Chci skoncovat s levnou prací

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek v komentáři pro Deník Referendum reaguje na kritiku návrhu na zvýšení minimální mzdy, který přednesl ve středu v Senátu. Hospodářství je podle něj v dobré kondici a zkušenosti neprokazují, že by zvyšování mezd vedlo k růstu nezaměstnanosti.

Postavil jsem se za nejhůře placené zaměstnance v této zemi. A vysloužil jsem si útoky lidí z bank, finančních skupin a od politiků z pravicových stran. Že prý jsem požadavkem na zvýšení minimální mzdy zatloukl poslední hřebíček do rakve ČSSD. Že když zvýšíme minimální mzdu, tak prý budou muset naši podnikatelé propouštět.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

To mi lidé z bank vážně říkají, že stoupne nezaměstnanost v zemi, kde dnes chybějí zaměstnanci a nezaměstnanost je asi tři procenta — nejnižší, ať se podíváte kamkoli do okolí? Říkají mi to vážně ve chvíli, kdy v České republice pracuje přes pět milionů sto tisíc lidí, což je nejvíce od vzniku samostatného státu?

Česká ekonomika po čtyřech letech vlády ČSSD roste rekordním tempem, nejrychleji od roku 1996. Výkon našeho národního hospodářství je nad sedmdesáti procenty německé ekonomiky, mzdy jsou ale jen třetinové. Tento zjevný nepoměr nosí na svých bedrech naši lidé, který pracují stejně tvrdě jak ti němečtí, ale žijí podstatně skromněji.

O pracovní místa se nikdo bát nemusí

Návrh zvýšit minimální mzdu na 12 200 korun je správný. Roste průměrná mzda, je potřeba, aby rostla i ta minimální. Dnes pořád jsou podnikatelé, kteří vyplácejí svým zaměstnancům minimální mzdu a zbytek peněz doplácejí někde za rohem na ruku. Je to zdánlivě výhodné pro oba. Zaměstnanec dostane o pár stokorun víc. Podnikatel nemusí platit zdravotní a sociální pojištění z té načerno doplacené částky.

Ale takový zaměstnanec pak bude mít nižší důchod, protože oficiálně třeba pracuje za minimální mzdu. Z té se mu potom ten důchod bude počítat. A samozřejmě my všichni ostatní budeme využívat veřejné služby — od dopravy, přes školy po zdravotnictví — ve kterých i tyto peníze budou chybět. Zvyšování minimální mzdy povede k vytlačování práce na černo, bude motivovat k práci, protože bude jasný rozdíl mezi mzdou za práci a sociálními dávkami. Pracovat se totiž musí vyplácet.

O pracovní místa se nikdo bát nemusí. Už v tomto volebním období sociální demokracie ukázala, že za naší vlády a díky našim zkušenostem se hospodářství i ekonomice daří. Osobně jsem rád, že jako ministr zahraničních věcí mohu pomáhat podnikatelům uspět v zahraničí. Znám řadu středně velkých firem. Mají sto, sto padesát zaměstnanců. Dělají třeba navigační systémy pro letadla, které exportují do Asie, Afriky i Latinské Ameriky. A patří v tom mezi nejlepší na světě.

To je typ podnikání, který chci podporovat. Podnikání, které je na špičce, které vyváží hotový výrobek s vysokou přidanou hodnotou, které díky tomu může slušně zaplatit vlastní zaměstnance. Podnikatelů tohoto typu si nesmírně vážím. A těmto podnikatelům chceme třeba usnadnit přístup k úvěrům a podporovat modernizaci jejich výroby. Stavím se ale proti podnikatelům, kteří, aby uspěli v soutěži o zakázku, drží zbytečně nízko mzdy, a kteří nevymýšlejí nová řešení.

Mzdy jsou politické téma

Na zvyšování mezd je dnes vhodná doba. Souhlasí s tím guvernér České národní banky i mnozí rozumní podnikatelé. Pro jsou též ekonomové, kteří nepropadli ideologickému vidění světa. V nedávném komentáři Hospodářských novin zase stojí, že „lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vyhlásil válku levné práci. Obsahově nic proti — mzdy v Česku jsou skutečně hanebně nízké, což je nepříjemné pro zaměstnance i z pohledu budoucnosti země. Nízké platy vedou k ekonomickému zaostávání, konzervují pozici Česka jako levné montovny“.

