0/350 000 Kč Podpořte nás trvalým příkazem na cestě k finanční stabilitě ♥︎ Daruji
×

Profil čtenáře:
Honza Macháček

Profese: chemik
E-mail: Hloupy.Honza@centrum.cz

Právě jsem zaslechl v rozhlase Bohumila Pečinku (což tedy není zrovna přední politický analytik, tak je snad naděje, že střílí úplně vedle) spekulovat, že prezident Zeman se chystá navrhnout nějakou svou vládu národní jednoty, která by nás provedla koronakrizí. Možná nám tatíček Zeman opět splní přání a odstraní zdiskreditovanou Babišovu vládu stejně jako zdiskreditovanou vládu Nečasovu. Nakonec na toho Babiše budeme ještě vzpomínat s láskou.

Je to smutné, že to musím říct, pane Kolaříku, ale vás za svého soudruha nepovažuji.

Že by s vládou ODS a TOP09 bylo ještě hůř než s Babišem, je prakticky jisté, stačí podívat se, kdo nominoval do krizového štábu Šmuclera.

Pravice by vládla zhruba stejně jako Andrej Babiš, protože Andrej Babiš je pravice, co jiného by mohl oligarcha být? Oproti pravicovým politrukům z ODS a TOP09 je pouze pragmatičtější a ochotnější hodit čas od času pár drobných chudině, když to nemusí jít z jeho vlastní kapsy, aby získal její hlasy a s jejich pomocí moc.

Pravicová povaha Babišovy vlády (a hanba Sociální demokracie, že se na něčem takovém podílí) je v této době pěkně vidět na tom, že už zavíráme i první stupně základních škol, ale výrobní haly, distribuční sklady a další pracoviště přinášející zisky velkým investorům zůstávají v ničím neomezeném provozu. Tady je možnost opravdu zásadně omezit šíření viru, kterou Babišova pravicová vláda nechává nevyužitou.

Obávám se, že má znalost angličtiny nestačí, abych pochopil, jak přišel Jakub Patočka na to, že výraz ratlicker nějak souvisí s gulášem.

Doslova je to olizovač krys, správně, pokud vím, líbač krys, protože souvisí s výrazy bootlicker, footlicker, ass-licker, případně arse-licker (které pod heslem licker uvádí Wikislovník jako užívané odvozeniny), a česky se zpravidla neříká, že někdo někomu líže boty, nohy nebo řiť, ale že mu je líbá.

Ratlicker (nebo rat-licker nebo rat licker, netroufám si autoritativně tvrdit, jak se to má nejlépe psát), je přisluhovač krys, který jim pomáhá šířit mor, a odtud tedy každý, kdo napomáhá šíření nějaké epidemie (čímž se mimochodem dopouští trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci podle § 152 Trestního zákoníku, 40/2009 Sb.).

Co to má co dělat s gulášem?

Odkud pochází doporučení látkové roušky vyvářet nebo aspoň prát při teplotách nad 60 °C a jak je staré?

WHO doporučuje látkové roušky prát aspoň jednou denně mýdlem nebo jinými detergenty s tím, že lepší je horká voda než studená. Neuvádí, jakou teplotu má horká voda mít a netrvá na tom, že by použít horkou vodu bylo nutné (text anglicky):

https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/clothing-masks-infographic---(web)-logo-who.png

Francouzská Národní lékařská akademie vydala 7. září doporučení jak zacházet s rouškami, kde výslovně uvádí, že látkové roušky stačí prát detergenty úplně stejně jako ostatní prádlo a zdůrazňuje, že teplota 60 °C není nadále považována za nezbytnou (text francouzsky a anglicky):

http://www.academie-medecine.fr/the-proper-use-of-masks/

Ono to nakonec dá celkem rozum, přinejmenším jakmile si uvědomíme, že tím, co zabíjí koronavirus (stejně jako další viry s tukovým obalem, například chřipkové), jsou detergenty, tedy mýdlo, prací prášek, prostředky na mytí nádobí a tak podobně:

https://a2larm.cz/2020/03/proc-je-obycejne-mydlo-nejefektivnejsim-zabijakem-koronaviru/

Vyvařování by mohlo být potřeba k očištění roušky od bakterií a plísní, ovšem kdyby k tomu bylo opravdu nezbytné, znamenalo by to, že prádlo, které na sobě nosíme, běžným praním bakterií a plísní nezbavujeme, tedy že na našich oděvech, pokud je místo do pračky nehodíme rovnou do odpadu, bakterie a plísně musí bujet. Kdo nemá plesnivou košili, může klidnně hodit roušku do pračky spolu s ní.