Stát na straně těch, z nichž kapitalismus sdírá kůži

Monika Horáková

Členka předsednictva Strany zelených Monika Horáková promluvila 8. května na demonstraci „Mlčet nehodlám“. Její projev zveřejňujeme.

Dnes je 8. května, tedy den, který si připomínáme jako konec světové války. Dlouho to byla připomínka spíš něčeho vzdáleného, pro většinu z nás možná i trochu abstraktního. Lidí, kteří válku zažili, je čím dál tím méně. Nyní však připomínání války a připomínání fašizace společnosti z třicátých let, která válce předcházela, dostává nový rozměr. Je znepokojující, že se množí útoky z nenávisti, a lidé, kteří mají jiný názor než zdejší neonacistická scéna, čelí veřejným výhrůžkám smrtí.

Jako první jsme použili termín „obchod s chudobou“. Podpořte nás, abychom mohli dál otevírat témata, která v hlavních zprávách chybí.
×
Monika Horáková během projevu. Foto Saša Uhlová, DR

Opakovaným útokům se nevyhnulo ani dětské centrum v Pardubicích, které si za intenzivní podpory obyvatel Pardubic dovolilo uspořádat sbírku pro lidi na útěku. Polití výlohy dětského centra červenou barvou symbolizující krev tak bylo odsouzeníhodným útokem nejen na toto dětské centrum, ale i na všechny, kteří do této či jiné sbírky přispěli. Byl to i útok na každého z nás, kdo dnes stojíme na tomto náměstí.

Je zřejmé, že útoky z nenávisti souvisejí s obtížnou dobou, kterou nyní prožíváme. Asi nikdo nepředpokládá, že útoky pomohou snížit počet lidí prchajících do Evropy, ani že by snad zlepšovaly tíživou sociální situaci lidí, kteří se obávají, že jejich beznaděj se s příchodem uprchlíků stane ještě tíživější. A to jsou přitom dvě nejpalčivější otázky, které je aktuálně nutné řešit.

Je třeba stát na straně lidí, kteří utíkají před válkou či jiným ohrožením. Integrace nově příchozích se těžko uskuteční, dokud vládnoucí sociální demokracie nezačne být stranou sociální a demokratickou a dokud její ministr vnitra bude veškerá řešení v souvislosti s migrací vidět jen v represi a rozmisťování policejních a vojenských hlídek v ulicích.

Je třeba zároveň stát na straně těch, z nichž dnešní kapitalismus sdírá kůži. Fašizace společnosti vzniká ze sociální frustrace. Úspěšná integrace nově příchozích se neuskuteční ve společnosti, která je rozdělená propastnými ekonomickými rozdíly a kde pro mnoho lidí práce už dávno nenese sociální jistoty, a to dokonce ani pokud mají třeba práce dvě. Prezident Zeman pro tyto lidi není schopen udělat ze své pozice vůbec nic, jediné co umí, je posilovat jejich strach a hyenisticky na něm sbírat laciné politické body.

Úspěšná antifašistická aliance může být jedině taková, v níž se spojí co nejvíce lidí. Do tohoto cíle máme ještě dlouhou cestu, která vyžaduje politické a občanské nasazení. Když vidím, kolik nás považuje za důležité pravidelně vycházet do ulic vzdorovat počínající fašizaci společnosti,  je to výborný začátek. Teď už jen zbývá, aby se vzpamatovaly vládnoucí politické strany a také český prezident. Tato země patří všem: bez ohledu na to, kde se narodili a bez ohledu na to, kolik vydělávají.

