Tykačovy elektrárny nepotřebujeme platit. Nepotřebujeme je vůbec

Jiří Koželouh

Pavel Tykač se snaží přesvědčit politiky i veřejnost, že bez jeho elektráren nebude mít Česká republika dostatek energie, a proto má stát provoz elektráren Chvaletice a Počerady dotovat. Analýza Hnutí DUHA tuto argumentaci jasně vyvrací.

Ve způsobech, jak po dlouhá léta prosperovat v uhelném byznysu, je Pavel Tykač neobyčejně kreativní. Foto WmC

Pavel Tykač je podnikatel, jehož oborem je vydělávat peníze na úkor státu a občanů. Nástrojem jsou těžba a následné spalování uhlí. Původně koupil Mosteckou uhelnou společnost od jejích bývalých manažerů, kteří si ji jako správci státního majetku „odklonili“ pro sebe. Roky vydělával na tom, že stát stanovil nízké těžební poplatky.

Z uhelných dolů udělal Tykač důl zlatý. Jen mezi lety 2009 a 2017 vytáhl z nástupnických firem 22 miliard korun na dividendách, které směřovaly do neprůhledné firmy Czech Coal se sídlem v kyperském daňovém ráji. Státu za tu dobu poslal na poplatcích za vytěžené uhlí — tedy majetek ve vlastnictví státu — jen 800 milionů.

I díky tomuto přísunu peněz, který už jsem v Deníku Referendum podrobně popisoval, mohl v roce 2014 koupit od většinově státního ČEZu uhelnou elektrárnu Chvaletice a v roce 2019 i elektrárnu Počerady. Tím propojil své velkolomy Vršany a Československé armády s jejich odběrateli uhlí.

×
Diskuse

Je to v podstatě pravda, ale dle mého názoru se tahle pravda dost míjí s tím, co se děje a proč vláda s Tykačem vyjednává.

Situace celkem vygradovala -- výroba elektřiny z uhlí zřejmě bude nerentabilní během několika let. U nás tvoří 40% celostátní roční produkce. Kdyby měly uhelné elektrárny tak rychle ukončit výrobu, nemáme čím je nahradit. Dovézt takové objemy elektřiny podle všeho nebude možné a za těch pár let nedokážeme vybudovat bezemisní energetiku takového výkonu, ani náhodou. Takže minimálně v zimních měsících budeme potřebovat, aby vyráběly, protože připustit blackouty, připustit, že proud bude proudit 4x do týdne NELZE. Představte si, že bude selhávat základní elektrická infrastruktura -- mrazáky, výtahy, počítače... To nelze připustit, takže vláda bude muset část z nich zařadit do strategických záloh a prostě jim dotovat příjmy tak, ať se udrží v plusových číslech.

((( Potíž je, že dočasně odstavená uhelná elektrárna je oproti např. plynové strašný žrout peněz. Trochu jsem čekal boom výstavby plynových zdrojů, ale moc nevidím do toho, jak to vlastně s plynem pro Evropu momentálně je a bude, asi nic moc, aby se na to dalo vsadit... )))

A není možné, aby stát nechal Tykačovy elektrárny zkrachovat a pak začal dotovat ty od ČEZu. Okamžitě by to šlo k mezinárodnímu obchodnímu soudu. (Navíc Tykač má i uhelné doly, takže je soběstačný a to je z hlediska strategie vždy plus)

Zkrátka ta diskuse jede na jiné úrovni, než o čem píše článek.

A taky už se měla rozjíždět větrná energetika, měla být založena podílová společnost a měly by se stavět turbíny v řádech tisíců ročně............. slyšíte všichni, jak nereálně to zní.

* * * * *

Ruský útok na Ukrajinu znovu prudce nasvítil otázky energetické bezpečnosti a my se v tom plácáme jak pulci v kaluži...