Dostálová připravuje transformaci Státního fondu rozvoje bydlení
Jan GruberStátní fond rozvoje bydlení se má transformovat ve Státní investiční fond. Ten rozšíří své aktivity i do oblasti regionálního rozvoje a podpory venkova. Ministerstvo slibuje, že prostředky vyčleněné na podporu bydlení porostou.
Státní fond rozvoje bydlení se má od roku 2020 transformovat ve Státní investiční fond. Ten by měl podle novely, kterou ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) předložila do připomínkového řízení, rozšířit své aktivity i do oblasti regionálního rozvoje a podpory venkova. Návrh upravuje pouze rámec pro poskytování podpor. Samotné podmínky jednotlivých programů bude nadále schvalovat vláda.
Z fondu bude v souladu se závazkem z programového prohlášení druhé vlády Andreje Babiše (ANO) nově možné získat finanční prostředky například na regeneraci bronwfieldů, demolici budov, obnovu dopravní a technické infrastruktury, zpracování územně plánovacích dokumentací nebo výstavbu občanského vybavení jako jsou školy, školky a zařízení sociálních služeb.
Ministerstvo pro místní rozvoj rovněž plánuje posílit vlastní pozici vůči fondu s odůvodněním, aby mohlo lépe koordinovat jeho činnosti. Pokud bude návrh schválen rezort získá ve výboru fondu čtyři ze sedmi křesel. Ministryně zároveň dostane oprávnění rozhodovat o odvolání ředitele, doposud měla dle zákona v pravomoci pouze jeho jmenování.
Financování nového fondu
„Výhodou transformace fondu je, že investoři vyřeší vše potřebné na jednom místě. Na druhé straně je třeba, aby vláda zajistila stabilní financování fondu. Aby to nebylo jen plácnutí do vody,“ okomentoval pro Deníku Referendum plán ministryně Dostálové předseda sdružení nájemníků Milan Taraba.
Podle Taraby je dále nezbytné, aby se stát, respektive vláda problematice bydlení věnovala komplexně. „Stejně jako v roce 1964, kdy zkolabovala bytová politika státu, potřebujeme nová pravidla pro bytovou výstavbu. Tehdy stát obnovil družstevnictví a během pětadvaceti let postavil devět set tisíc bytů,“ dodal s poukazem na stále chybějící zákon o sociálním bydlení.
Přestože předložená novela budoucí financování transformovaného fondu neřeší, ministryně Dostálová Deníku Referendum sdělila, že v souvislosti s rozšířením jeho aktivit počítá s celkovým navýšením rozpočtu i posílením zdrojů pro programy spojené s podporou bydlení. Ministerstvo rovněž připravuje nový nástroj, který by umožnil obcím stavět nové bytové domy.
„Na výstavbu sociálních bytů pro definovanou skupinu by byly poskytovány přímé a nevratné dotace a na zbývající část bytů by pak byl poskytován nízkoúročený, tedy zvýhodněný, dlouhodobý úvěr. Představa je taková, že vzniklé bytové domy budou obsahovat mix nájemních bytů pro obě cílové skupiny. Počet sociálních bytů by neměl být vyšší než dvacet procent z celkového počtu vzniklých nájemních bytů,“ uvedla Dostálová s tím, že rozpočet programu by se měl pohybovat kolem dvou miliard korun ročně.
Půjčky na nové domy a byty
Státní fond rozvoje bydlení dnes umožňuje čerpat podpory v sedmi oblastech. Program pro mladé nabízí mladých párům do šestatřiceti let a jednotlivcům s dítětem do patnácti let úvěr ve výši dvou milionů korun na pořízení rodinného domu, respektive milionu a dvou set tisíc na koupi bytu. Pro letošní rok fond plánuje rozdělit celkem šest set padesát milionů korun.
Dalšími programy fondu jsou mezi jinými Panel 2013+ zaměřený na modernizace bytových domů, Živel, jež umožňuje získat půjčku na opravu poškozených nemovitostí, nebo Regenerace sídlišť, z něhož mohou obce čerpat finanční prostředky na revitalizace veřejných prostranství.
Rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení počítá v roce 2018 s příjmy ve výši necelých devíti set milionů korun. Jeho výdaje jsou rozpočtovány ve výši bezmála dvou miliard a sto sedmdesáti milionů korun. Podle schváleného střednědobého výhledu by příjmy fondu měly v roce 2020 vzrůst zhruba o osmdesát a výdaje o necelých sto třicet milionů korun.