Sledovat lidi umělou inteligencí jako v Číně? Nevadí, hlavně že bude prosperita!
Hynek TrojánekExpert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov brojí proti regulacím umělé inteligence a relativizuje její zneužívání v Číně. Ta je přitom využívá k totalitním praktikám včetně genocidy ujgurské menšiny.
Expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov brojí proti regulacím umělé inteligence a relativizuje její zneužívání v Číně. Ta je přitom využívá k totalitním praktikám včetně genocidy ujgurské menšiny.
Současný boom umělé inteligence zavdal důvod k pořádání řady diskuzí snažících se rozlousknout palčivé otázky: které pracovní pozice, jestli vůbec nějaké, umělá inteligence nahradí? Přinese skutečně záplavu automaticky generovaného a matoucího obsahu? Nebo snad vyhubí lidstvo jako takové?
Jedním z častých hostů diskuzí je po právu Tomáš Mikolov, český vědec, který svým programem Word2Vec podstatně zlepšil výkonnost strojových překladačů. Z hlediska odbornosti bychom patrně skutečně jen stěží hledali někoho zkušenějšího, více v technické praxi zběhlého.
Jeho vyjádření, ve kterých zcela ignoruje dlouhodobé pošlapávání lidských práv v Číně, je však přinejmenším zarážející. Na debatě, kterou pořádal server Lupa 4. května, mimo jiné prohlásil (promluva začíná v čase 54:05): „Jestli ta Čína dokáže vytvořit úspěšnější společnost, která bude prosperovat, nakonec není to to, o co bychom měli usilovat?“
Pro kontext dodejme, že Mikolov svým prohlášením mezi řádky reaguje na dvě věci: jednak na fakt, že Čína bývá vzhledem ke svému systému sledování populace dlouhodobě dávána za odstrašující příklad využití moderních technologií. Jednak na chystaný evropský Akt o umělé inteligenci, který by měl její praktické použití zregulovat, což nejen u Mikolova, ale zejména u velkých byznysových aktérů vyvolává obavy, zda to nepřidusí trhy s nástroji umělé inteligence.
Jen pár dní po zmiňované debatě se europoslanci skutečně vyslovili za zákaz obávaného biometrického dohledu, tedy kamer ve veřejném prostoru, které umožňují rozpoznání jednotlivých tváří. Ignorování a zlehčování faktu, že se nástroje umělé inteligence zhusta využívají k totalitním praktikám, bohužel není nikterak výjimečné. Ani u Mikolova, ani u dalších propagátorů nových technologií.