Zvyšování minimální mzdy je jedním z nástrojů našeho plánu jak vytvořit pro růst mezd ty nejlepší předpoklady. Vedle minimální mzdy chceme zvýšit čisté příjmy lidí snížením daní devadesáti osmi procentům zaměstnanců, což pro ně bude znamenat 800 až 1200 korun na výplatní pásce navíc každý měsíc. Budeme zvedat mzdy učitelů, zdravotníků a zaměstnanců v sociálních službách, investiční pobídky víc vázat na vyšší přidanou hodnotu a tvorbu pracovních míst.

Naše Národohospodářská strategie cílí na dlouhodobě udržitelný rozvoj ekonomiky, a růst mezd má v ní rozhodující místo. Jako strana, která má ambici dále vést naši zemi, nemůžeme a nebudeme o potírání levné práce jen snít. Proto předkládáme konkrétní návrh jak mzdy v této zemi zvedat.

Jistěže budou naši kritici křičet něco o „třídním boji“ a nevím ještě o čem. Skutečná politika je ale zápas o to, čemu věříte, že pomůže zemi a lidem v ní. A my jsme připraveni ho vyhrát. Protože když bohatne země, musí bohatnout i lidé.

  Diskuse
  O tomhle čase před volbama už mívávám jasno, koho budu volit.
  Letos je to jiné.
  Ve výběru zůstali Zelení a ČSSD, i když jsem se dušoval, že ty tentokrát ne.

  A možná to dokonce těm socanům i hodím.
  Bavil jsem se teď s tátou o situaci a musím se přidat k jeho názoru, že to ČSSD tak strašně neprojede, aby dostala 10 nebo 12 %. Možná nedostane tolik co minule, ale bestiální propad jako u ODS se konat nebude.
  Jinými slovy - pořád to zůstane jediná akceptovatelná levicová strana s reálně mocenským potenciálem,,,,,,,,,,,,,,,,,,, a to prostě není něco, co se dá jen tak bez mrknutí hodit do koše, přestože ČSSD není dokonalá ani náhodou.....

  Ach jo.
  Asi to socialistům fakt hodím a budu doufat, že to dotlačí někam na 18%.
  FT
  August 18, 2017 v 17.57
  Chci skoncovat s národně sociální stranou práce (Chovanec, Foldyna, Škromach atd...)
  August 18, 2017 v 20.52
  Uvažuji podobně jako pan Morbicer, ale pro tentokrát mi z toho vychází spíš ČSSD ne i když jsem ji doposud volil pravidelně přes značný nedostatek nadšení.

  Na české politické scéně není nikdo, kdo by ČSSD nahradil, to je pravda. Ale na druhé straně dokud bude mít ČSSD své voličské jádro jisté chovanec nechovanec, tak se také nikdo neobjeví a socdem se nezcivilizuje.

  Na tom, co píše o ANO Bělohradský něco je. Je to otřes pro "politickou třídu", který je možná potřebný. Babiš nezpůsobil to, že na politické scéně nemá důstojného protivníka.

  Z toho "koho ne" my ale nevychází koho ano. LIdovci mají Čunka a Zdechovského, ale také by nebylo dobré, kdyby z politického systému zmizeli.

  Na Zelených mi vadí hlavně to, že se o úspěch ve volbách ani nesnaží, jinak pro ně mám nejvíce sympatií.
  August 19, 2017 v 20.42
  Bělohradský o ANO?I
  On Bělohradský stále ještě podporuje ANO? Jestli ano, tak to by tu chtěl asi Berlusconiho Itálii. Loni vyšla docela pěkná kniha o populismu (pro zájemce: J.-W. Müller, What Is Populism?, Philadelphia, University of Pennsylvania Press 2016), autor se věnuje Trumpovi i evropskému populismu, vedle západoevroského i středoevropskému, tedy zejména maďarskému a polskému a v závěru se objevi i Babiš v kategorii "business like populism" s poeticky upraveným heslem. "Chce řídit stát jako jednu ze svých firem"

  Kdyby nebyla doba vážná, tak by člověk mohl volit Zelené či Piráty (i když ti si stále spíše hrají než dělají politiku), takhle mi to vychází stále na soc.dem. i s Chovancem, Foldynou a jejich národně socialistickým zemanovským křídlem
  MP
  August 20, 2017 v 9.57
  Martinovi Šimsovi
  Myslím, že s Chovancem v čele politické strany doba vážnější být nepřestane. A s intelektuály, kteří suspendují své analytické schopnosti a svědomí -- navíc v dobré víře -- pro politickou oportunitu už vůbec ne.
  August 20, 2017 v 10.11
  Panu Šimsovi
  Nevím, zda Bělohradský dosud podporuje Babiše. Ale o Berlusconim říkal v televizi (nepamatuji, v jakém pořadu, ale není to tak dávno), že jeho působení nakonec Itálii prospělo. Nebyla to přímo podpora Berlusconimu, spíš pokus o pohled z širší systemické perspektivy.

