Světové filmy přijíždějí do Prahy. Festival Press Play Prague začne už za týden
Redakce DRPrvní ročník mezinárodního festivalu filmů o novinářství Press Play Prague začne už 8. října. Pětidenní program v kině Atlas nabídne dvanáct soutěžních a jedenáct nesoutěžních filmů a debaty s řadou vzácných zahraničních i českých hostů.
První ročník mezinárodního filmového festivalu o novinářství Press Play Prague se koná od 8. do 12. října 2024 v pražském kině Atlas. Festival v rámci dvou soutěží uvede šest celovečerních dokumentů a šest dokumentů krátkých. Již dříve zveřejněný nesoutěžní program tvoří šest dalších vynikajících dokumentů o novinářské práci a pět klasických hraných filmů, jejichž děj se odehrává v novinářském prostředí. K nim patří distribuční předpremiéra filmu noir s Humphreyem Bogartem v hlavní roli Poslední uzávěrka, která bude v úterý 8. října vůbec první festivalovou projekcí.
Všechny nesoutěžní filmy budou provázeny debatami s novináři. Polovina z nich se bude konat v angličtině, protože festival společně s kinem Atlas, v němž se všechny akce konají, a Deníkem Referendum spolupořádá v Praze sídlící mezinárodní novinářská organizace Project Syndicate.
Festival zahájí dokument Výmaz voličů s.r.o., který měl v září premiéru v Hollywoodu
Zahájení festivalu obstará v úterý 8. října film Výmaz voličů s.r.o. (Vigilantes Inc.), který pojednává o práci investigativního novináře Grega Palasta, v níž rozkrývá ohromný rozsah plánů na výmaz Američanů s jinou nežli bílou barvou kůže ze seznamů voličů pro letošní prezidentské volby. Problém není nový, dlouhodobě narůstal, ale letos kulminuje v měřítku, které může o výsledku prezidentských voleb v USA rozhodnout, aniž by o něm většina lidí v České republice vůbec měla tušení. Festivalu se zúčastní režisér filmu David Ambrose, který film představí při projekci v pátek 11. října.
Výmaz voličů s.r.o. je jedním z šesti filmů v soutěži celovečerních dokumentů. Ta dále uvede evropskou premiéru amerického dokumentu Nebezpečné téma, který sleduje venezuelského investigativního reportéra Roberta Denize během rozkrývání korupčního skandálu v srdci Madurova režimu, jehož souvislosti vedou do Kolumbie i Spojených států. Také jeho režisér Juan Ravell bude na projekci svého filmu v sobotu 12. října osobně přítomen.
Na festival přijede také investigativní novinářka Kyiv Independent Toma Istomina, která ve čtvrtek 10. října představí hodinový dokument Vrátil se. Ten pojednává o investigativní práci týmu Kyiv Independent, jenž dokázal odhalit totožnost dvou ruských vojáků, kteří během invaze na Ukrajině spáchali znásilnění. Film zaujme nejen rekonstrukcí obou zločinů, ale také dokumentací pečlivé novinářské práce, v níž se snoubí citlivost k obětem a tvořivá, neúprosná snaha odhalit fakta.
Soutěž celovečerních filmů uvede také kanadský dokument Imanin odkaz — komorní působivý portrét tragicky zesnulé alžírské feministky a bloggerky. Ve filmu se mísí archivní záběry se vzpomínkami Imaniny rodiny a přítelkyň; autorka do komentáře obratně vkomponovala i pasáže z jejího blogu psaného v zemi, kde být feministkou znamená ještě podstatně jiné věci, než si pod tím pojmem představujeme v Evropě.
Šestici soutěžních filmů uzavírají dva dokumenty z roku 2020. Snímek To mi věř působivě, až didakticky, nasvěcuje manipulativní metody uplatňované na sociálních sítích a ukazuje, jak zásadně k horšímu se jejich vinou proměnilo komunikační prostředí. Jihoafrický dokument Vliv na příkladu firmy Bell a Pottinger ilustruje, jak zhoubné může být bezskrupulózní působení marketingových agentur v politice — a pronikavě tak hovoří k době, v níž se manipulace s fakty stala základní složkou veřejné politické komunikace.
Projekci půltuctu krátkých dokumentů navštíví i jedna z bývalých vězenkyň Putinova režimu
Také do soutěže krátkých dokumentů organizátoři zařadili šest snímků, které se během festivalu budou promítat hned třikrát v rámci jednoho bloku nazvaného Press Play Prague Shorts.
