Co znamená únik z Nejvyššího soudu USA ke kauze Roe vs. Wade
Petr JedličkaMédia žijí už několik dní únikem materiálu, který dokazuje záměr aktuální většiny ústavních soudců nahradit nejznámější precedent týkající se potratů jiným, výkladově opačným. V politickém životě USA jde o zásadní moment s řadou důsledků.
Pro české prostředí to má spíše jen přenesený význam, za mořem jde ale o zprávu týdne, možná i měsíce. Řeč je o úniku materiálu z Nejvyššího soudu USA, který naznačuje, že aktuální konzervativní většina amerických ústavních soudců hodlá pro futuro zneplatnit výklad svých předchůdců ke slavné kauze Roe vs. Wade. Právě ten přitom už od 70. let v USA zajišťuje federální — a de iure ústavní — ochranu práva ženy na umělé přerušení těhotenství.
Uniklý materiál — jde o pracovní verzi elaborátu sepsaného jedním ze soudců a obsahující i stanoviska dalších soudců — publikoval v pondělí server Politico. Předseda Nejvyššího soudu jeho pravost potvrdil.
Něco takového, tedy podobný únik z této instituce, je ve Spojených státech vzácnost. Možná byl motivován odměnou, možná principy, možná politicky; na každý pád se teď v USA hlučně řeší.
Z vnějšího pohledu je ovšem podstatnější obsah materiálu: byť ona změna výkladu neznamená plošný „zákaz potratů“, jak se teď sem tam objevuje, jedná se o jeho možný předstupeň, a proto o mimořádně výbušný moment. Politický život v USA nabírá po této události úplně jinou dynamiku. Může se přitom pohnout hned několika směry zároveň.
Otázka důsledků
Předně a především — jde o poplašnou sirénu pro všechny ctitele důležitosti práva na interrupci, tzv. práva na volbu. Přitom ani tak ne pro aktivistky a aktivisty v dané oblasti — ti svým tématem žijí stejně —, ale pro přesvědčené, avšak neangažované.
Už od poloviny Trumpova období a někde i o dost dříve se v USA varovalo, že republikáni jako strana zcela podlehli protipotratovému fundamentalismu — že pro-choice postoje jsou pro ně již podobným tabu jako například zvyšování daní bohatým. A že naopak republikánské reprezentace z jednotlivých států skoro až závodí, která bude v omezení daného práva radikálnější.
Zároveň ale — jen část mainstreamu počítala, že konzervativní Nejvyšší soud staré rozhodnutí v Roe vs. Wade opravdu zneplatní. Pokud se tak skutečně stane — rozhodnutí daného typu dělá Nejvyšší soud USA tradičně v červnu — , otevřou se pomyslné hráze soutěžení republikánských států naplno, a v dobré polovině země může být potrat opravdu výhledově úplně zakázán.
I když prozatím v této fázi nejsme, vědomí blízkosti příslušné hrozby již dnes mobilizuje. USA čekají na podzim midterms volby všech poslanců, třetiny senátorů a šestatřiceti guvernérů. Postoj k příslušné otázce a „co s tím dělat“ bude teď všudypřítomným předvolebním tématem.
Co čekat dále
Čekat lze nyní průvody, kampaně, demonstrace, možná i blokády či bouře — což by posunulo debatu zase na jinou úroveň. Čekat lze nátlak zdola na špičky Demokratické strany, aby konečně vyřešily problém obstrukčního bloku v Senátu (problém fillibuster) a protlačily nový již napsaný zákon, který ochranu poskytovanou rozhodnutím Roe vs. Wade nahradí.
Bidenovi lidé v Kongresu nejeví sami o sobě odhodlání téma hrotit, ostatně stejně tak jako skoro nic dalšího. Nejeví je ani sám prezident, bohužel. Zrovna u této otázky lze však doufat, že se elitní demokraté dostanou pod skutečně silný tlak a že mohou skutečně začít bojovat. Jednak jde objektivně pro řadu lidí o opravdu důležité téma (viděli jste rozzuřenou Elizabeth Warrenovou?), jednak jde doslova o bombu v soudobé americké kulturní válce a jednak jde o téma, které nekříží donorské zájmy. I ti nejprodejnější demokraté zde mohou být upřímně aktivními bojovníky za lepší příští, ba i za hrdiny.
Kongresoví republikáni hnání pro-life fundamentalisty budou samozřejmě na nohou také. Už teď se proslýchá, jaké hrůzy chtějí po přehodnocení Roe vs. Wade a po případném vítězství v midterms prosadit.
Vedle zpráv o válce na Ukrajině, hospodářské situaci doma a životě bohatých a slavných se budou nyní na titulkách amerických médií objevovat znovu i debaty o tom, kde vlastně začíná život, kde má končit právo ženy rozhodovat si o vlastním těle, jaké Spojené státy chtějí Američané vlastně mít a co všechno může Nejvyšší soud s většinou aktivistických konzervativců ještě způsobit.
Která strana nakonec zvítězí, těžko předpovědět. Stoupenci zákazu jsou v lepší pozici, odpůrců je víc a podle průzkumů mají na své straně mlčící většinu. S jistotou lze ale už dnes říci, že politický provoz v USA ožil novým (staronovým) tématem, jež se z něj nyní jen tak nevytratí.