Profil čtenáře:
Martin Šimsa

Profese: filosof

Taky mě potěšilo rozumné a vyvážené stanovisko Filipa Outraty. V rámci "malé české války" proběhla diskuse v rádiu mezi Dienstbierem a Sašou Vondrou, zatímco Dienstbier vcelku klidně, věcně a uměřeně hájil mezinárodní právo a dlouhodobou evropskou i českou zahraniční politiku, tak Saša Vondra krmil posluchače výkřiky ve stylu Miloše Zemana a Donalda Trumpa, vykládal o českém příběhu pomoci Izraeli v linii: Masaryk, komunisté a Havel a nebyl schopen nic odpovědět na námitku, že anexe by odporovala mezinárodnímu právu, nevzmohl se ani na to, co tvrdil Vondráček. Jestli takto vypadá nově vycházející hvězda ODS, tak to se nemáme na co těšit v době pobabišovské. Ještě poznámka k Masarykovi. Masaryk navštívil inkognito Izrael, tedy tehdy Palestinu pod britskou správou v roce 1927, ale jeho návštěva byla o den zkrácena, protože vyslovil podporu sionistickým snahám, ale zároveň odsoudil násilí a teroristické činy, jichž se tehdejší někteří židovšti osadníci dopouštěli vůči Palestincům a britským úřadům.

Všichni autoritáři a diktátoři milují epidemie, to se pak dá vyhlásit výjimečný stav a různé věci zakázat a ještě jim za to lidé děkuji a milují je. Viz vzrůstající preference ANO a Babiše, který s velkým gustem předčítal papír, co se všechno zakazuje. V takové situaci by měli všichni poctiví intelektuálové, zvláště liberálové a levicoví demokraté zpozornět a nechválit konzervativní či nacionální socialismus, ale připravovat se na obranu parlamentní demokracie a liberálních práv a svobod, včetně svobody tisku, cestování za hranice a všech podstatných demokratických institucí. Michea a Žižek představují západní levicový establišment, kterému vůbec nepřijde divné, že pomáhá těm, proti kterým se původně vydal do boje. (Micheu jsem nečetl, znám ho jen od Bělohradského a z Alarmu) Že takovým intelektuálům přizvukuje Keller, který už dávno zapomněl na své levicové rebelství a vyměnil ho za teplé politické křeslo, není divu, ale že mu nekriticky přizvukuje i Drulák a Bělohradský, to by nás mělo varovat.

Když neprší, tak aspoň kape. Je to dobrá zpráva o tom, že když se člověk nedá, tak může alespoň částečně uspět. Je to občanská škola pro všechny, kdo se s Babišem a jeho firmami dostanou do sporu.

Jde o to, aby se tato informace dostala i k voličům Babiše a ANO. Zde to myslím nepřekvapuje téměř nikoho.