Profil čtenáře:
Jan Konvalinka

JK
Profese: biochemik
"Jde o to, jak je přinutit, aby je začaly používat". Nemůžeme je přinutit. Musí se jim to vyplatit. Osvětlení pomocí LED technologií nemusel nikdo nařizovat, je to levnější a snižuje to dramaticky spotřebu energie. Fotovoltaika se ve světě rozjíždí už i bez dotací, ceny díky technologiím klesly (a klesají dál), začíná se to vyplácet.
Toho "nucení" bych se spíš bál, většina těch donucovacích zásahů dopadne špatně (biopalica!). Dneska si zase opravdu nejsem jistý "ekologičností" elektromobility, kupříkladu, ty megatěžké baterie plné vzácných prvků dovážených z Číny mi zrovna moc ekologické nepřipadají, ale spočítané to nemám.
Velmi pěkný a klidný text. Já myslím, že lidstvo nepotřebuje paniku a hysterii, potřebuje naději a odhodlání. Jak řekl starý levičák Roosevelt, nemáme se čeho bát, jenom strachu samotného. Lidstvo nezlikvidovalo ani vyčerpání nalezišť pazourků, ani nedostatek píce pro koně, ani peak oil, ani jaderná katastrofa, ani přelidnění třetího světa, ani hladomory. Všechno tohle byly svého času vážné, velmi reálné hrozby - a všechny překonala lidská vynalézavost . Zvládneme i tohle, pokud nám v tom ovšem nějaká šílená regresivní diktatura nezabrání.

Mimochodem, řešení se už rýsují. Za Drážďany je firma, která vyrábí methan (skvělé palivo) ze vzdušného CO2. Zatím je to moc drahé a nevyplatí se to, ale vývoj katalyzátorů letí dopředu.

Nepotřebujeme celosvětovou diktaturu a návrat k chudobě pro všechny, potřebujeme lepší vzdělání pro všechny a nový Projekt Manhattan, tentokrát na čisté energie a jejich uchovávání. Zase to dáme, jako vždycky.
Nejspíš je to zbytečné, ale nedá mi to: pan Poláček se mýlí. problém není v tom, že věda nerozumí tomu, jak homeopatika "fungují" (to se nám stává u mnoha účinných léků, to nás nemůže zneklidnit), problém je v tom, že v desítkách velmi dobře provedených klinických testů se účinnost homeopatik nepodařilo potvrdit, tj fungovaly stejně, jako když se pacientům podávala destilovaná voda nebo cukerné pastilky stejného tvaru a chuti, jako testovaná homeopatika. Argument, že homeopatika jsou úzce individuální, neplatí - můžete to kupovat (za těžké peníze) v lékárnách, vůbec ani nemusíte žádného homeopata potkat.

Hlavní rozpor asi je v tom, co znamená slovo "funguje". Pokud si pan Poláček pod tím představuje "zkusil jsem to a mně to pomohlo", pak nemám co dodat - ale tady jsme na argumentační úrovni typu "kouření neškodí, náš děda hulil jako továrna a byl tady do devadesáti" případně "globální oteplování je nesmysl, koukejte, jaká byla včera zima".
Ještě poznámka k tomu Vietnamci, který se cítil Čechem, a některým diskutujícím to připadá bizarní: měl jsem na universitě spolužáka Jakuba, který se narodil na malém východočeském městě, jinak než česky neuměl, a byl černý jako bota. Každému, kdo by si myslel, že není Čech, by jednu ubalil, a měl by pravdu. Od té doby to dotáhl na velvyslance a všichni můžeme být rádi, že takového obhájce českých národních zájmů v diplomatickém sboru máme.
Pane Kubicko, ten malostransky kostel U Jezulatka je take zasvecen Panne Marii Vitezne a take na pamatku bitvy na Bile hore.
Myslim, ze vetsina historiku by s nazorem pana Stampacha na bitvu na Bile hore mela problem. "My katolici" jsme tam vyhrali, "my Kralovstvi ceske" jsme nejspis prohrali, "my cesky mluvici obyvatele kralovstvi" jsme nejspis vyhrali, "my protestanti" jsme prohrali... neni uz cas na ty stare nenavisti zapomenout? Nemuze ten sloup vedle sochy Mistra Jana Husa byt symbolem smireni? A nebo, nemohl by to byt proste jen sloup?