy alespoň prozatím. Všichni představitelé labouristické stínové vlády oslovení novináři v úterý na své programové konferenci shodně uvedli, že napřed musí být spolehlivě zabráněno divokému brexitu, tedy odsouhlasen odklad — že zájem země musí být upřednostněn před stranickým.
Nejpravděpodobnějším scénářem je tak několikadenní sněmovní přestřelka, následovaná soustavnou opoziční snahou zavázat vládu ještě pevněji k odložení brexitu. Vláda se bude naopak snažit parlament tlumit, zpochybňovat smysluplnost jeho fungování ve stávajícím složení, a dále tak připravovat půdu pro rozhodující střet o rámování předčasných voleb, jež budou nejspíše v listopadu nebo v prosinci.
Další informace:
BBC News MPs demand answers over Parliament suspension
Channel 4 News What next for Brexit? Supreme Court rules Boris Johnson's parliament suspension was unlawful
New Stateman Are we heading for a government of national unity?
The Guardian Boris Johnson indicates he may renew attempt to suspend parliament
TLDR News Supreme Court's Prorogation Ruling Explained - Brexit Explained
... v jedné z replik dnes Johnson dokonce naznačil, že pokud by některá z menších stran chtěla navrhnout hlasování o nedůvěře vládě (což dle tradice dělá jen lídr opozice), že jí pomůže.
Objevují se názory, že Johnson a jeho lidé vidí jako nejschůdnější cestu chovat se tak, aby vyprovokovali labourisy k příslušnému hlasování, a tím si vynutili včasné volby. Někteří labourističtí poslanci už dnes pokřikují ze svých lavic na Johnsona: "Patříš za mříže".