Problémem české debaty o Evropské unii jsou její zastánci, nikoli odpůrci
Martin HančlOdpůrci Evropské unie jsou srozumitelní, jakkoli nám je jejich idea protivná. Zastánci Evropské unie chybují, pokud se omezují na obranu statu quo za pomoci tabulek a čísel. Je třeba přijít s vlastní ideou a tu statečně hájit.
Nedávné hlasování v Poslanecké sněmovně o možnosti konat v České republice referendum o vystoupení z Evropské unie přineslo také prohlášení některých proevropských politiků, že jsou připraveni se s odpůrci Unie utkat v referendu, či přesněji řečeno v jemu předcházející kampani. Chtěli by tak, jaksi s konečnou platností, dokázat nesmyslnost úvah o Czexitu.
Říct, že referendum o členství v Evropské unii se koná každý den je jistě klišé. Platí však dnes, v době pandemie a každodenních úvah o tom, zda Evropská unie situaci zvládá či nezvládá, více než kdy jindy. Je tak možná vhodná doba se zamyslet nad tím, zda česká diskuse o unijních tématech je natolik kvalitní, aby dala vzniknout přesvědčivým argumentům ve prospěch zachování proevropského směřování České republiky.
Česká diskuse o Evropské unii se dlouhodobě odehrává mezi dvěma tábory. Nazvěme je pro zjednodušení eurooptimisté a euroskeptici. Eurooptimisté Unii brání. Euroskeptici ji naopak kritizují.
Spíše než skutečné diskuse jsme však svědky potvrzování dosavadních pozic. Příčin takového stavu je celá řada a nejsou to jen populární mizivé počty českých novinářů působících přímo v Bruselu. Existují určitě i mnohem hlubší příčiny. Je jich mnoho a jsou vzájemně provázané. Například vyšší počet Čechů na vysokých unijních postech, kteří by do diskuse vstoupili se zcela novými zkušenostmi, by mohl zásadně zvýšit její kvalitu.
Příčiny nechme však stranou a soustřeďme se na symptomy. Jejich popis nám snad pomůže znovu okysličit uvadající českou debatu. Věříme totiž, že právě jedině nově započatá debata o Evropské unii může nakonec vést ke zlepšení postavení České republiky v ní i ke zlepšení pověsti Unie u nás.
Tři příklady slabin v argumentaci zastánců Evropské unie
Jelikož jsou to právě eurooptimisté, kteří by především měli mít zájem na kvalitní diskusi o Unii, nechme také nyní stranou metody euroskeptiků a poukažme na chyby v našem vlastním táboře. V čem spočívá nedostatečnost českých eurooptimistů? Nabídněme neuzavřený výčet ilustrativních příkladů.
Prvním je malá schopnost vykládat aktuální situaci v širším kontextu, který by umožnil seznámit se nejen s popisem aktuálního stavu. Současným příkladem budiž obhajoba postupu Evropské unie v době nastupující pandemie.
Eurooptimisté konstatují, že Unii tvoří instituce, jež nyní nelze kritizovat, protože nedisponují dostatečnými kompetencemi. Chápeme-li však Unii také jako členské státy, pak selhala, protože státy mohly postupovat koordinovaněji, rychleji apod. Tyto komentáře, které končí tam, kde začíná problém, jsou typickým příkladem opatrného českého přístupu k unijním tématům. Jejich výsledkem je pak absence skutečné diskuse o Evropské unii.
že zdejší filozofující političtí komentátoři nemají k tomuto příspěvku co říct.
Já tedy s panem Hančlem naprosto souhlasím, třebaže nejsem zcela přesvědčen, zda by navrhovaný způsob přístupu k věci eurooptimistů se současným stavem EU nějak pohnul, tedy pomohl.
Ale pravda, dosavadní „zanďour“ v žádném případě nic neřeší, navíc ano, činí z kritiků EU srozumitelnější stranu sporu.
Proč nazývat odpůrce eurooptimistů „euroskeptiky‟, jak si říkají oni sami, aby vyvolali dojem, že oni jsou strážci kritického rozumu, proč ne symetricky europesimisty? Zvlášť když jsou to ve skutečnosti spíše eurofobové nebo antieuropeisté.
EU vznikl jako záštita zájmů evropské ekonomiky na globálním trhu a jako záštita zájmu o potlačení tradiční nacionální řevnivosti občanstva. Iniciátor tohoto procesu se nikdy v českém prostoru nenacházel - byli jsme přizváni k hotovému.
Aktivní přínos evropanství tmelící EU nelze od diletantů evropanství plus liberální demokracie očekávat, zato ale nabídku vzorových obrazů averze vůči EU.
Jak jinak, když navíc je demokracie je neoliberalismem natolik porouchaná, že i ti Britové jsou mimo....bych dodal.