ŠKRTY: Prominenti škrtacího balíčku

Jan Bittner, Petr Bittner

V předchozí epizodě bratři Bittnerové mapovali, jak vládní škrtací balíček dopadá na pracující a chudší podnikatele. Druhý díl svižné analýzy se zaměří naopak na prominenty, kterým se ony tolik „nezbytné“ škrty jakýmsi zázrakem vyhnuly.

Podcastem provází ekonom Jan Bittner a sloupkař Deníku Referendum Petr Bittner. Grafika Adam Hrubý

Kde měla vláda naopak přitlačit — a nepřitlačila? Podcast Škrty opět supluje práci ministra financí, který by měl pravidelně informovat o stavu českého daňového systému. Vláda vysvětluje a obhajuje, ale vůbec nemluví o tom hlavním: na koho její škrty dopadnou a komu dokonce pomůžou.

Největším obloukem Fialova vláda našlapuje kolem míst, kde je paradoxně nejvíc potenciálních prostředků pro děravý rozpočet: zdanění majetků a kapitálových příjmů. Renty, úroky, dividendy, výhry, dědictví.

Proč mají investiční fondy daň z příjmu 5 %, zatímco dětská herna v Letohradě 21 %? Jak slouží občanům vláda, která je bláznivě zamilovaná do velkých peněz?

00:00 / 00:00

Prominenti škrtacího balíčku

Škrty - podcast bratří Bittnerů

Podcast ŠKRTY

Podcast ŠKRTY si dělá „nesouhlasné vlnovky“ pod výroky takzvaných „nezávislých ekonomů“ a odhaluje, co se skrývá za tradičními poučkami „mužů v saku“. Bratři Bittnerové budou cupovat pohádky o tom, že k prosperitě se dá proškrtat, že státní dluh je jako kontokorent, že nízké daně jsou vždycky lepší než vysoké, že s inflací se bojuje zmrazováním platů, nebo že krizi bydlení vyřeší výstavba luxusních apartmánů.

Nový díl najdete každý měsíc na stránkách Deníku Referendum a v podcastových aplikacích.

Autoři: Petr Bittner, Jan Bittner

Produkce: Gaby Khazalová

Dramaturgie: Ivo Bystřičan

Zvuk a střih: Martin Ožvold

Grafika: Adam Hrubý

Podcast vznikl za podpory Friedrich-Ebert-Stiftung.