USA týden před volebním dnem: Trump posílil, ale šance jsou stále vyrovnané
Petr JedličkaVětšina celoamerických průzkumů přiznává nyní nejtěsnější vedení republikánskému nominantovi. Jeho demokratická protivnice vede však ve čtyřech ze sedmi států, jež volby reálně rozhodnou — i když i jen o jeden procentní bod.
Už jenom týden zbývá do prvního úterý po prvním pondělí v měsíci listopadu — tradičního data, kdy se v USA hlasuje v prezidentských volbách prezenčně. Šance obou favoritů jsou podle průzkumů tento rok vůbec nejvyrovnanější, co znalci ze závěrů kampaní pamatují. Přesto z úplně posledních čísel mohl mít větší radost Donald Trump.
„Při analýze celkového trendu vidíme, že Kamala Harrisová neztrácí. Stále je zhruba na 49 procentech. Donald Trump se však ze svých zářijových 46 či 47 procent ještě malinko zvedl. Zjevně tak přesvědčil více nerozhodnutých,“ komentoval v minulých dnech z jižanské Georgie Tom Newton Dunn, zpravodaj anglických Timesů.
Trumpova kampaň byla v posledních týdnech nesporně viditelnější. Svou roli sehrála také podpora o neomediálních magnátů, ať už přímá, jako u majitele někdejšího Twitteru Elona Muska, nebo nepřímá, jako u majitele Washington Postu Jeffa Bezose.
U sázkařů má aktuálně Trump navrch mnohem výrazněji — analýzy kanceláří, korigované množstvím vsazených peněz, mu dávají v průměru 63procentní šanci na vítězství.
Také více známých analytiků-tipařů v čele s Natem Silverem prohlásilo, že kdyby museli říci jasné slovo, vsadili by spíše na Trumpa; ovšem s dovětkem, že je vede spíše pocit, protože čísla jsou vskutku vyrovnaná.
„Průzkumy v sedmi státech, jež volby reálně rozhodnou, jsou všechny padesát na padesát (...) Nezbývá tak než se smířit, že příslušně musí vypadat nakonec i volební predikce,“ uvádí Silver ve svém komentáři pro New York Times.
Podle detailnějších analýz se Trumpovi daří vystupovat pro více Američanů jako lepší volba z hlediska hospodářských rozhodnutí a z hlediska zvládání imigrace. Harrisová je naopak oceňovanější pro vztah k demokracii, potratům a lidským právům.
Trump vedl celkové průzkumy do první poloviny srpna, kdy Kamala Harrisová plně převzala kampaň rozjetou týmem odstoupivšího Joa Bidena. Trend rychle zvrátila a zhruba od konce srpna do 5. října vedla v průměru o dva procentní body. Pak ale začal sílit opět Trump.
„Zřejmě se mu podařilo přesvědčit více váhajících lidí, že za něj byli více chránění a měli se lépe, i když dnes je míra imigrace na stejné úrovni a také inflace klesla do předcovidových úrovní,“ shrnul na kanálu TYT analytik a moderátor John Iadarola.
Kamala Harrisová se snažila v posledních týdnech ještě více rozšířit svoji voličskou základnu, a tak do tábora stoupenců přizvala — vedle hvězd jako Bruce Springsteen či Eminem — i republikánské neokonzervativce z rodin Cheneyů či Bushů. Trumpa naopak podpořily další poměrně známé postavy americké muslimské komunity či antiestablishmentového hnutí.
Ohrožení americké demokracie v souvislosti se zkušenostmi s Trumpem si dle průzkumů voliči uvědomují. Jádro hrozby však vidí ve vítězství tábora, proti kterému stojí jejich oblíbenec.
„Zajímavé je, jak Kamale Harrisové klesl (souběžně s Trumpovým posílením) approval rating. Taková věc se vám logicky stane, když vám na hlavu spadne blok negativní reklamy za 300 milionů dolarů,“ doplnil ve speciálu stanice Fox Aaron Zitner z Wall Street Journalu.