Elon Musk je žhář s kapsami plnými sirek. Politika si na něj musí došlápnout
Alan RusbridgerAutor se připojuje k hlasům, které volají po striktnější regulaci sociálních sítí — v daném případě konkrétně Twitteru/X v souvislosti s rolí, kterou Elon Musk sehrál v podněcování britských rasových nepokojů.
Dovolte, abych vám připomněl jinou epochu, od které ovšem ještě neuplynulo zase tolik času. Předseda britské Konzervativní strany tenkrát vyhlásil, že by chtěl lépe poznat svou zemi, a tak se vydal do Birminghamu, aby strávil noc jako host u obyčejné muslimské rodiny.
Psal se rok 2007. A předsedou konzervativců byl David Cameron. Přijal pohostinství Shahidy a Abdullaha Rehmanových. Abdullah byl komunitním organizátorem v Balsall Heath a Cameron se z návštěvy vrátil hluboce okouzlen hodnotami, vnitřní silou a soudržností britských rodin asijského původu, s nimiž se během své cesty setkal. Z jejich smyslu pro občanskou odpovědnost, napsal po svém návratu do Londýna, „bychom si my všichni ostatní mohli vzít příklad“.
Poté, co si v místním Café Karachi dal kuřecí tikka a absolvoval směnu v lokálním supermarketu Raja Brothers, se vzletnými slovy dělil o to, co na své cestě objevil: „Nikoli poprvé jsem ve svém životě nabyl dojmu, že mainstreamová Británie se potřebuje více integrovat do způsobu života britských Asiatů, a ne naopak,“ napsal.
Samozřejmě, že to byl do určité míry marketingový trik od stejného člověka, který nás nabádal, abychom v rámci boje s kriminalitou mladistvých objímali teenagery v mikinách, a pak také nahnal nějaké arktické huskye, aby s ním pózovali na snímku, kterým chtěl manifestovat své zelené sklony. Nicméně buď on sám, anebo jeho poradci evidentně pokládali za potřebné pro volební výsledek projevit dobrou vůli vůči Shahidám a Abdullahům v naší zemi. Domnívali se, byť třebas vypočítavě, že se může jednat o klíč k volebnímu vítězství.
Jen si zkuste představit pravicového, či dokonce středolevicového politika, jak projevuje podobnou empatii či lidskost k těm, kterým nyní říkáme „ti druzí“. Dnes se spíše dočkáme poučování o tom, jak multikulturalismus selhal. Politici se předhánějí v tom, kdo tu dokáže vytvořit nepřívětivější prostředí pro lidi, kteří sní o životě, jaký tu vedou Rehmanovi. Jinak řečeno, za oněch sedmnáct let jsme urazili velmi dlouhou cestu.
Jedním z lidí, kteří si podle všeho velmi dobře uvědomují, co se děje, je americký viceprezidentský kandidát za Demokratickou stranu Tim Walz. Ve fascinujícím rozhovoru s novinářem New York Times Ezrou Kleinem působivě mluví o mistrovském umění Donalda Trumpa rozeštvávat komunity a strhávat „tenký závoj společnosti“, který drží lidi pospolu.
„Ve své podstatě jsme kmenová stvoření,“ říká Walz Kleinovi. „Máme tendenci se shlukovat s těmi, kteří vypadají stejně jako my, protože ,ti jiní‘ s námi soupeří o jídlo. Vmžiku se takhle dokážeme vrátit zpět o dvacet tisíc let… Takže si myslím, že nelze z někoho dělat ,ty jiné‘. Nelze, protože… to je dehumanizační.“
Během nedávných bouří v Británii jsme viděli mnoho takovéto dehumanizace, jíž se dopouštěli i lidé, kteří by měli mít více rozumu, kteří se pramálo zajímali o pravý stav věcí, kteří se pokoušeli zneužít tragických a strašlivých vražd k rozeštvávání lidí a k vybičování nenávisti proti ,těm jiným‘.
