Poslanci chtějí omezit výplatu dávek ve stravenkách. Dříve ji však podporovali
Jan GruberVláda projedná dva poslanecké návrhy zákonů, které chtějí zmírnit podmínky pro výplatu části dávek formou poukázek. Poslanci navrhují, aby stravenky nadále nedostávaly zranitelné skupiny osob. Loni však povinnou výplatu dávek v poukázkách podpořili.
Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi se bude na svém středečním zasedání zabývat dvěma poslaneckými novelami zákona o pomoci v hmotné nouzi. Obě chtějí zmírnit stávající podmínky pro vyplácení části sociálních dávek v poukázkách, za které je možné nakoupit potraviny, hygienické potřeby nebo oblečení. Lidé, kteří pobírají sociální podporu déle než šest měsíců, dostávají od konce loňského roku povinně pětatřicet až pětašedesát procent příspěvku v podobě poukázky. Poslanci nově navrhují, aby podpora nebyla nadále v poukázkách vyplácena některým zranitelným skupinám osob. Vyplácení dávek pomoci v hmotné nouzi prostřednictvím poukázek v minulých dnech kritizovala i Platforma pro sociální bydlení.
Výplatu části sociální podpory formou stravenek do zákona o pomoci v hmotné nouzi prosadila ve Sněmovně poslankyně Jana Pastuchová (ANO) za podpory politického hnutí ANO, KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a Úsvitu. „Přijetím toho pozměňovacího návrhu by došlo k omezení zneužívání dávek v hmotné nouzi. Ubyly by případy, kdy jsou klienti viděni v obchodě, jak si za dávky kupují alkoholické nápoje. […] Jestliže se ve společné domácnosti nacházejí děti, byla by mnohem větší pravděpodobnost, že dávky budou využity na nákup potravin pro děti a neskončí například v hracích automatech nebo nákupem alkoholu a cigaret,“ odůvodňovala svůj návrh loni Pastuchová.
Dnes Pastuchová spolu s dalšími osmi kolegy, z nichž hned šest před rokem její pozměňovací návrh podpořilo, navrhuje zmírnění zákonem stanovených podmínek. Poslanci politického hnutí ANO chtějí, aby část sociální podpory nebyla nadále proplácena formou poukázek lidem s omezenou svéprávností, dlouhodobě hospitalizovaným a také těm, jimž jsou poskytovány pobytové sociální služby. „Z praxe je zřejmé, že se ten zákon dotknul zranitelných skupin lidí. Proto jsem, jak to vyšlo najevo, iniciovala tenhle návrh,“ řekla Deníku Referendum Pastuchová. Na otázku, zda i přesto svůj rok starý pozměňovací návrhem nadále pokládá za rozumný, odpověděla, že si za ním stojí. „Celý systém dávek je nastaven špatně. Potřeboval by pořádnou revizi,“ dodala.
Poukázky zdražují lidem živobytí
Zúžení okruhu lidí, kteří dostávají místo peněz stravenky, navrhují i poslanci Vít Kaňkovský, Jan Bartošek (oba KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ačkoli i oni ve Sněmovně Pastuchové pozměňovací návrh dříve podpořili. „Poukázky dělají velké potíže lidem v zařízeních sociální péče nebo v nemocnicích, protože si za ně prakticky nemohou nic koupit. A v zařízeních sociální péče si nevědí rady, jak v této situaci postupovat. Obdobně je tomu i u osob se sníženou právní subjektivitou. Zkrátka, jsou to všechno obtíže spojené s plošným uplatněním poukázek,“ řekl Kaňkovský. Podle předsedy lidoveckého poslaneckého klubu Bartoška není možné, aby „byli kvůli zneužívačům sociálních dávek šikanovány ostatní skupiny. Ti, kteří se snaží zneužívat sociální systém, musí být postihováni jinak“.
Poukázky však přijímá jen málo prodejen, v některých menších obcích je nelze využít, a proto lidé musejí jezdit na nákupy do větších měst. „Představa, že stát takto zamezí chudým v nakupování alkoholu a cigaret, je naivní. Vždy se najdou obchodníci, kteří budou ochotní toto zboží za poukázku vydat, nebo ji i vykoupit třeba za poloviční cenu,“ řekl Robert Herák z vládní Agentury pro sociální začleňování s tím, že vyplácení příspěvku ve stravenkách prohlubuje finanční nouzi těch nejchudších.
Na obchodování s poukázkami v minulých dnech poukázali i zástupci Platformy pro sociální bydlení, podle kterých má platné znění zákona o pomoci v hmotné nouzi zničující vliv na chudé a sociální slabé. „V praxi jsou stravenky obvykle směňovány za šedesát až osmdesát procent vlastní hodnoty,“ řekl Jan Snopek z Platformy pro sociální bydlení. Senátorka Renata Chmelová (KDU-ČSL) proto v současné době připravuje novelu zákona, která by povinné vyplácení části dávek v poukázkách zcela zrušila. Stejná senátorka již s Platformou v minulosti spolupracovala na ústavní žalobě kvůli nevyplácení doplatku na bydlení do takzvaných oblastí se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů.