České předsednictví je příležitostí konečně se opravdu „vrátit do Evropy“
Martin HančlOkolnosti, za nichž se Česká republika ujímá předsednictví v Evropské unii, spontánně vedou k překonání některých neblahých dlouhodobě zakořeněných „euroskeptických“ stereotypů. Je ale třeba zajít ještě dál.
Premiér Petr Fiala a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek ve středu oficiálně představili logo, motto a priority českého předsednictví Rady EU, které začne 1. července. Krátce před začátkem historicky druhého českého předsednictví lze konstatovat, že můžeme být mírnými optimisty.
Vládě se snad v posledních měsících podařilo najít dostatek času a energie na zvládnutí všech nezbytných příprav. A zdá se také, že vytvořila atmosféru určité pokory a respektu k důležitému úkolu, který předsednictví zcela jistě představuje.
Sjednotit pestrou agendu a různé úrovně — od úřednické až po vrcholné summity — předsednictví snahou být skutečně především oním nestranným vyjednavačem a strážcem kompromisu, je prvním předpokladem úspěchu. Je dobře, že předsednictví již nerámujeme slovy o řízení Evropské unie. Logo předsednictví ve formě sedmadvaceti barevných střelek kompasu potom dobře symbolizuje navigátorskou roli, která bude dalších šest měsíců Čechům náležet.
Již na začátku týdne poskytl ministr Bek Blesku poměrně obsáhý videorozhovor, ve kterém mimo jiné připustil, že současná realita války na Ukrajině v určitém ohledu s přípravou předsednictví pomohla. Válka zcela změnila kontext unijní politiky a tím také kontext českého předsednictví. Některé věci zjednodušila. Podle Beka mimo jiné identifikaci českých priorit.
Válka na Ukrajině změnila priority a v něčem usnadila Čechům roli
Priority předsedajícího státu mají dnes nutně jiný charakter než v předchozích letech. Můžeme sice například říct, že Češi, kteří přijali výrazný počet uprchlíků, budou klást na témata souvisejícím s uprchlíky větší důraz než země, které jich přijaly méně, ale celkově jsou dnes hlavní priority českého předsednictví prioritami všech členských států. O všech pěti hlavních prioritách — tedy o zvládnutí uprchlické krize a poválečné obnově Ukrajiny, energetické bezpečnosti, posilování obranných schopností Evropy, strategické odolnosti evropské ekonomiky stejně jako o odolnosti demokratických institucí — lze říct, že již od začátku války na Ukrajině patří mezi priority celé EU.