Twitter/X byl sotva rok starý, když se Cameron vydal na svou cestu do Balsall Heath. Bylo až groteskní sledovat, jakým způsobem se uvedené platformy v Británii v posledních týdnech zneužívalo k polarizaci komunit, k vytrubování ignorantství, k šíření lží a k podněcování násilí. To vše za blazeovaného nezájmu nejbohatšího muže na planetě, který si — pochopitelně — přeje, aby se prezidentem USA stal největší lhář a křivák, jaký vůbec kdy daný úřad zastával.
Timesy vydaly zprávu o analýze, z níž vyplývá, že poté, co se na X vrátil Tommy Robinson, jemuž předchozí vlastníci platformy zablokovali účet, jeho publikum se blíží k padesáti milionům návštěv za den. Pro Muska to je skvělý byznys. Středisko pro boj s nenávistí na internetu odhaduje, že pouhých deset z krajně pravicových účtů obnovených Muskem, včetně amerického misogyna Andrewa Tatea a neonacisty Andrewa Anglina, vydělalo devatenáct milionů dolarů na 2,5 miliardách zobrazení.
To může nabízet vysvětlení, proč se Musk pokouší o právní postup vůči společnostem, které společně vyhlásily, že už na jeho platformě inzerovat nebudou, neboť nechtějí, aby se jejich obsah zobrazoval v sousedství toxických jedů, jež vlastník X na své platformě spokojeně šíří. „Po dva roky jsme zkoušeli mír,“ twítil, „a teď je tu válka“.
Když se ho na bojkot ptali vloni v březnu, jeho vzkaz vůči odcházejícím inzerentům zněl jasně: „Jděte do prdele.“ Tazatel byl natolik konsternován, že Musk svá slova zopakoval, ještě hlasitěji a s ještě větším gustem. Hoch se holt vyzná i v šarmantních fíglech, jak si získat přátele a přesvědčit lidi.
Regulace prozatím neudělaly pro zkrocení Muskova nadšeného šíření lží a nenávisti na jeho platformě mnoho. Chová se jako žhář s kapsami plnými sirek — a až příliš dobře se u toho baví.
Ale inzerenti mají bezprostřední sílu, které se těžkopádnějším regulátorům nedostává. Jen za prvních šest měsíců Muskova vlastnictví platformy X, její příjmy poklesly takřka o čtyřicet procent.
V červenci 2011 skončil bulvární deník News of the World poté, co se jeho vydavatel Rupert Murdoch polekal možného bojkotu inzerentů: deník se stal toxickou značkou, když vyšlo najevo, že jeho reportéři napíchli telefon zavražděné školačky Milly Dowlerové. Britští inzerenti budou nyní muset činit svá vlastní rozhodnutí o tom, zda chtějí být dále spojováni s X, poté co uváží její roli v podněcování ohavných — a zjevně koordinovaných — nepokojů a bouří, které se po britských ostrovech přehnaly.
Je to jeho platforma a on nese odpovědnost za rozhodnutí, jimiž tvoří parametry veřejného prostoru, jejž nabízí. Sebevětší množství soudních sporů či peprných urážek nemůže přesvědčit korporace, aby mu platily za svou účast v prostoru, jehož součástí si být nepřejí.
Úctyhodný sloupkař Financial Times Edward Luce v reakci na britské nepokoje twítoval: „Nemohu to říct důrazněji; způsob, jakým Elon Musk ohrožuje demokracii, nelze tolerovat. Používá největší a nejvlivnější platformu v demokratickém světě k podněcování rasových konfliktů a občanského rozvratu — svými vlastními posty i tím, co platforma X propaguje. Demokracie už to nemohou tolerovat.“
Muska to popíchlo k útočné odpovědi napadající „bláboly“ vydané ve Financial Times, Luceho přitom označil za jednoho „z omezenců ve starých médiích, která soustavně lžou“. Jenomže Luce má pravdu. Jedná se o problém, který už dále nelze ignorovat.
Možná si už nedokážeme přestavit předního politika, který by si počínal s jakkoli krátkodechou empatií a zvídavostí Davida Camerona, ale můžeme trvat na stanovení určitých hranic v digitálním světě. A nelze říkat, že by se nám nedostalo varování.
Z anglického originálu We need political leaders to stand up to Musk publikovaného v britském časopise Prospect přeložil JAKUB PATOČKA. Text v DR vychází v rámci spolupráce s Friedrich-Ebert-Stiftung Praha.