USA po Roe vs. Wade: potraty zakázány již v sedmi státech, další přibydou
Petr JedličkaTakzvané trigger laws zakazující interrupce by měly nabýt účinnosti postupně v sedmnácti státech. Zákony, které omezují přístup k potratům, pak v dalších šesti státech. Celkově by mělo restrikce zpřísnit osmadvacet až dvaatřicet států USA.
Již v sedmi státech USA nabyly od pátku účinnosti tzv. trigger laws zakazující provádění interrupcí. Děje se tak kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jež právě v pátek pro futuro zneplatnilo precedent z kauzy Roe vs. Wade — do té doby federální garanci práva na potrat. Celkem třiadvacet států USA schválilo už dříve zákony, které legalitu interrupcí nějakou zásadnější formou omezují. Roe vs. Wade však jejich účinnost blokoval. Nyní, když už neplatí, dostávají se schválené restrikce ke slovu.
„První, a to ještě během páteční noci, vyhlásil zákaz Utah. Po něm následovaly Arkansas, Kentucky, Jižní Dakota a Louisiana (…) V Oklahomě a Texasu běží aktuálně formální lhůty, než tamní trigger laws nabudou plné účinnosti. Již dnes ale platí v těchto dvou státech jiná opatření, která provádění interrupcí brání,“ hlásila do nedělního vysílání BBC Chloe Kimová, newyorská novinářka pracující pro britskou stanici.
Ze jmenovaných sedmi států povoluje Utah interrupci v případě ohrožení života těhotné, znásilnění a incestu; Kentucky potom v případě rizika vážného poškození zdraví těhotné. Texas, Arkansas, Jižní Dakota, Oklahoma a Louisiana mají výjimku jen pro případ záchrany života těhotné, pro poškození zdraví, incest či znásilnění nikoliv.
Všech sedm jmenovaných států zakazuje interrupci od okamžiku početí, stejně jako deset dalších států, kde trigger laws nabydou účinnosti v příštích dnech a týdnech. Tři další státy USA (Iowa, Jižní Karolína a Georgie) mají trigger law, které zakazuje potrat od šestého týdne. Jiné tři (Arizona, Severní Karolína, Západní Virginie) pak od třináctého týdne.
Ve zbylých sedmadvaceti státech USA trigger laws schváleny nebyly. Znalci amerických politických poměrů ovšem upozorňují, že ještě pět až devět dalších států interrupce zakáže či radikálně omezí jejich dostupnost. Celkově by tak mohl být přístup k interrupcím zakázán nebo zásadně omezen až ve dvaatřiceti státech USA z padesáti.
Potratová turistika
V tradičně liberálních částech USA zůstanou interrupce i nadále legální. Konkrétně půjde o státy na západním pobřeží, na lidnatém severovýchodě (severně od Virginie), o Nevadu, o Illinois, a pak též o Minnesotu, Colorado a Nové Mexiko, tedy státy, které nejsou tradičně liberální, ale aktuálně v nich vládnou demokraté. Zájemkyně o interrupci z konzervativních států tak budou moci zajíždět na tamní kliniky v rámci tzv. potratové turistiky.
První americké firmy již ohlašují, že budou zaměstnankyním případné cesty hradit. Formují se také nadace a podpůrné sítě, které mají chudším zájemkyním pomáhat s náklady.
Znalci problematiky ovšem upozorňují, že taková pomoc nenahradí možnost legální interrupce v místě bydliště. Potrat v USA podstupují nejvíce chudé ženy, ženy bez stálého partnera a s jedním či více dětmi. Možnosti takovýchto skupin cestovat za zákroky na jedno či druhé pobřeží USA jsou značně omezené. Specializované potratové kliniky v konzervativních státech se přitom zavírají už nyní.
„Potraty se provádět nepřestanou, pouze se budou provádět skrytě a rizikověji,“ připomíná Barry Fisher z Lékařské fakulty Nevadské univerzity.
Možnosti změny
V řadě měst Spojených států se kvůli odstranění federální garance legality potratů Nejvyšším soudem o víkendu protestovalo. Výklad Soudu však politicky zvrátit nelze a na schválení federálního zákona nahrazujícího zneplatněnou garanci nemají zastánci práva ženy na volbu dost senátorů.
Naděje mnohých se v tomto smyslu upínají k listopadovým parlamentním volbám. Politická realita jim ale zatím neodpovídá — demokraté Joa Bidena jsou dnes kvůli inflaci, slabému výkonu prezidenta a postcovidovým problémům hospodářství neoblíbení. V republikánské straně se přitom zákazy interrupcí teď spíše slaví.
Někteří pozorovatelé varují dokonce před ještě horšími scénáři: pokud by republikáni získali v listopadu výraznou kontrolu nad oběma komorami Kongresu USA, mohli by se pokusit zakázat potraty i plošně, právě federálním zákonem.
Podle bleskového průzkumu YouGov zveřejněného v neděli 26. června považuje 52 procent amerických voličů zneplatnění Roe vs. Wade za krok špatným směrem, 33 procent naopak. 56 procent žen ve vzorku uvádí, že rozhodnutí jejich život zhorší. 16 procent uvádí, že zlepší.
Další informace:
- Politico Abortion laws by state: Where abortions are illegal after Roe v. Wade overturned
- The Guardian Abortion banned in multiple US states just hours after Roe v Wade overturned
- BBC News Abortion: What does overturn of Roe v Wade mean?
- NPR For doctors, abortion restrictions create an 'impossible choice' when providing care
- The Hill Most in new poll say overturning Roe is ‘step backward’
V Louisianě včera zablokovaly účinnost tamního trigger law soudy. Byť běží podle všeho o dočasné opatření, lze očekávat, že se tematické právní bitvy s podobnými odklady účinnosti povedou i jinde
Pro interrupci se někdy argumentuje také těmi případy těhotenství, které mohou vzejít z incestního vztahu. Incest je ale kupodivu i v mnoha vyspělých západních zemích legální. Na webu pedofilní komunity se můžete dočíst, které země to jsou:
„... Kde za incest žádný postih nehrozí? V Evropě to jsou Belgie, Francie, Nizozemí, Portugalsko, Španělsko, Lucembursko, Litva a Lotyšsko. Na Slovensku, a stejně tak i v Srbsku, je příbuzenský sex podle zákona v pořádku, pokud je milencům víc než 18 let. A zajímavou úpravu má Irsko. Zatímco incest mezi osobami opačného pohlaví je nelegální, u stejného pohlaví se netrestá. V Itálii je incest nelegální pouze v případě, pokud partneři svým vztahem provokují na veřejnosti a chovají se skandálně...“