V Ghaně jako v Praze jako v Moskvě: náboženství v represivní roli
Ivan ŠtampachZa plány na kriminalizaci homosexuality v Ghaně stojí stejné represivní pojetí politického křesťanství jako za nápady části zdejší konzervativní scény. Jedná se o tmářské ideje, jež se nikoli náhodou těší podpoře moskevského režimu.
Prostřednictvím snímku Rogera Rosse Williamse God loves Uganda (Bůh miluje Ugandu) na festivalu Jeden svět v roce 2014 se stal známým brutální zákon v této východoafrické zemi, který za partnerské soužití osob stejného pohlaví hrozil doživotním vězením. V případě „recidivy“ bylo možno udělit i trest smrti.
Zveřejnění Rossova dokumentu vedlo k tlaku na ugandskou vládu a na základě rozhodnutí tamního ústavního soudu byl zákon nepatrně zmírněn. Doposud podle dostupných informací však hrozí za vztah osob stejného pohlaví doživotní trest.
Ve většině afrických států je homosexuální styk obecně anebo v případě mužů ilegální. Týká se to jak Maghrebu, tak i subsaharské Afriky. Tresty se pohybují od pokuty — například v Libérii — přes bičování podle islámského práva — v Nigérii — k vězení od několika měsíců po doživotí až po trest smrti — například v Eritreji, Gambii, Mauritánii, Somálsku či Súdánu.
Role náboženství ohledně právní pozice homosexuálního soužití je různá. Islám má ve svém náboženském právu stanoveny přísné tresty, přesto jsou africké státy, kde má silný vliv, v nichž je soužití osob stejného pohlaví legální, například v Egyptě.