Ivan Bartoš: Evropská Zelená dohoda je šance změnit se z montovny na mozkovnu
Radek KubalaS předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem jsme mluvili o nutnosti transformovat zemědělství a ukončit spalování uhlí. A také o tom, že ve vládě je příliš mnoho ministrů průmyslu a obchodu.
Co znamená heslo ekologie bez ideologie?
My se snažíme dlouhodobě při tvorbě programu vycházet z dat, modelů a faktů. Téma ekologie by podle mě mělo být naprosto přirozené, nehledě na stranickou příslušnost, protože to je otázka budoucnosti a našeho společného prostředí. Nicméně to téma u nás je extrémně polarizované. Ať už se bavíme o zastáncích starých pořádků, kteří jsou a priori proti čemukoliv citlivému vůči životnímu prostředí, nebo o těch, kteří z mého pohledu mají správný záměr, nicméně v argumentaci často chodí za hranici racionality. My se s tím tématem snažíme pracovat racionálně, bez ideologických klapek na očích.
Co znamená například řešit sucho bez ideologických klapek na očích?
Blíží se krajské volby, do kterých jsme si stanovili jednadvacet priorit, z nichž čtyři se týkají sucha a ekologických témat. Celý problém totiž potřebujeme řešit komplexně a na všech úrovních, transformovat zemědělství, lépe se starat o lesy a krajinu. Proto i v tom programu pro krajské volby máme podporu pro ekologické zemědělství, jako to třeba už děláme v Praze, kdy nepronajímáme městskou půdu zemědělcům, kteří nehospodaří ekologicky.
Když to vztáhnu na celostátní úroveň, tak potřebujeme hlavně změnit dotační politiku, která je nastavena až zrůdně. Nejvíce z ní těží velké agrokomplexy, které vznikly predátorským převzetím menších farem. To se v byznysu stane, ale nesmí se to dít protizákonně nebo s politickou asistencí. Celý tenhle komplex je už šestým rokem podporovaný premiérem a dříve ministrem financí ve střetu zájmů, který v tom odvětví roky podnikal a nyní si nastavuje parametry zemědělské politiky, která mu vyhovuje.
Co byste tedy dělali vy pro podporu malých a ekologických zemědělců?
Klíčová je dotační politika. Je těžké zemědělcům nakázat, co mohou a nemohou dělat, nicméně sektor je propojený s dotacemi, a ty mohou být účinným nástrojem. Jedním ze závažných problémů způsobujících sucho jsou velké lány monokultur, jako je třeba řepka, bez přírodních remízků a tůněk. Přesto zemědělec, který takto nešetrně hospodaří, tak na dotace dosáhne.
Navíc dalším z problémů je přehnané využívání chemických postřiků, které otravují půdu a podzemní vodu. Potřebujeme ten dotační mechanismus nastavit tak, aby podporoval zavádění krajinných prvků, střídání plodin a postupy ekologického zemědělství. Nemůže se dít třeba to, že když si vysadíte na svém pozemku strom, tak přijdete o část peněz vyplácených na velikost zemědělské půdy.
Potřebujeme ty zemědělce motivovat pozitivně, podnítit rozvoj ekologického zemědělství a stejně tak ekologizovat stávající farmy. Peníze se na to dají využít i v rámci evropské Zelené dohody.
Většina uvedených věcí se dá dělat elegantně a rychle, ale to by v klíčových pozicích nesměli sedět lidi, kteří na intenzivním zemědělství a ničení přírody vydělávají. U Babiše je to jasné, buď nemůže být premiér, nebo se musí Agrofertu reálně zbavit, nejen naoko. Pokud je v takovém střetu zájmu, neměl by se Agrofert účastnit žádných dotačních programů ani státních zakázek. Nejde ovšem jenom o Babiše, ale i o ministra zemědělství Tomana, který rovněž hájí zájmy velkých agrofirem.
Vláda oprášila plán na výstavbu desítek nových přehrad. Jaký máte názor na stavbu nových přehrad vy?
Nemohu se vyjádřit k výběru konkrétních lokalit, protože neznám detaily. Faktem ale je, že pitná voda mizí a je potřeba ji uchovávat. V některých místech ty přehrady dávají smysl, protože vy potřebujete vodu buď zachytit nebo odněkud napustit. Ale jestli tohle má být reakce na akutní problém, který sucho představuje, tak to je úplně mimo. Ta reakce musí být jiná. Z logiky věci, když se bavíme o stavbách za sedm let tak to neřeší současný nedostatek vody.
Myslím, že pro současnou českou politiku je tady ten projekt typický. Vláda mluví o velkých stavbách, aby to dobře vypadalo v médiích, ale reálně pro řešení akutního problému nedělá nic. Nebudu nadávat na ideu stavby přehrad na pitnou vodu, my potřebujeme jak krajinné prvky a aktivní změnu způsobu nakládání s půdou, tak na některých místech i přehrady. Ale skutečná řešení pro nejbližší roky jsou jinde a už jsem je popisoval v odpovědi na předchozí otázku.