  Ta je ovšem ošidná, protože by se dalo také říct, že Hitler prospěl Německu, protože naprostá porážka a následná nutnost se vypořádat se s minulostí pomohla Německu k tomu, aby se odpoutalo od imperialismu a soustředilo se na hospodářský růst a budování demokracie.

  Neřekl bych, že Bělohradský Ano přímo podporuje, spíš se distancuje od toho, co vnímá jako hon na Babiše. Já ostatně také nesouhlasím s Bělohradským, ale byl bych proti honu na Bělohradského, hon na Babiše ale považuji za správný.
  MP
  August 20, 2017 v 11.57
  Jiřímu Kubičkovi
  Myslím, že to srovnání s Hitlerem není zcela případné. Berlusconi je sice ohavnost, ale jeho vláda nebyla charakterizována ani zvýšením množství zločinů proti lidskosti či útlaku nějaké skupiny lidí oproti Itálii před Berlusconim. Dokonce bych si nebyl jistý ani zvýšením míry korupce a vlivu organizovaného zločinu.
  Pokud bych byl přesvědčen, že Berlusconi představoval určitou krátkou a celkem mělkou krizi, která umožnila obrat italské politiky k lepšímu (nejsem, ale není to absurdní interpretace), pak bych ten referovaná Bělohradského výrok (neslyšel jsem) považoval za docela přiměřený.
  Z perspektivního hlediska je ovšem Bělohradský daleko nebezpečnější nežli Babiš.

  Babiš je příliš viditelný, ten budí svým vzrůstem moci příliš mnoho protitlaku, ten přišel a zase odejde. (A navíc, jak se aktuálně zdá, je na nejlepší cestě chytit se do své vlastní pasti - tedy náhledu že jediným legitimním životním cílem je maximalizace vlastního prospěchu. A to bez ohledu nejen na morálku, nýbrž i na zákony. Pokud ta kauza "Čapí hnízdo" bude opravdu justiciálně dovedena ke svému konci, mohl by to být zároveň i konec Babiše.)

  Oproti tomu Bělohradský svým subtilním, ale neutuchajícím a zákonně zcela nenapadnutelným relativismem dokáže velice účinně destruovat všechno, co by mohlo mít jakýkoli vyšší smysl.

  Pak není divu že politicky skáče bez jakýchkoli zábran sem a tam, od ODS k ANO a zase k sociální demokracii - jemu se nakonec jedná o to prosadit právě jenom holý politický pragmatismus, pouhou samoregulaci systému, vytlačující zcela otázku po nějakých vyšších hodnotách a cílech.
  IH
  August 20, 2017 v 13.46
  Dík za sdílení pěkných chvil nahoře
  Mezi Bělohradským a Babišem jsou a jistě i zůstanou především rozdíly, pro mě však je jeden zásadní. Bělohradský mě zklamat mohl a ještě může, Babiš stěží.

  Ono se to s většinou myslitelů, kteří nás osloví, má tak trochu jako s letadly. Bydlíme-li v nepěkné zóně města u letiště (a teď do toho ještě nějaký Babiš). Vzlétají však odsud letadla a my si říkáme, když je vidíme stoupat k obloze: Tohle letí tam k horám a dále přes moře do těch pravých krajin. Když však vybraný letoun sledujeme stále dál, představme si tu možnost, v moderní době nikoliv absurdní, vidíme po nějakém čase, jak klesá k podobnému letišti s podobným zázemím, z jakého jsme si myslili, že nám ukazuje cestu. Ale ten zážitek při zprostředkování toho pohledu z výšky...
  August 20, 2017 v 14.15
  Nepřirovnávám Berlusconiho k Hitlerovi v tom smyslu, že by byli víceméně stejní
  Hitlera k Berlusconimu nepřirovnávám, co srovnávám, je hodnocení z historického odstupu, který je možný u Berlusconiho i Hitlera, není možný u Babiše.

  Nevidím prostě v tom, že možná z dlouhodobého hlediska vláda ANO ve svých důsledcích prospěje, důvod podporovat Babiše teď. Nevěřím, že někdo může předpovědět vývoj na deset a vice let dopředu.

  Tomu, že Bělohradský italské politice rozumí lépe než já, ovšem věřím.

  + Další komentáře