ŠKRTY: České (polo)penze

Jan Bittner, Petr Bittner

Bratři Bittnerové se v dalším díle oblíbeného podcastu vydávají prozkoumat, odkud se vzaly důchody, odkud se na ně dnes bere a zda na ně bude i zítra.

Podcastem provází ekonom Jan Bittner a sloupkař Deníku Referendum Petr Bittner. Grafika Adam Hrubý

Nové Škrty zabrousí do ožehavého tématu: důchodů. Je možné, aby se důchodová reforma někdy stala realitou, anebo je odsouzená zůstat prioritou?

„Vláda se snaží fungovat jako my všichni na konci měsíce: poslepovat objektivně nedostatečné příjmy a u toho se tvářit, že je to v pohodě…“

V rychlém historickém exkurzu představí bratři Bittnerové nejprve tři dosavadní důchodové reformy v dějinách civilizace — shazování seniorů z útesu, vejminek a státní důchodový systém —, aby se vrhnuli na současné možnosti.

00:00 / 00:00

České (polo)penze!

Škrty - podcast bratří Bittnerů

Epizoda nabídne také ideologický rozbor nejslavnějších „hurá-nazdar-výletu“ výroků o důchodech, které zaplavují veřejný prostor.

Stále početnější a stárnoucí posluchačstvo rovněž ocení, když někdo příčetný srozumitelně vysvětlí, z čeho a jak se vlastně v současnosti důchody platí. Třeba nám to všem pomůže pochopit, co ve skutečnosti znamená, když politici a ekonomové říkají „nebude na důchody“.

Podcast ŠKRTY

Podcast ŠKRTY si dělá „nesouhlasné vlnovky“ pod výroky takzvaných „nezávislých ekonomů“ a odhaluje, co se skrývá za tradičními poučkami „mužů v saku“. Bratři Bittnerové budou cupovat pohádky o tom, že k prosperitě se dá proškrtat, že státní dluh je jako kontokorent, že nízké daně jsou vždycky lepší než vysoké, že s inflací se bojuje zmrazováním platů, nebo že krizi bydlení vyřeší výstavba luxusních apartmánů.

Nový díl najdete každý měsíc na stránkách Deníku Referendum a v podcastových aplikacích.

Autoři: Petr Bittner, Jan Bittner

Produkce: Gaby Khazalová

Dramaturgie: Ivo Bystřičan

Zvuk a střih: Martin Ožvold

Grafika: Adam Hrubý

Podcast vznikl za podpory Friedrich-Ebert-Stiftung.