Profil čtenáře:
Martin Šimsa

Profese: filosof

Mezi historiky byl asi vždy populárnější Pekař než Masaryk. Rádlovy, Komárkové, Hejdánkovy či Kohákovy interpretace byly asi vždy menšinovou záležitostí a Patočka sám je poněkud rozerván. Ve věci založení nové demokratické republiky se hlásí k Masarykovi, ve výkladech Co jsou Češi probleskávají konzevativně aristokratické tóny, zvláště ve výroku o Češích jako "shora osvobozených slouzích". Tuto vykladačskou linii v disentu držel Podiven (Pithart, Opat, Příhoda) - některé výklady Masaryka a První republiky jsou vysloveně pekařovské, pekařovštější než Patočka, na kterého se odvolávají. Na druhou stranu stojí za to připomenout pluralitně demokratickou interpretaci českých dějin od Skalického, který svým způsobem navazuje na Františka Schwarzenberka. U masarykovské linie nelze zapomínat na demokratické a republikánské důrazy oproti habsburské nostalgii, která je opravdu dnes spíše komická, i když v kruzích okolo kardinála Duky stále dosti silná.

Tak, proč veřejně policii nepodpoří v tom, aby vyšetřovala nezávisle na Babišovi, Brabcovi, Agrofertu, apod. Anebo se už připravuje na koalici s ANO, kterou "geniálně" vymyslel Zeman a bude se třást, aby se na nějaké kandidátce ANO dostal alespoň na poslední volitelné místo?

Filip Outrata končí ničím neodůvodněnou a nepodloženou nadějí, že snad sociální demokracie začne hrát důstojnější roli než současné lpění na vládních křeslech výměnou za neparlamentní budoucnost. To Aleš Morbicer popsal situaci výstižněji a přesněji. Kdyby se aspoň trochu odvážněji ozývali u věcí, které nejdou za nimi, ale za Babišem a ANO (Bečva, ČT, chaotické jednání Babiše a Blatného). Nevím, co by se muselo stát, aby se tato strana, kterou jsem volíval, probudila a poskytla důvod k volbě!

a ne Merkelová. Proto se s nimi musí vypořádat Maďaři a Poláci. Kdyby byla Merkelová nekompromisní, křičeli by o diktátu Bruselu a Berlína, takže to myslím vyřešila docela dobře. Když už nebudou mít Trumpa za zády, tak si už taky nebudou tolik vyskakovat a jednou jim s jejich vládci dojde trpělivost tak, jako u nás s Babišem.

To otevření velkých a zavření malých obchodů s dobře popsaným paradoxem nejlépe ukazuje pokrytectví a asociální politiku ANO, ČSSD a KSČM - takže pokud v příštích volbách propadnou, budou opravdu poprávu potrestány.