Co víme o blackoutu na Pyrenejském poloostrově
Matěj MoravanskýŠpanělsko a Portugalsko zasáhl poslední dubnový týden masivní výpadek elektrické energie. S týdenním odstupem shrnujeme, co se na Pyrenejském poloostrově stalo a jaké jsou možné příčiny blackoutu.
V pondělí 28. dubna půl hodiny po poledni zasáhl celé Španělsko, Portugalsko a část jižní Francie masivní výpadek elektrické energie. Takzvaný blackout nechal miliony lidí bez dodávek elektrické energie, zastavily se vlaky, hromadná doprava, výtahy, vypadlo telefonní a internetové spojení a nemocnice fungovaly na záložní generátory. Síť se postupně podařilo obnovit a kompletně stabilizovat další den ráno. Podle agentury Reuters šlo o největší blackout v historii Evropy.
Takřka okamžitě začala média a veřejnost spekulovat o příčinách. Co o nich po týdnu víme a co jsou jen spekulace?
Co se stalo?
Vše se odehrálo velmi rychle. Pět sekund stačilo, aby se Pyrenejský poloostrov ponořil do tmy. Podle správce španělské přenosové soustavy Red Elétrica nastala v den blackoutu kolem 12:33 „událost“, kterou tiskový mluvčí provozovatele sítě v konferenčím hovoru pro španělské novináře popsal jako „oscilaci výkonu“, tedy jako prudké kolísání výkonu sítě, které znemožnilo sladit výrobu elektrické energie se spotřebou. Redakci Deníku Referendum to sdělil spolupracovník Alberto Sanze ze španělského deníku El Confidencial.
První poruchu síť zvládla, ale o 1,5 sekundy později druhá „událost“ způsobila pokles výroby elektrické energie o šedesát procent, což vyvolalo lavinový efekt a zkolabování sítě. Operátoři rovněž odpojili Španělsko na zhruba hodinu od zbytku evropské přenosové soustavy kvůli nestabilitě sítě.
Přibližně osm hodin po blackoutu energetici obnovili více než čtyřicet tři procent dodávek elektrické energie a 421 z 680 rozvoden, uvedla místopředsedkyně španělské vlády Sara Aagesenová. Systém byl plně obnoven přibližně za osmnáct hodin díky velkému objemu vody v přehradních nádržích, což umožnilo vodním elektrárnám vyrábět energii autonomně. Vodním zdrojům s obnovením sítě pomohly i dodávky energie z Francie a Maroka.