K dohnání vyspělých států musíme mít vyšší daně, pane Skopečku
Lukáš UlrychEkonomický expert ODS tvrdí, že pro dosažení ekonomické úrovně Západu potřebujeme nižší daňovou zátěž než západní vyspělé země. Není to pravda.
V rozporu s tezemi neoliberální ekonomie žádná současná velmoc nebo vyspělá ekonomika nezískala své ekonomické postavení díky volnotržní strategii bez jakýchkoli zásahů státu.
Anglie, USA, Německo, Francie, Jižní Korea, Japonsko, Čína a další země zpočátku uplatňovaly ochranářskou politiku svých trhů a jejich vlády aktivně budovaly infrastrukturu podporující rozvoj ekonomických odvětví. Jednotlivá opatření chránící vlastní trhy začaly uplatňovat až tehdy, když jejich ekonomiky byly připravené čelit zahraniční konkurenci a porazit ji.
Když v 19. století Velká Británie začala usilovat o odbourání veškeré ochranářské politiky jiných zemí a o nastolení volného mezinárodního obchodu jako světové normy, někteří němečtí ekonomové to vnímali jako snahu vyspělejší britské ekonomiky dobýt trhy méně vyspělejších států.
Doktrína mezinárodního volného obchodu je nástrojem, kterým si vyspělé země podmaňují slabší ekonomiky a vnucují jim pozici odběratele jejich zboží, případně producenta materiálu nebo zboží s nižší přidanou hodnotou.
Aktivní státní politika je jediným nástrojem, jak podpořit rozvoj jednotlivých odvětví a umožnit jim dozrát na takovou úroveň, kdy mohou soupeřit s mezinárodní konkurencí.
Jak dobře zase jednou slyšet sociálně demokratický hlas!
Daňová reforma a přechod na progresivní daňový systém by měl být nový motor české soc dem - je to velké téma a dotýká se všech.
Měly by být rozmetány všechny ty ideologické řeči o "trestání úspěšných". Mělo by být neustále ukazováno, že naopak dobře nastavený progresivní systém, jak hezky popisuje článek - vede k rozvoji. A že ho vyspělé země nemají náhodou.
A kritizovat ODS a ANO s tvrdostí mladého Miloše Zemana -- copak to není vidět, kam nás zase táhnou? Ke snížení dostupnosti veřejných služeb, ke kastovnímu zdravotnictví, ke školnému, do dluhů...
Mluvit dnes o nutnosti zvýšit daně není dnes sociálně demokratický hlas; to už říkají i největší konzervy z NERVU. Polemizovat se Skopečkem je stejné jako polemizovat se zastáncem léčby covidu devoncialiemi -- ano, tací lidé existují a za naše hříchy se občas vyskytnou ve funkcích, ve kterých mohou škodit (v tom druhém případě zatím jen v Polsku, ale co není...). Proto bychom je ještě neměli brát vážně.
Malér je, pokud se pokoušíme tuto samozřejmost prosadit přes politickou stranu, která v době svých účastí ve vládě udělala všechno, co mohla, aby se fisk ocitl v situaci, ve které se ocitl -- a která se například s opovržením zřekla Mládka, když upozorňoval na daňovou díru, kterou si prostě nemůžeme dovolit.
Já vím, ČSSD se dnes představuje jako Tornádo Lou -- budu jinou, lepší. Jenomže při tom působí stejně nedůvěryhodně (jen ne tak půvabně nedůvěryhodně) jako to zahrála Květa Fialová v roli Arizonské pěnice.
A nejde o to, že bych zarputile připomínal neodčinitelnou minulost -- před pár týdny zkolabovala odborářská demonstrace na Václaváku. Jistě, vinen byl (Sebe)Středula, který se jaksi nemohl rozhodnout, zda kope za svoji prezidentskou kandidaturu nebo za odbory, vina byla také odborářská centrála, která jaksi nevěděla, zač a proti komu má vlastně demonstraci organizovat (demonstrace proti chudobě je blbost, nepřítel a požadavky musí být jaksi z masa a krve) -- ale sociálně demokratická česká pěnice se přímo skvěla svojí ideovou nepřítomnosti, neschopností podpořit partnerskou instituci a pouhým vystavováním svého umělohmotového manekýna na tribuně.
