Neoliberální mantra nízkých daní začíná působit koalici vážné problémy
Jiří PeheVláda svým lpěním na neoliberálních postulátech namísto řešení reálných problémů společnosti začíná připomínat nechvalně proslulé vlády Petra Nečase a Mirka Topolánka — a dost možná si chystá i podobný osud.
Ekonomické důsledky války na Ukrajině začínají testovat neoliberální dogma, které prosadila do koaličního programu Občanská demokratická strana — snižování výdajů státu bez zvyšování daní. Vláda je nucena navyšovat rozpočtové výdaje, ale bez dalšího zadlužování nemá kde brát.
Řešením by bylo zvýšení daní, což by mimo jiné mohlo do jisté míry snížit inflační tlaky. Jenže zejména ODS to zatím odmítá. Vláda tak možná zcela zbytečně rozfoukává ekonomickou krizi, kterou by vyšší příjmy státní kasy mohly pomoct mírnit.
Na problémy bylo zaděláno už vloni, když ODS na začátku roku 2021 podpořila návrh šéfa hnutí ANO Andreje Babiše na snížení daní s pomocí odbourání takzvané superhrubé mzdy. Zatímco v případě Babiše byl tento krok součástí jeho populistického tažení před volbami, ODS viděla snížení daní ideologicky — jako naplnění svých neoliberálních postulátů.
Zatímco Babiš zdůrazňoval, že lidé budou mít „v peněženkách“ zásluhou snížení daní měsíčně o několik tisíc korun navíc, ODS podpořila Babišův návrh nejen proto, aby prý lidé měli na výplatní pásce více peněz v době krize, ale i proto, že snižování daní zapadá do její vize štíhlého státu.