Český daňový systém je jednou z hlavních příčin drahoty
Lukáš UlrychSoučasné nárůsty cen mají technicky vcelku jednoduché řešení — zavést tu daňový systém běžný na západě, tedy daňovou progresi, sektorové a majetkové daně, a naopak snížení DPH v kombinaci s kontrolou marží. Chybí jediné: politická vůle.
Prudký růst cen, zejména u základního zboží, ukrajuje z příjmů a zvyšuje množství lidí žijících v chudobě. Podle výzkumu PAQ Research a Českého rozhlasu se zvýšilo množství domácností, které po uhrazení výdajů na jídlo a bydlení mají maximálně sto kroun na osobu a den z osmi procent na jedenáct procent. Vzrostlo však i množství domácností s omezenými příjmy, tedy do 320 korun na osobu a den z čtyřiadvaceti procent na šestatřicet procent.
Český stát přitom drahotě velmi pomáhá, a to svým daňovým mixem, ve kterém má dominantní roli vysoké DPH ve své základní sazbě 21 %, které se týká i nyní drahých energií. Tento stav je výsledkem dlouhodobé změny daňového mixu, kdy byly za posledních třicet let sníženy nejvyšší daňové sazby pro nejbohatší o více než polovinu a aby něco takového vydržel státní rozpočet, provedlo se razantní zvýšení DPH, které se promítá do růstu cen.
DPH jakožto nepřímá daň je sociálně nespravedlivá. Matka samoživitelka i miliardář při koupi prášku na praní platí stejnou částku na dani, ale ztrátu každé koruny pociťují daleko tíživěji chudší nežli bohatí. Ztráta patnáct tisíc bolí člověka s průměrným příjmem daleko více než člověka s vysoce nadprůměrným příjmem.