Vládní škrty budou pro společnost devastační. Alternativa existuje
Daniela OstráVládní konsolidační balíček veřejné rozpočty nezachrání, zato poškodí nejzranitelnější skupiny občanů a ohrozí budoucnost celé společnosti. Skutečným řešením je větší daňová zátěž bank, velkých firem, nadnárodních korporací a oligarchů.
Minulý týden vládní a opoziční poslankyně a poslanci sváděli další ze série krvavých bitev u sněmovního řečnického pultíku. Tentokráte celých dvacet sedm hodin věnovali na jedné straně obhajobě, na straně druhé tvrdé kritice vládního konsolidačního balíčku. Jak je už pro současnou Sněmovnu neblahým zvykem, diváci byli svědky prázdných frází, bezobsažného řečnění nebo podpásových osobních útoků. V diskusi opět chybělo to podstatné — pojmenování cílů celého balíku opatření, jeho dopadů na společnost a možných alternativ.
Fialově vládě lze vyčíst mnohé, mimo jiné i špatnou komunikaci s veřejností. Nicméně v jednom všechny koaliční strany hovoří jasně a zřetelně: musíme přijmout předkládaná tvrdá opatření, protože jsme si žili nad poměry a musíme šetřit.
Ponechme nyní stranou diskusi nad tím, zda generalizace onoho „žití si nad poměry“ na celou společnost není neúnosně arogantní. Zaměřme se na druhou část vládního sdělení: cílem politiky Fialova kabinetu je snížit veřejné výdaje a tím postupně také deficit státního rozpočtu. Děsivé ve své prostotě.
Škrty. A co dál?
Veřejné finance nejsou v dobré kondici a bezpochyby potřebujeme plán, jak je ozdravit. Samotné snížení deficitů ale nemůže být politický program. Vládě chybí vize, kam se naše země těmito opatřeními má posunout za pět, deset či dvacet let.