Pokud bude požadavek progresivní daně, zdanění korporátních zisků, Tobinovy daně či nějaké její analogie, omezení odpisů luxusu jako nezdaněných nákladů a zároveň zvýšení nezdanitelné částky daně z příjmu závislých, změna daňového zvýhodnění OSVČ (resp. daňové rozlišení této kategorie) -- prostě ta nejkonzervativnější daňová opatření pro záchranu českých veřejných financí -- spojována s hlasem současné ČSSD, pak jsme v maléru. Protože ten hlas je bezzubý a se skonem ke kolaboraci.
Autor článku sociální demokrat je.
A já bych si pane Profante tak nějak přál, aby to byl hlas silné sociální demokracie, abych se cítil líp a svět byl nějak víc v pořádku...
Ale realita je jistě na vaší straně -- znám vaše názory na současnou soc. dem., několikrát jste se zde vyjádřil dosti přehledně. A máte pravdu.
Navíc bez zastoupení v celostátní politice jsou z očí a těžko se to prolamuje...
Návrat sociální demokracie do politického popředí není nic nemožného. Může přijít během nedlouhého času, dokonce jediného volebního období. Netřeba proto o něm mínit jako svého času (už nemladý) Miloš Zeman, jenž ostatně zapříčinil víc než kdo jiný (i cokoliv jiného) pád strany. Sociální demokracie zajisté nezůstane způsobilá vlády jen v Dánsku či podobných končinách.
Pane Horáku, tady bych Vám dost zásadně oponoval. Už opakovaně jsem upozornil, že sociální demokracie je - a to v celoevropském měřítku - v trvalé sestupné tendenci, a to ze zcela objektivních důvodů (ztráta tradiční - dělnické - klientely, věková struktura, ideový profil zaměřený nikoli do budoucnosti, nýbrž do minulosti).
Za těchto okolností je daleko pravděpodobnější závěr, že - ještě relativně silné - sociálně demokratické strany z oblasti Skandinávie jsou spíše anomálií, důsledkem jak specifické mentality, tak i mimořádně silné tradice.
A ostatně, nerad bych se mýlil, ale pokud vím pak právě dánská sociální demokracie kterou jste zmínil je hodnotově velmi konzervativní, v některých ohledech by se snad dalo říci až vysloveně pravicová. Tady se pak nutně staví otázka, jestli označení "sociální demokracie" tu není už jenom zavedenou obchodní značkou, pod kterou se ukrývají už zcela jiné obsahy, nežli jaké si tradičně se stranami s tímto označením spojujeme.
ČSSD má šanci uspět v parlamentních volbách i mnohem dřív. Tuhle vládu čekají turbulence, které nemusí ustát a předčasné volby jsou velmi pravděpodobný scénář.
Jde ale o to, zda se vrátí jako strana schopná poctivě prosazovat svůj aktualizovaný program (ten současný recykluje programy z devadesátých let a ve školství např. reaguje na problémy, které od té doby doslova vyhnily místo na malér s nedostatkem učitelů). Takový návrat nechce jen pan Morbicer, tomu bych rád pomáhal i já.
Včera jsem se vrátil ze Slovenska a potkal jsem se tam mimo jiné se starými členy někdejší československé a později slovenské sociální demokracie, kteří nakonec uvěřili Ficovi, že Smer je sociálně demokraticky orientovaná strana. A teď s hrůzou koukají na 16% preference partaje, která podporuje (dobře, jedno její křídlo) ruský boj proti ukrajinskému fašismu, organizovanou homofóbii a euroskepticismus. Bohužel, dnes už - po Maláčové experimentu s konzervativním socialismem -- nemám odvahu říct, že to se ČSSD rozhodně stát nemůže. Ano, nemůže se to stát pod slabým Šmardovým vedením a díky Bohu za to. Ale problém je s tím slovem "slabé".