Ústečtí Romové chystají demonstrace kvůli uzavření dvou ubytoven
Radek KubalaVíce než dvěma stům lidí, převážně Romů, z Ústí nad Labem hrozí s koncem června vystěhování ze dvou soukromých ubytoven. Nové bydlení ale nemají. Město jim poskytlo pouze poradenství. Podle neziskových organizacích úřady selhávají.
Více než dvě stě lidí z Ústí nad Labem je nuceno se koncem června vystěhovat ze dvou soukromých ubytoven. Jejich obyvatelé, převážně Romové, proto plánují uspořádat demonstraci. Protesty mají upozornit na diskriminační praktiky na ústeckém trhu s bydlením a krizovou situaci, ve které se spolu se svými dětmi nacházejí.
Datum prvního protestu ještě není stanoveno. Demonstraci svolává občanské sdružení Konexe, které se snaží situaci řešit už od předminulého týdne. Tehdy majitel ubytoven, firma CPI BYTY, oznámil ukončení provozu objektů v městské části Štrekov a na Klíšské ulici. Podle pracovníků sdružení lidé z ubytoven v současnosti nemají kam jít.
„Ve většině částí města nemáme možnost pronajmout si byt. Jsme totiž Romové a čelíme masivní etnické diskriminaci na trhu s bydlením. V částech města, kde bychom si snad mohli pronajmout bydlení, za vysoké ceny určené pro Romy, město vyhlásilo bezdávkové zóny a my si tak toto drahé bydlení nemůžeme dovolit,“ uvedlo sdružení Konexe v tiskovém prohlášení.
Miroslav Brož ze sdružení Deníku Referendum řekl, že magistrát lidem nabídl pouze poradenství a seznam jiných ubytoven, z nichž velká část leží mimo město. „Reálně to znamená, že skončí buďto na ulici, za městem, nebo odejdou do jiného města,“ doplnil.
Město rodinám poradí
Provozovatelka ubytoven Lea Anderlová médiím sdělila, že jejich provoz končí ze zdravotních důvodů. Podle starostky ústecké městské části Štrekov Evy Outlé (Pro!Ústí) by město mělo obě ubytovny vykoupit a zajistit tak pro ohrožené lidi bydlení. Magistrát však dle vyjádření prvního náměstka primátorky Jiřího Madara (UFO) o koupi ubytoven ani zajištění náhradního bydlení neuvažuje.
„Pomůžeme tak, jak nám ukládá zákon, tedy sociálním poradenstvím. Zahájili jsme jednání s neziskovými organizacemi a vyzvali ke spolupráci a poskytnutí pomoci sociální pracovníky. Příslušné odbory provádějí kontrolu, kdy zjišťujeme trvalá bydliště a zdravotní stav lidí, kterých se celá situace týká,“ řekl Deníku Referendum Jiří Madar.
Aktivisté ze sdružení Konexe si zároveň na facebookových stránkách stěžovali, že město nejedná přímo s nimi ani s obyvateli ubytoven, ale zprostředkovaně se sociálními pracovníky a neziskovými organizacemi. Podle ředitele ústecké pobočky Člověka v tísni Víta Kučery, který se pondělní schůzky se zástupci krajského úřadu, magistrátu, neziskových organizací a policie osobně zúčastnil, městu chybí plán i vůle lidem z ubytoven pomoci.
Na schůzce podle Kučery městský odbor hmotné nouze nabídl mimořádnou okamžitou pomoc několika vytipovaným rodinám ve výši tří nájmů. „Vlastně nám nevadí, že se ubytovny ruší, protože slouží jako zdroj příjmu spekulantům a bydlení tam je hrozné. Město ale odmítá převzít zodpovědnost a vymyslet jasný plán, co s lidmi z ubytoven bude. Ghetto nezmizí, ale přesune se jinam, možná i mimo město, což není řešení,“ řekl Deníku Referendum.