  Diskuse
  May 10, 2016 v 12.4
  To je panečku politička!
  její projev by se místy dal shrnout jako tvrzení "neříkám nic, ale uvidíte, že na má slova dojde".
  Proč vlastně ten projev redakce DR vůbec vydala?
  Snad kvůli závěrečné perle "Tato země patří všem: bez ohledu na to, kde se narodili"?
  Že by vyhlašování internacionálního komunismu? Mám se těšit, že mi zahrádku, či dům zaberou Somálci, Ukrajinci, či Syřané, protože tahle země patří všem a tak moje vlastnictví těch pár metrů končí?
  A to vystoupíme z EU, nebo se režim bude měnit v celé Evropě?
  Aby člověk věděl...
  MP
  May 10, 2016 v 15.27
  Luďkovi Ševčíkovi
  Zatímco Vy byste chtěl, aby platilo Čechy Čechům a tu zahrádku Vám nezabral žádný Somálec, Ukrajinec či Syřan, ale arijsky čistý a slovansky roduvěrný soukmenovec. Chápu.

  A abych předešel nedorouměním: Ano, vím že podyjí není v Čechách, ale každý správný roduvěrný, ať už odkudkoliv, ví, že když se kácí les, létají třísky.
  May 10, 2016 v 16.19
  Já bych chtěl, aby se zde nepublikovaly takové bezduché texty.
  Snad na tom není DR tak špatně, aby musel tímto doplňovat vydání.
  Ta dáma sice trpí tím, čím většina aktivistů /rozdáváním cízího/, ale ani to neumí podat. Kdyby napsala, že tahle země není pro starý /chudé, nemocné/, tak bych to zkousl. Ale že patří všem? To mi v uších hned zní - svět patří nám, pro všechny dosti místa, jen za to vzít a plivnout do dlaní....
  Jednou hovoří o tom, že fašizace společnosti vzniká ze sociální frustrace a na druhé straně chce s těmito sociálně frustrovanými bojovat v ulicích.
  Pejsek a kočička a dort. Už mě bolí břicho.
  JV
  May 10, 2016 v 19.6
  Panu Ševčíkovi
  Pane Ševčíku,
  ta dáma, paní Horáková, píše pravdu a staví se na stranu obecného dobra. Já si ji za to vážím a také jí děkuji. Mluví také za mne a jistě i za mnoho lidí, jimž jde rovněž o dobro pro všechny.

  Měl byste se držet hodně zpátky a než psát hlouposti, tak raději mlčet.

  Jiří Vyleťal
  JN
  May 11, 2016 v 0.54
  "Tato země patří všem"
  Domnívám se, že vlastnictví je určitý vztah. Mnohdy velmi důvěrný vztah, ve kterém významnou roli hraje odpovědnost.

  Pokud tato země patří všem, znamená to tedy, že všichni k ní mají onen důvěrný vztah a všichni k ní pociťují odpovědnost.(I ti, kteří o ní v životě neslyšeli a vůbec nevědí, že existuje.) Jedním ze způsobů, jak tuto odpovědnost vůči své zemi uplatňovat, je projevení svého uvážlivě vytvořeného názoru v demokratických volbách. Pokud tato země patří všem, měli by tedy všichni mít možnost svoji odpovědnost vůči této zemi v demokratických volbách projevit. Nechť tedy volební právo pro volby do zastupitelských orgánů České republiky mají všichni.

  Pokud tato země patří všem a nejedná se o ojedinělou výjimku, znamenalo by to, že i jiné země patří všem, tedy i mně. V tom případě považuji za nutné sdělit všem, že se tohoto svého vlastnictví vzdávám, a to přesto, že tím opouštím stranu obecného dobra, a tedy vlastně kašlu na dobro pro všechny. O většině všech těch ostatních zemí, o jejich problémech a potřebách nevím téměř nic, byla by tedy na mě vložena příliš velká odpovědnost, které bych nedokázal dostát. Opravdu netoužím vlastnit Rusko, USA, Čínu, Německo, Francii, Británii, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Ukrajinu, Sýrii, Irák, Libyi, Severní Koreu ..., ani žádné jiné země. Bylo by toho na mě prostě už trochu moc.
  JN
  May 11, 2016 v 1.9
  "Úspěšná antifašistická aliance může být jedině taková, v níž se spojí co nejvíce lidí," říká Monika Horáková.
  Ano, ano. Tak jak na tomto spojování lidí pracuje Deník Referendum?

