Fialova vláda vs. senioři. Kdo je tu skutečným bezpečnostním rizikem?
Daniela OstráSnahou prosadit snížení valorizace důchodů pomocí stavu legislativní nouze vláda útočí na důstojnost seniorů, podkopává právní stát a ohrožuje vnitřní bezpečnost země.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová vyhlásila stav legislativní nouze. Jde o nástroj, který dramaticky zkracuje proces projednávání návrhů zákonů a v podstatě dává minimální prostor pro vyjádření opozice.
I z těchto důvodů je možné jej vyhlásit jen za mimořádných okolností, kdy státu hrozí značné hospodářské škody, jsou ohrožena základní lidská práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu. Důvodem, který Fialovu vládu, potažmo Pekarovou Adamovou k tomuto kroku vedl, je snaha stihnout schválit snížení valorizace důchodů.
Senioři nemohou za neschopnost vlády
Záměr nechat platit seniory dopady nekompetentní vládní politiky v oblasti veřejných financí si sám o sobě zaslouží reakci. Nyní se totiž v plné síle ukazuje, jak populistické sliby SPOLU před Sněmovními volbami v roce 2021 odmítající jakékoliv zvyšování daní, naráží na realitu veřejných rozpočtů. Jenže tehdy nikoho s výjimkou sociální demokracie zásadní debata o nutnosti změn v daňovém systému nezajímala. Média byla pohlcena bojem „dobro vs. zlo“.
Důsledek absence programové předvolební debaty je ale dnes drtivý pro ty, kteří se nemohou bránit. Senioři jsou příjmově zcela závislí na státu. Podoba jejich spotřebního koše z nich nadto činí skupinu mnohem citlivější na zdražování základních potravin nebo léků. To si samozřejmě pravicová vláda uvědomuje. Empatii, ohleduplnost a citlivost v sociální oblasti u ní ale nehledejme.
Vraťme se však ke způsobu, jakým chce vláda svoji misi „Robina Hooda naruby“ splnit. Sahá k nástroji, který se používá při zcela mimořádných situacích. Kterou z nich nenasytní senioři lačnící po prostředcích na nákup základních potravin, léků a zaplacení nájmu splňují?
Znamená zákonem daná valorizace penzí riziko značných hospodářských škod? Ústavní právníci se neshodnou. Faktem ovšem je, že ministr financí Stanjura nesedí ve svém úřadě týden. Měl a má k dispozici čísla a predikce. Valorizační mechanismus je snad členům Fialovy vlády také dlouhodobě známý. A co je nejdůležitější: premiér ani šéf státní kasy nám neoznámili, že se země nachází v bankrotu. To by zajisté podmínku značných hospodářských škod naplňovalo.
Jsou valorizací důchodů ohrožena lidská práva a svobody občanů? Zcela „překvapivě“ nikoliv. Článek 10 Listiny základních práv a svobod naopak zaručuje právo na zachování lidské důstojnosti a osobní cti. Pokud je dnes v naší zemi téměř polovina všech seniorů ohrožena chudobou, je ohrožena i jejich lidská důstojnost. Úkolem a povinností vlády, která dbá ústavních pořádků, je jim pomoci.
Vláda poškozuje právní stát a destabilizuje společnost
Zbývá tedy poslední možnost — senioři jsou bezpečnostním rizikem pro tuto zemi. Zde si lze představit jediný možný scénář, který by se této definici přiblížil. Pokud by důchodci a všichni, na které tvrdě dopadá a pravděpodobně nadále bude dopadat vládní politika, masivně vypověděli poslušnost systému, který jim v krizové situaci neumí nebo nechce pomoci. Proč by poté měli volit „demokratické“ strany? V jejich očích je jedinou šancí, jak ukázat svoji nespokojenost, antisystémová volba.
Nicméně v takovém případě bude na vině vláda, která si ve své aroganci neuvědomuje, že otázka bezpečnosti má mnoho podob. Samotné investice do modernizace armády nezachrání společnost, která se rozpadá a v níž posilují radikální skupiny. Z historie víme, že se tak děje většinou vlivem zhoršení socioekonomické situace obyvatel.
Vyhlášení stavu legislativní nouze je z výše uvedených důvodů neoprávněné. Mimořádné okolnosti nejsou naplněny. Krok Markéty Pekarové Adamové poškozuje právní stát, dost pravděpodobně je i protiústavní. A co hůře — dupe po posledních zbytcích sociálního smíru a ohrožuje tak vnitřní bezpečnost naší země.