Dokument Prázdná židle vypráví příběh novinářky Alsu Kurmaševové, která se ocitla v ruském vězení jako „hodnota“, kterou Putinův režim hodlal vyměnit za své vězně na Západě. A jeho hlavní hrdinka, v Praze žijící novinářka redakce Hlasu Ameriky, se zúčastní v pátek 11. října po projekci filmu debaty s diváky.
Také s filmem Maďarsko — krajina po skandálu přijede do Prahy host, maďarský reportér Balázs Kaufmann, jehož investigace vedla k rezignaci tamější prezidentky. Film je reportáží z produkce polské Krytyky Polityczne — přináší sondu do rozbouřeného Maďarska v čase, kdy se nakrátko zdálo, že by tam zásadní politické změny mohly být nadosah.
Součástí programu „Shorts“ bude také krátký dokument Německý problém s Palestinou analyzující základní kontext a příčiny masivního omezování svobody projevu při demonstracích na podporu dodržování lidských práv Palestinců. Rovněž v Německu natočený dokument Jak Írán pronásleduje disidenty v exilu ukazuje, jak teheránský režim ohrožuje a pronásleduje své kritiky, i když naleznou útočiště v zdánlivém bezpečí evropských demokracií.
Poslední dva krátké dokumenty v soutěži se věnují situaci na Ukrajině. Film Záchranáři na ukrajinské frontě přináší svědectví o ničivých dopadech útoků ruských dronů, které signalizují nebezpečný posun ve válečné taktice ruské armády. A Případ Makse Levina — anatomie popravy je pečlivou rekonstrukcí posledních okamžiků v životě mezi mezinárodními kolegy velmi oblíbeného ukrajinského válečného fotografa chladnokrevně zabitého ruskými vojáky, kterou zpracovala organizace Reportéři bez hranic.
Cena za celoživotní přínos filmu a psanému slovu Evě Kantůrkové
Už během zahajovacího ceremoniálu v úterý 8. října organizátoři udělí Cenu za celoživotní přínos filmu a psanému slovu Evě Kantůrkové, čtyřiadevadesátileté legendě československého disentu, spisovatelce a publicistce, která se autorsky podílela na řadě oceněných filmových snímků a vždy odvážně stála na straně lidskosti, spravedlnosti a svobody. Během závěrečného ceremoniálu pak festival také vyhlásí vítězné filmy v obou soutěžních kategoriích, uděleny budou také ceny nejlepším režisérům a ceny diváků.
O cenách rozhodne mezinárodní porota, jejímiž členy jsou mediální teoretička a docentka na katedře mediálních studií FF UK Irena Reifová, politolog, novinář, mimo jiné též sloupkař Deníku Referendum, a ředitel New York University v Praze Jiří Pehe a profesorka mezinárodních vztahů na univerzitě New School v New Yorku a sloupkařka Project Syndicate Nina Chruščovová, pravnučka sovětského státníka.
Nesoutěžní program uvede v pěti blocích šest dokumentů, provázených debatami s renomovanými postavami mezinárodního novinářství, mimo jiné přijede Attila Mong z newyorského Výboru na obranu novinářů, Lukáš Diko z Investigatívného centra Jána Kuciaka či James Kleinfeld z investigativního oddělení Al-Džazíry. Všechny debaty k nesoutěžním dokumentům budou vedeny angličtině.
Naopak všechny debaty a rozhovory provázející projekce pětice hraných filmů, jichž se zúčastní řada předních českých novinářů, mimo jiné šéfredaktoři Robert Časenský (Reportér), Pavel Šafr (Forum 24), Vojtěch Boháč (Voxpot), novinářky Martina Hynková (ČT), Tereza Engelová (Hlídací pes), Anna Košlerová (ČRo), budou vedeny v češtině a moderovány redaktory Deníku Referendum. Úplný program je zveřejněn na webu kina Atlas nebo přímo na rozcestníku vstupenkového portálu GoOut.
Kromě lístků na jednotlivé projekce si lze přímo v kině Atlas koupit festivalový pas opravňující ke vstupu na všechny projekce do vyčerpání kapacity za 499 Kč. Festival také nabízí speciální zlevněné lístky na všechny projekce pro studenty.