  Mně se pořád zdá, že se tady pracuje spíš na rozdělování než na spojování. Vyjadřují se zde dosti extrémní názory (nerozlišovat uprchlíky a migranty, přijímat každého, tato země patří všem) a kdo s nimi nesouhlasí, ten je promptně označen za fašistu, aby bylo na koho si plivnout. Jako spojování lidí mi to tedy nepřipadá.
  May 11, 2016 v 7.26
  Pane Vyleťale,
  ta dáma píše věci, které se vzájemně popírají. To, že do toho vloží pár banálních frází, kterými si vás získala, na tom nic neméní. Dokonce ani to, že vy jste zde ta nejvyšší autorita, která rozhoduje, co je a není hloupé. Já svoji debatu zde končím. Dělám zbytečně reklamu něčemu, co mělo projít bez povšimnutí. Snad jen jako hrozivé memento na to, jak asi zoufale scházejí Zeleným skutečné politické osobnosti. Bursíkůvo objetí je zjevně dál škrtí.
  MP
  May 11, 2016 v 11.11
  Jiřímu Nushartovi
  Ono jde o to, že sice spojí, co nejvíce lidí, ale zůstane "antifašistická". To jaksi z podstaty některá spojenectví vylučuje.
  IH
  May 11, 2016 v 12.15
  Panu Nushartovi k jeho příspěvku o vlastnictví
  Říká se, že vlastnictví zavazuje. Platí však: jak koho. Vy píšete, pane Nusharte, o (velmi) důvěrném vztahu. Ani ten není pravidlem (často právě u velkých vlastníků). Nemusí tomu tak být v případě výlučné majetkové držby a tím spíše jedná-li se o nepatrný podíl (třeba jednu akcii). Také občané, ač mají třeba pro svou skepsi důvody, neprojevují právě hluboký zájem o své volební právo.
  Monika Horáková, již neznám, mluvila ve svém projevu zjevně o obyvatelích Česka. Ne všichni, kdo tu žijí, mají sice třeba zmíněné hlasovací právo, ale nějaká práva u nás mají. Jakou cíti sounáležitost s touto zemí, je pochopitelně těžko zjistitelné a určitě případ od případu různé. Rozhodně však mají právo cítit se tu doma.
  Dokonce i v globálním měřítku je na místě tvrdit, že Země patří všem. V určitém smyslu se to týká dokonce i zvířat.
  Vlastním asi 10 arů země, převážně v podobě zahrady. Tato zahrada by mi nemusela jistě být nějak zvlášť milá, ale (po letech) je. S poněkud se snižující intenzitou cítím totéž k širšímu okolí, k různým jiným krajům u nás. K celé naší vlasti, k jejím (nynějším) asi 79 tisícům čtverečních kilometrů, které tu nejsou pro něčí spekulaci. A mohu pokračovat do zahraničí, do míst, která jsem jsem viděl, nebo se o ně třeba jen zajímal. Do určité míry cítím nejen zájem, ale i zodpovědnost za všechnu zemi, i za moře, za více než půl miliardy kilometrů čtverečních.
  Ano, tato země je nás všech.
  PM
  May 11, 2016 v 22.25
  Pane Nusharte navozujete dojem,
  trochu přehnané důvěry ve spásnou sílu národa a rodné země. Také budíte dojem, že chcete společnost zbavit několika důležitých maxim - zájmu o lidskou rovnost a lidská práva.
  Jde nejen o substanci křesťanského světonázoru, ale i o jeden z mála morálních postojů, který umožňuje rozlišovat mezi přítelem a nepřítelem raubířského kapitalismu .............bych upozornil tváří v tvář globálnímu kolapsu.

  + Další komentáře