Profil čtenáře:
Honza Macháček

Profese: chemik
E-mail: Hloupy.Honza@centrum.cz

Na evropském, a obzvláště pak českém přístupu k migrantům mě fascinuje, že je nejen nelidský, ale také ekonomicky iracionální. Někteří jednotlivci a skupiny samozřejmě na pošlapávání práv uprchlíků vydělávají, ale dostává se jim obrovské voličské podpory od lidí, kteří na ničení životů migrantů jen a jen prodělávají.

Ani korunu na pomoc migrantům, ale miliardy na jejich týrání a zabíjení.

Platíme obrovské částky za ostrahu hranic, která nám bude k ničemu, až k těm hranicím přijedou Putinovy tanky, ale skvěle dovede honit neozbrojené chudé lidi jako zvěř, bít je, okrádat, občas i zabíjet, větnit je a násilím přesouvat. Platíme brutálním diktátorům za věznění migrantů, kteří by se na svobodě mohli pokusit vstoupit na naše území. Platíme gangům obchodníků s lidmi za to, že lidi, kteří by chtěli k nám, pochytají a prodají někam do otroctví. Platíme, platíme, platíme, a vůbec se neohlížíme na to, kolik nás to stojí.

Zato odmítáme vydávat jakékoliv prostředky na pomoc uprchlíkům a na integraci migrantů. Dokonce jsme ochotnější platit diktátorům mimo EU za zadržování migrantů než přispívat vlastním partnerům v unii na jejich přijímání.

A jako se nestaráme, kolik peněz vyhazujeme za týrání migrantů, nestaráme se ani o to, jak velkým přínosem pro naše hospodářství by ti lidé mohli být, kdybychom je přijali, a ještě jim třeba pomohli s integrací, například jazykovými kursy.

Přitom když jsme teď skoro nedopatřením, naprosto výjimečně, přijali větší počet uprchlíků z Ukrajiny, ukazují čerstvá data, že na jejich přítomnosti vyděláváme. A to i přesto, že další data ukazují, že na přijetí uprchlíků z Ukrajiny vyděláváme méně, než bychom mohli, kdybychom k nim byli vstřícnější, zejména kdybychom jim zajistili bezplatné kursy češtiny a dostatečnou podporu, aby na ty kursy měli čas chodit, kdybychom jim pomohli, aby u nás využili svou kvalifikaci, a tak nám mohli vypomoci s nedostatkem řady profesí a aby odváděli do našeho rozpočtu vyšší daně, než když jsou nuceni vykonávat jen nejhůře placené nekvalifikované práce.

My obětujeme své vlastní zájmy, své vlastní zisky, svůj vlastní blahobyt, jen abychom mohli škodit migrantům. Pácháme čiré zlo pro zlo.

Vyvlastňovat Tykačovy zastaralé elektrárny a doly nemá smysl, ty je třeba hlavně nedotovat a nechat zkrachovat. Ať přestane hrozit, že je zavře, a konečně to udělá.

Vyvlastnit Tykačovi úplně všechno, to by smysl mělo. Ale jedině bez náhrady, ne že mu za to stát zaplatí. Za jeho podniky na zavření neplatit v žádném případě.

Kdyby snad ještě někoho zajímaly moje staré fotky, stále je mám vystavené na svém domácím webserveru, jen jsem si koupil doménu buchtojed.cz, takže má fotogalerie z jedné z prvních akcí ProAltu má teď adresu https://buchtojed.cz/galerie/Drab2010/

V době, kdy programem vládní většiny je naprostá destrukce státu, zničení všech veřejných služeb, výprodej posledních zbytků státního majetku a naprosté zbídačení chudší nejméně poloviny populace, jsou obstrukce to nejlepší, co se může v parlamentu stát.

Tragedie toho, jakou máme parlamentní opozici, spočívá až v tom, že tohle nám bude vládnout po příštích volbách (protože mimoparlamentní opozice, ve které by se snad našly lepší strany, není vidět, nikam do televize ji nezvou a nikdo ji volit nebude). O nějakou kultivovanou věcnou debatu především nemá zájem vládnoucí parlamentní většina, která jednoduše prohlasovává výmysly odporující dostupným datům a odborným analýzám a na žádnou kritiku nedbá. Změny jednacího řádu, které by omezily obstrukce, by jen posílily tyranii parlamentní většiny a umožnily jí škodit rychleji a ve větším rozsahu.

Kde vidí Jiří Pehe jaké přeplacené zaměstnance? Nějaká firma snad přeplácí jeho osobně?