Revize dávek? Odborníci varují před dopady na nejchudší část společnosti
Jan GruberMinisterstvo práce a sociálních věcí připravilo zásadní změnu dávkové podpory v oblasti bydlení s cílem zastavit obchod s chudobou. Odborníci na sociální začleňování se obávají dopadů na nejchudší a růstu míry bezdomovectví.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ANO) připravila zásadní změnu dávkové podpory v oblasti bydlení. Návrh zákona o přídavku na bydlení, který na sklonku loňského roku vložila do mezirezortního připomínkového řízení, počítá se sjednocením státní podpory bydlení do jediné dávky — přídavku na bydlení. Rezort si od nové právní úpravy, která ruší stávající příspěvek a doplatek na bydlení, slibuje zvýšení přehlednosti, napravení nespravedlností a zastavení obchodu s chudobou. Odborníci však namítají, že zákon vytčené cíle nenaplní a varují před jeho dopady na nejzranitelnější část společnosti.
„Hlavním principem zákona je, že ,pracovat a dodržovat pravidla občanského soužití je normální'. Úlohou státu je přitom nabízet občanům takové nástroje podpory, které jim umožní zlepšit vlastní sociální situaci, pokud o to usilují. Zároveň platí, že nebude-li příjemce dávky v řešení své situace aktivní, nebo nebude-li dodržovat pravidla — jako je řádná docházka dětí do školy a udržování bytu ve funkčním stavu —, nebude mít nárok na podporu státu,“ představilo návrh ministerstvo.
Máláčová předložení právní normy zdůvodňuje „vysokou mírou kritiky“ platné dávkové podpory bydlení. Poukazuje zejména na její neúčelnost, nízkou adresnost, zneužívání a obchod s chudobou. „V praxi jsou známy případy, kdy je příspěvek na bydlení pobírán lidmi, kteří s ohledem na finanční situaci mohou náklady na bydlení saturovat z vlastních zdrojů. Dochází rovněž k manipulaci osob hlášených k trvalému pobytu v bytě za účelem dosažení nároku na dávku, nebo její maximální výši,“ vysvětluje rezort s tím, že stávající systém — podporující uvedené praktiky — již nelze nadále zachovat.
Podle ředitele Institutu pro sociální inkluzi Martina Šimáčka ovšem přijetí návrhu dané problémy nevyřeší. „Dávky sice jsou v České republice zneužívány, ale chybí kvalitní analýzy rozsahu takového zneužívání. Navíc již dnes existují nástroje, jak se tomu bránit. Úřady práce mohou provádět šetření a v případě, že naleznou nesrovnalosti, tak dávku zkrátka odejmou,“ řekl Deníku Referendum. „Předložení zákona pokládám spíše za planý poplach,“ dodal s tím, že se obává jeho dopadů na lidi žijících na ubytovnách a doposud pobírající doplatek na bydlení.
O výši přídavku mohou rozhodovat obce
Jak to je s tou podporou veřejnosti ve skutečnosti, o tom svědčí osud brněnského projektu Rapid Re-Housing. Po změně na radnici projekt padl pod stůl a petice "veřejnosti" proti němu podporovala i údajně levicová ČSSD. No a vládnoucí tzv. elity napravo i nalevo mají zcela jasno: Chudé je za jejich chudobu nutno trestat.
Lidé sice, zvláště v Praze, vládě ANO pro Česko typicky, mnohdy zcela oprávněně, jindy stranicky, spílají, nicméně dojem, že pozdě, ale přece se dočkáváme trochu rozumnější politiky, proti minulosti zesílil.
Z mého pohledu je to ovšem pořád ta příslovečná vybraná skřivánčí paštika, do níž dávají rovným dílem jednoho skřivana a jednoho koně. Já jsem ovšem jako zoon politicon dost zvláštní případ.