Začal týden akcí za klima: neposlušnost i demonstrace za konec Počerad
Radek KubalaDemonstrací za uzavření elektrárny Počerady i akcemi občanské neposlušnosti vyvrcholí letošní největší mobilizace za rychlý konec uhlí. Ekologové požadují spravedlivou transformaci uhelných regionů a zpřísnění emisních cílů Evropské unie.
Ekologické organizace v pondělí na tiskové konferenci v Ústí nad Labem představily plány na nadcházející týden plný akcí a protestů za klima. Program vyvrcholí v sobotu v poledne demonstrací před elektrárnou Počerady. Na programu jsou také akce občanské neposlušnosti a další protestní aktivity za rychlý a spravedlivý konec uhlí.
Týden akcí za klima naplánovalo třináct občanských organizací a hnutí, které usilují o to, aby vláda v rámci odklonu od uhlí začala co nejdříve s odstavováním starých uhelných elektráren, jako jsou například právě Počerady.
Hnutí Limity jsme my staví od pondělí u obce Okořín na Chomutovsku protestní kemp v rámci takzvaného Akčního víkendu za konec uhlí teď.
Limity jsme my na tiskové konferenci kritizovaly vládou zřízenou uhelnou komisi a to, že v ní vedle politiků převažují hlavně zástupci uhelného byznysu. Zástupci hnutí zdůraznili, že uhelná komise zasedla naposledy v červnu a termín dalšího jednání není jasný. Podle ministra průmyslu a obchodu by přitom už v září měla předat vládě doporučení k načasování a způsobu odklonu České republiky od uhlí. Ekologové požadují, aby vláda se zavíráním nejstarších uhelných elektráren začala okamžitě.
„Abychom se vyhnuli nejhorším dopadům klimatické krize, musíme se uhlí zbavit do deseti let. Požadujeme spravedlivý konec uhlí, který musí jít ruku v ruce s vytvářením čistých pracovních míst a podporou lidí, kteří v uhelném průmyslu pracují nebo jsou postižení jeho dopady. Součástí řešení klimatické krize je přechod na obnovitelné zdroje vlastněné obcemi, družstvy a jednotlivci,“ řekla Kateřina Holá z hnutí Limity jsme my.
Petr Doubravský z Fridays for Future doplnil, že Česká republika patří k největším exportérům elektrické energie na světě. Výkon starých uhelných elektráren proto podle ekologů nepotřebujeme. Jejich odstavení naopak pomůže snížit emise skleníkových plynů, v jejichž vypouštění je Česká republika v přepočtu na počet obyvatel na čtvrtém místě mezi státy Evropské unie.
Demonstrace před Počerady
Ekologické organizace na tiskové konferenci dále představily čtyři požadavky, které adresují vládě:
- Postupné uzavření všech uhelných elektráren do roku 2030. Jak upozornily ekologické organizace, uhelné elektrárny produkují osmaosmdesát procent emisí z výroby elektřiny a jsou hlavním zdrojem jedovaté rtuti v ovzduší.
- Spravedlivou transformaci a rozvoj uhelných regionů, které jsou nejvíce zasaženy odklonem od uhlí a s tím souvisejícími strukturálními ekonomickými a společenskými problémy.
- Dále ekologové chtějí, aby vláda České republiky podpořila navýšení cíle Evropské unie pro snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030, a to ze současných čtyřiceti procent na minimálně pětapadesát, ideálně však až na pětašedesát. Zástupci evropských států budou o nových cílech pro rok 2030 diskutovat na podzimních summitech.
- Poslední z požadavků chce co nejrychlejší uzavření elektrárny Počerady, nejpozději však na konci roku 2023, kdy končí její plánovaná životnost. Počerady jsou největším zdrojem emisí skleníkových plynů na našem území, ročně vypustí tolik emisí oxidu uhličitého jako všechna nákladní auta v České republice. Zároveň patří k významným zdrojům znečištění ovzduší, ročně kvůli spalinám z elektrárny předčasně zemře sto jedenáct lidí, jak ukazuje studie Global Air Pollution Unit.
„Elektrárna Počerady nebyla zvolena náhodně. Je to aktuálně největší uhelná elektrárna v České republice, je jedna z nejplýtvavějších a je již hodně zastaralá. Právě takové elektrárny je potřeba zavírat co nejdříve. Stát by měl zároveň nastartovat rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie, které umožní odstavit i všechny další uhelné elektrárny do roku 2030,“ vysvětlil energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký.
Neposlušnost už počtvrté
Hnutí Limity jsme my pořádá protestní kemp spojený s akcemi občanské neposlušnosti za rychlý konec uhlí už počtvrté v řadě. V minulých letech ekologové dvakrát vnikli do lomu Bílina a loni symbolicky zablokovali vjezd do elektrárny Chvaletice. Cíl letošních akcí nechtějí ze strategických důvodů předem prozradit.
Letošní protesty předznamenala klimatická cyklojízda organizovaná hnutím Limity jsme my, která projela karlovarským a ústeckým krajem před dvěma týdny. Aktivisté a aktivistky se setkávali s lidmi žijícími v uhelných regionech a společně vymýšleli plány na cesty ke konci uhlí, které by zároveň pomohly zlepšit život v uhelných regionech.