Stovka lidí okupuje lom Vršany. Chtějí co nejrychlejší konec těžby uhlí
Radek KubalaStovka aktivistů okupuje lom Vršany. Ráno také čtveřice lidí vylezla na rypadlo a vystřídala tak blokádu, kterou ve středu zahájilo Greenpeace. Společně protestují za rychlý a spravedlivý konec uhlí. Policie už všechny zadržela.
Více než sto lidí obsadilo důl Vršany v rámci víkendových protestů proti těžbě a spalování uhlí. Skupina vyšla krátce po ránu z kempu u obce Okořín, který od čtvrtku organizuje hnutí Limity jsme my. Už od brzkého rána přitom okupuje čtveřice aktivistek skrývkové rypadlo ve stejném dole. Aktivisté usilují o co nejrychlejší konec těžby uhlí a spravedlivou transformaci uhelných regionů.
Mluvčí Limity jsme my Kateřina Holá řekla, že debata o konci uhlí se už vedou příliš dlouho, ale „největší znečišťovatelé za podpory vlády dál přikládají pod kotel klimatické krize. V takové situaci je občanská neposlušnost na místě, protože jde o naše životy a budoucnost“. Skupina došla až k rypadlu na dně dolu, kde rozvinula transparenty s nápisy jako „Konec keců, konec uhlí teď“ nebo „Změna klimatu začíná tady“. Policie aktuálně všechny demonstranty zadržela.
Aktivistům vadí, že vládní uhelná komise, která má ještě letos doporučit datum ukončení těžby uhlí v České republice, pracuje pomalu a diskutuje o scénářích, které jsou příliš pomalé pro splnění cílů uvedených v Pařížské dohodě o ochraně klimatu. V uhelné komisi podle nich zásadně chybí zástupci klimatologů i jiných vědeckých oborů, stejně jako v ní nejsou zahrnutí lidé z uhelných regionů, kterých se těžba a spalování dotýká nejvíce.
„O termínu konce těžby uhlí nyní rozhodují zejména politici a majitelé energetických firem. Nesmíme dopustit, aby uhelná komise poskytla zlatý padák uhlobaronům, zatímco běžní lidé na ni doplatí. Chybí plán rychlého konce uhlí a záruka, že investice do uhelných regionů skutečně přinesou místním lidem důstojná pracovní místa a zdravé prostředí k životu. Cestou z krize je mimo jiné udržitelná a spravedlivá energetika založená na obnovitelných zdrojích ve vlastnictví obcí, komunit a družstev,“ uvedl Pavel Solanský z hnutí Limity jsme my.
Skupina Sev.en Energy, která lom vlastní, vyčkává, co se bude dít, řekla ČTK její mluvčí Eva Maříková. „Až tyto nezodpovědné akce skončí, vyčíslíme způsobené škody,“ řekla Maříková. Na místě je i policie. Podle aktuálních informací všechny protestující postupně zadržela a nyní ověřuje jejich totožnost.
Krátce před svítáním vylezla čtveřice aktivistek ze skupiny Vzpoura koťátek na jedno z vršanských rypadel. Ve svém prohlášení uvádějí, že se chtějí zasadit o lepší svět. Na rypadle plánují vydržet co nejdéle.
Od poledne protestovalo dvě stě lidí také před elektrárnou Počerady, která je největším zdrojem skleníkových plynů v České republice. Demonstraci organizuje třináct organizací v čele s Greenpeace, Hnutí DUHA, Fridays for Future a Extinction Rebellion.
„Spalování uhlí je v České republice hlavním zdrojem emisí skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu. Na základě podrobných studií již nyní víme, že uhelné elektrárny lze všechny postupně odstavit do roku 2030. A pokud je to možné, tak je to také nutné. Stejně nutné je pomoci končícím horníkům a energetikům i celým uhelným regionům k novému uplatnění a rozvoji,“ uvedla ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková.
Rypadlo v lomu Vršany obsadila už ve středu osmička lidí z organizace Greenpeace, odkud vyzvali vládu k rychlému ukončení těžby a spalování uhlí a spravedlivé transformaci uhelných regionů. Aktivisté slezli po třech dnech okupace rypadla dolů, kde je legitimovala policie.
Občanské protesty za ukončení těžby uhlí včetně občanské neposlušnosti se těší stoupající veřejné podpoře. Výzvu na jejich podporu letos podepsali mimo jiné Jan Hřebejk, Marta Kubišová, Michael Kocáb, Zuzana Piussi, Martin C. Putna či senátor Jiří Dienstbier.