„Brabec a ČIŽP, demisi“. Valašské Meziříčí demonstrovalo za svou Bečvu
Redakce DRObčanská společnost Valašského Meziříčí se v poslední adventní neděli sešla na náměstí k demonstraci za řeku Bečvu, kterou přesně před třemi měsíci otrávil dosud neznámý jed. Redaktoři DR byli při tom.
Přesně tři měsíce po otravě řeky Bečvy se na náměstí ve Valašském Meziříčí konala demonstrace na protest proti liknavému postupu úřadů při vyšetřování. Vánočního setkání za Bečvu, jak akci nazvali místní organizátoři, mimo jiné sdružení za peticí 8 otázek, na které si veřejnost zaslouží znát odpověď, se zúčastnilo několik set lidí.
Na shromáždění bylo k vidění velké množství transparentů a nápisů stylizovaných do tvaru ryb, anebo se ústy ryb dožadujících vyšetření havárie, při níž vytrávila život na čtyřicetikilometrovém úseku Bečvy dosud neznámá látka. Jedna taková ryba se ptala: „Kdo nám řekne pravdu? Už se nechceme bát.“
Dále na transparentech stály slogany: „Babiši, shoříš v pekle“, „Tutlaj, tutlaj, tutlajdá“ „Babiš sa jim ukázal, do Rožnova jim kázal“, Brabec + ČIŽP, demisi nebo „My se nevzdáme, Bečvu nedáme“. Mezi shromážděnými byli hojně zastoupeni rybáři, kteří na nesrovnalosti ve vyšetřování hlasitě upozorňují od počátku. O tom, že komunikace ze strany státních úřadů je prostoupena po celou dobu řadou nepravdivých výroků, promluvil Stanislav Pernický, předseda rybářského svazu z Hustopečí nad Bečvou.
K demonstrantům dodržujícím disciplinovaně dvoumetrové rozestupy promluvili postupně političtí představitelé, kteří se případem zabývají — senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a senátor Petr Orel (Strana zelených), poslanci Petr Gazdík (STAN) a Stanislav Blaha (ODS), náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti). Poslanec Gazdík zdůraznil, že ministr Richard Brabec a ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss by neměli nyní organizovat žádná systémová opatření, ale vyvodit odpovědnost ze zpackaného vyšetřování a oba rezignovat.
Gazdík rovněž upozornil, že pokud se potvrdí silná podezření, že státní instituce zametaly případ pod koberec, bude to ještě větší zločin než sama otrava Bečvy — a také za něj bude nutno vyvozovat odpovědnost. Z politiků sklidil největší aplaus.
Naopak pískot, bučení a volání po demisi provázely projev valašskomeziříčského starosty Roberta Stržínka (ANO), který i přes velkorysé pozvání pořadatelů akce znovu opakoval krajně pochybnou hypotézu o takzvaném „rožnovském kanálu“. Dodal také, že Policie České republiky zakázala lidem, kteří disponují informacemi používanými při vyšetřování, promluvit pod pokutou pět milionů korun. Starosta Valašského Meziříčí byl za svůj projev v podstatě vypískán jako „Babišova loutka“.
Předseda Strany zelených Michal Berg se uvedl vtipnou citací legendární místní kapely Mňága a žďorp, když prohlásil, že si „nikdy nepředstavoval, že bude o půl třetí na náměstí ve Valašském Meziříčí na demonstraci s několika stovkami lidí“. Ve své řeči zdůraznil, že případ ilustruje, jak lidem na přírodě záleží, připomněl také, že tresty za znečištěné řeky jsou u nás směšně nízké, zatímco limity pro vypouštění nebezpečných látek nepřijatelně vysoké.
Na závěr demonstrace promluvili redaktoři Deníku Referendum Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá, kteří oba poděkovali všem odvážným místní lidem za statečnost a informace a za to, že se nepřestávají ptát a nepřestávají požadovat vysvětlení. Jakub Patočka řekl, že sice jako novináři nemůžeme slíbit zjištění viníka, ale můžeme slíbit, že nakonec budeme vědět, kdo, kdy a kde, jaké vzorky sbíral a jaké hodnoty čeho v nich naměřil. Uvedené informace jsou veřejnosti již nyní odpírány v rozporu se zákonem.
„Informace ale nakonec dostaneme, v nejhorším je vysoudíme. Pak je porovnáme s tím, co nám o havárii kdy, kdo z veřejných představitelů říkal. Buď představitelé veřejné správy v daném testu obstojí, anebo ne. Pokud se potvrdí, že nás ředitel Geuss, ministr Brabec a další záměrně vodili za nos, že záměrně odváděli pozornost do Rožnova, aniž by pro to měli jakékoli faktické podklady, pak by to neměl být jen jejich poslední den ve funkcích, ale také začátek trestního stíhání všech, kdo se na takovém podvodu podíleli,“ shrnul Patočka.
Zuzana Vlasatá mimo jiné vyslovila podiv nad tím, že starosta Stržínek nevyužil velkorysého pozvání organizátorů k tomu, aby s občanům svého města omluvil. Dále poznamenala, že vedení České inspekce životního prostředí by už nyní po předvedeném výkonu mělo rezignovat. Přečetla také pozdrav od profesora Petřivalského, který v něm mimo jiné píše: „Za sebe vám všem děkuji, že se nenecháte odradit, znechutit ani zastrašit zvůlí mocných a mocnějších. Každý z vás je důležitým kamenem v hradbě, která brání tomu, aby se otrava z řeky Bečvy šířila dále.“
20. prosinec 2020 byl také ohlášen Policií České republiky jako den, kdy bude znát výsledky znaleckého posudku. Tak vzdálený termín vzbuzoval od počátku pochybnosti, jaké jsou za jeho stanovením reálné motivy. Policie také doposud nijak nezareagovala na žádnou nabídku informací z redakce DR. Každopádně se očekává, že se zítra k průběhu vyšetřování Policie České republiky vysloví.