Lidé z ústeckých ubytoven na ulici nepůjdou. Šťastný konec je ale v nedohlednu
Jan KašpárekNěkdejší obyvatelé ubytoven Modrá a Klíšská v Ústí nad Labem našli náhradní bydlení. Řada z nich ale zůstane v sociálně vyloučených lokalitách. Magistrát pokládá situaci za vyřešenou. Aktivisté pomáhající v ghettech vedení města kritizují.
Bývalí nájemníci dvou zavřených ubytoven Modrá a Klíšská v Ústí nad Labem postupně našli náhradní bydlení. Krize, při které na konci června přišlo o bydlení asi dvě stě třicet lidí a byli proto nuceni žít několik týdnů v místní tělocvičně, pomalu končí. Problémem ovšem zůstává, že část vystěhovaných bude i po nalezení nového bydlení nadále žít v sociálně vyloučených lokalitách.
Do hledání náhradního bydlení se aktivně zapojil především místostarosta Ústí nad Labem-města Karel Karika (PRO Ústí). Ten spolu s místními sociálními pracovníky několik týdnů v červnu komunikoval jak s možnými poskytovateli bydlení, tak s rodinami, kterým hrozilo, že skončí na ulici. Karika kvůli tomu čelil množství výhrůžných telefonátů a zpráv.
Podobnou zkušenost má i aktivista Marek Dočekal, který se snažil vystěhovaným lidem pomoci. „Dostal jsem desítky výhrůžek, nadávek a hlavně naprostou zlobou zaslepených komentářů plných nesmyslů a rasismu“, řekl Deníku Referendum s tím, že v Ústí nad Labem není dostatek lidí, kteří by se problémem zabývali. „Chybí jakákoliv solidarita, je minimum aktivistů ochotných se pouštět do tak tabuizovaného problému a pro obyčejné lidi to není téma“, dodal.